Автор Тема: Дешаванки со кола ( тумбања, судари, несреќни моменти, одвратни искуства... )  (Прочитано 1441384 пати)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 30747
 • Таков е животот... јебига
Пази го моментов

Цитат
Истакна дека на булевар „Борис Трајковски“ од јануари до мај се изречени 369 казни за брзо возење, а еден од учесниците во вчерашната сообраќајка, во која за жал имаше смртни последици, имал изречено 16 казни од јануари оваа година.

И сеа кај е проблемот?
16 казни му беа за одземање на возачката, ама уште не му имаше стигнато поканата за да ја однеси во мвр.

Хипотетички, и да бил функционален системот за одземање на возачка дозвола, овој покојниов пак ќе возел кола и пак ќе постапувал исто.

Некогаш не е до системот и тромавоста на полицијата и институциите. Аздисаност, малоумност, пороци се многу по лоши појави отколку превентивата мерка. За жал многу луѓе во нашето општество се такви.

Еве еден едноставен пример. Семафорите кај касарна Илинден (америчка амбасада). Секое утро стотици пациенти ја заобиколуваат цела колона возила што чекаат зелено на семафорот за да се пикнат преку ред на семафорот. Голем број од нив и да ги казни полиција, делото повторно ќе го повторат. Не затоа што не се плашат од казната и превентивната мерка, туку затоа што се шупаци и така се воспитани, и пораснати се во околина на простаклук, идиотизам и едноставно толку им е умствениот капацитет. Уживаат во чувството да бидат "паметните" и да ги "заебат" другите.

Еве ти си учен човек и нашетан низ западна европа (со мали букви).
Напиши како е тоа решено во државите, тоест системите кои сакале да го решат проблемот, пошто велиш дека не е секогаш до системот...

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5342
 • Бенве си е бенве
Во државите е решено така што ќе го прателе на психијатар да видат што не е во ред со него.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5810
Он ќе среди за 100 луѓе, еве за 1000 нека среди. Нема да среди за 250.000 кои дневно само во Скопје прават глупости, вклучувајќи не и скоро сите нас тука.
На еден да му среди, сите ќе сакаме да бидиме како него :D

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 45391
 • Махер
  • malikovski.com
Он ќе среди за 100 луѓе, еве за 1000 нека среди. Нема да среди за 250.000 кои дневно само во Скопје прават глупости, вклучувајќи не и скоро сите нас тука.
За 100.000 ќе мора да среди уште првиот ден, и по 1000 секој ден што ќе ги додава во листата на кои нема да им стигаат стварите и системот автоматски ќе ги брише.

А тие 100-200.000 се оние кои ги прават 98% од сите прекршоци.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 30747
 • Таков е животот... јебига
Во државите е решено така што ќе го прателе на психијатар да видат што не е во ред со него.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Психијатар е скапо. Треба да платат на психијатарот.

Отсутен balanar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 260
Слично се дешава и кај Нова Македонија при вртење десно кон Државна,

Таму мене друго ми се случи.

Пред неколку години одам од Капиштец накај Водно преку таа раскрсница кај Нова Македонија. Имав девојка што студираше во Скопје, па често бев за викенд. Давам жмигавец за десно, се престројувам во лентата за десно, ама на едно 5 метра десно од мене, т.е во паркот гледам една сумњива фаца како се спрема да ми улета пред кола, баш како оние идиоти што ги гледаме на руските или азиските dashcam видеа. Буквално исто се осетив. Го видов дека се стрчува да ми улета на пешачки од паркот, али не возев брзо, а и секако пазам со брзината на такви спојувања со други улици, па закочив на лазење. Нормално дека дегенот си се врати во паркот. До ден-денес се чудам da fuck...

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5810
Тамо имат металци пијани, тури им пепел :D

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 30747
 • Таков е животот... јебига
Слично се дешава и кај Нова Македонија при вртење десно кон Државна,

Таму мене друго ми се случи.

Пред неколку години одам од Капиштец накај Водно преку таа раскрсница кај Нова Македонија. Имав девојка што студираше во Скопје, па често бев за викенд. Давам жмигавец за десно, се престројувам во лентата за десно, ама на едно 5 метра десно од мене, т.е во паркот гледам една сумњива фаца како се спрема да ми улета пред кола, баш како оние идиоти што ги гледаме на руските или азиските dashcam видеа. Буквално исто се осетив. Го видов дека се стрчува да ми улета на пешачки од паркот, али не возев брзо, а и секако пазам со брзината на такви спојувања со други улици, па закочив на лазење. Нормално дека дегенот си се врати во паркот. До ден-денес се чудам da fuck...

Што се чудиш, доа не е проблем.
Поголем проблем се мороните кои доаѓаат од Рамстор и од нивна втора лента се будаат директно во трета лента после раскрсницата и возат директно да се акнат во тебе ко торпеда, до толку е глуп народов. Кога ја имав старата Лагуна на еден така не му закочив, за милиметар не му го изгребав, мислам беше Пежо 206 чичка нов, негов проблем кој му *б* матер.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36561
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Пази го моментов

Цитат
Истакна дека на булевар „Борис Трајковски“ од јануари до мај се изречени 369 казни за брзо возење, а еден од учесниците во вчерашната сообраќајка, во која за жал имаше смртни последици, имал изречено 16 казни од јануари оваа година.

И сеа кај е проблемот?
16 казни му беа за одземање на возачката, ама уште не му имаше стигнато поканата за да ја однеси во мвр.

Хипотетички, и да бил функционален системот за одземање на возачка дозвола, овој покојниов пак ќе возел кола и пак ќе постапувал исто.

Некогаш не е до системот и тромавоста на полицијата и институциите. Аздисаност, малоумност, пороци се многу по лоши појави отколку превентивата мерка. За жал многу луѓе во нашето општество се такви.

Еве еден едноставен пример. Семафорите кај касарна Илинден (америчка амбасада). Секое утро стотици пациенти ја заобиколуваат цела колона возила што чекаат зелено на семафорот за да се пикнат преку ред на семафорот. Голем број од нив и да ги казни полиција, делото повторно ќе го повторат. Не затоа што не се плашат од казната и превентивната мерка, туку затоа што се шупаци и така се воспитани, и пораснати се во околина на простаклук, идиотизам и едноставно толку им е умствениот капацитет. Уживаат во чувството да бидат "паметните" и да ги "заебат" другите.

Еве ти си учен човек и нашетан низ западна европа (со мали букви).
Напиши како е тоа решено во државите, тоест системите кои сакале да го решат проблемот, пошто велиш дека не е секогаш до системот...

„Таму горе“, имаат систем за автоматско казнување на кретени што лошо се престројуваат, поминуваат на црвено, пречекоруваат брзина и разни други глупоштии на балканец што може да му текнат...
Ау чекај, не е све до системот...
;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 15850
 • Keep it 100

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 45391
 • Махер
  • malikovski.com
„Неможеше да закочи.“
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Присутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4193
Koj клошар е моторџијава ццц...го утепаа во коментари на јутуб.

Можеше да закочи, можеше од десно да го заобиколи ама не, ќе даваме гас и ќе се курчиме. Крив е тој со колата нормално што малце не гледа со очите кога врти од скроз десна лента ама дибеков со моторов бетер.

Отсутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7385
 • Пичлеме
Јас би го нарекол ова одржување на лекција на тие што се навикнати „малце да не гледаат“, криво ми е што тој клошарот што неправилно паркира со моторот не беше со Хамер.
If you love someone, set them free... If they return to you, put several 8-inch blades into their head... If they return again, thеn run... Just run!

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5810
Значи луѓево ќе сезамт камера и одма правда делат, кај туку се пука кај шо не го звира, ем кривина е, ем брзо вози ем изиграва повреден.

Отсутен BrziGonzalez

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1294
 • M Performance
Што сакаше да направи писателов во видеово не сфатив. Или се здрка па не знаеше да закочи, или сакаше намерно да се удри знаејќи дека не е крив и дека ќе земе пари од осигурање