Автор Тема: Дешаванки со кола ( тумбања, судари, несреќни моменти, одвратни искуства... )  (Прочитано 1858254 пати)

Отсутен Molec

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3961
 • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Мене синоќа ми го направи едно копиле со ауди пошто испуштил излезот. Од 130 до 0 кочење. Среќа тој зад мене беше присебен па заедно се укопавме пошто господинот го испуштил излезот. Три коли бевме на автопат со четири ленти. И ќе напраевме сообраќајка. Во сред Ѓерманија. Сум му пцуел мајки шајки и тргнав да излегувам од кола, ама ми избега со мрсна гас.
Мењај фокусот за вакво...


Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16391
 • Keep it 100
Трајно одземање на возачка треба за вакво возење. Можеше слободно да се префрли во најдесна лента и да застане, па да почека кога ќе стане попразен автопатот да се врати рикверц до исклучувањето и да сврти. И на никого немаше да смета така.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20301
Требаше / мораше да продолжи до следниот излез, па после да најде чаре како понатаму. На автопат не смее да се вози во рикверц. А за ова што го направи, малце е одзимање дозвола или парична казна, за ова треба затвор да се лежи.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5504
 • Бенве сие бенве
Трајно одземање на возачка треба за вакво возење. Можеше слободно да се префрли во најдесна лента и да застане, па да почека кога ќе стане попразен автопатот да се врати рикверц до исклучувањето и да сврти. И на никого немаше да смета така.
Рикверс на автопат?

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен Molec

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3961
 • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Пред десетина години ми се врати пикап во рикверц на регионален пат (1 лента во секоја насока без помошна лента) каде што беше дозволено 80 а се возеше 100.....укопување царот во место и инстант рикверц, го утнал излезот.....едвај закочив легнат на свирка и дури морав да се враќам во рикверц за да не ме удри пошто изгледа воопшто не погледнал позади и најверојатно имал рокнато музика па не слушнал свирка. пошто си тргна јако во рикверц...милиметри беа во прашање.

Рикверц на автопат/регионален/булевар...всушност било каде освен паркинг е исто што и возење во спротивна насока.


Отсутен BrziGonzalez

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1298
Пред десетина години ми се врати пикап во рикверц на регионален пат (1 лента во секоја насока без помошна лента) каде што беше дозволено 80 а се возеше 100.....укопување царот во место и инстант рикверц, го утнал излезот.....едвај закочив легнат на свирка и дури морав да се враќам во рикверц за да не ме удри пошто изгледа воопшто не погледнал позади и најверојатно имал рокнато музика па не слушнал свирка. пошто си тргна јако во рикверц...милиметри беа во прашање.

Рикверц на автопат/регионален/булевар...всушност било каде освен паркинг е исто што и возење во спротивна насока.
И што е најако, ако го удриш, без доказ.... крив си...

Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16391
 • Keep it 100
Трајно одземање на возачка треба за вакво возење. Можеше слободно да се префрли во најдесна лента и да застане, па да почека кога ќе стане попразен автопатот да се врати рикверц до исклучувањето и да сврти. И на никого немаше да смета така.
Рикверс на автопат?

Sent from my VTR-L29 using TapatalkКако што гледам на видеото автопатот има лента за застанување. Кога е веќе будала и мора да го фати баш тој излез можеше да го направи маневарот што го опишав погоре и да помине без последици. На празен автопат на никој нема да му предивика опасност ако вози рикверц во помошната лента. Не викам дека е дозволено, но е далеку поодговорно од ова што го направи возачот на клипот.

Регионален и рикверц = самоубиство.

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7296
Пред десетина години ми се врати пикап во рикверц на регионален пат (1 лента во секоја насока без помошна лента) каде што беше дозволено 80 а се возеше 100.....укопување царот во место и инстант рикверц, го утнал излезот.....едвај закочив легнат на свирка и дури морав да се враќам во рикверц за да не ме удри пошто изгледа воопшто не погледнал позади и најверојатно имал рокнато музика па не слушнал свирка. пошто си тргна јако во рикверц...милиметри беа во прашање.

Рикверц на автопат/регионален/булевар...всушност било каде освен паркинг е исто што и возење во спротивна насока.
И што е најако, ако го удриш, без доказ.... крив си...
Да не не смееш да кочиш нагло на автопат?

Отсутен BrziGonzalez

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1298
Пред десетина години ми се врати пикап во рикверц на регионален пат (1 лента во секоја насока без помошна лента) каде што беше дозволено 80 а се возеше 100.....укопување царот во место и инстант рикверц, го утнал излезот.....едвај закочив легнат на свирка и дури морав да се враќам во рикверц за да не ме удри пошто изгледа воопшто не погледнал позади и најверојатно имал рокнато музика па не слушнал свирка. пошто си тргна јако во рикверц...милиметри беа во прашање.

Рикверц на автопат/регионален/булевар...всушност било каде освен паркинг е исто што и возење во спротивна насока.
И што е најако, ако го удриш, без доказ.... крив си...
Да не не смееш да кочиш нагло на автопат?
Не те сфатив што сакаш да кажеш?

Отсутен Дибидус

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1748
 • Veritas Vos Liberabit
Писателот сака да праша дали не смееш да кочиш на автопат?

Инаку да, троа тежок е за сфаќање.
« Последно менување: Мај 15, 2019, 20:34:55 pm Дибидус »
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен BrziGonzalez

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1298
Смееш да кочиш, не смееш да враќаш во рикверц. Ама доколку враќаш рикверц и притоа се случи судир, без очевидци и доказ ти не си крив, крив е тој што мава од позади..

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7296
фала богу дека смееш да кочиш, ама мислам дека е забрането со блокирање на тркалата да кочиш. На пример 150 да возиш, и да ти текна на кочница в крај да стегниш... исто и испод 40-60 што знам колку бепе не смееш да возиш. Е вљда вештаци ќе утврдат дека возел рикверц, ако не утврдат, да си нае*ал...

Отсутен achtung

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6560
Смееш да кочиш, не смееш да враќаш во рикверц. Ама доколку враќаш рикверц и притоа се случи судир, без очевидци и доказ ти не си крив, крив е тој што мава од позади..
Не треси зелени без врска, има регулирано како смееш да закочиш. И второ, доста бе со тие глупости веќе ви се чудам на паметот ако го удриш од позади крив си.

Отсутен Bojan j

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2957
Пааа има вистина. Не целосно али се одбива дел од штетата како и да е.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен BrziGonzalez

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1298
Смееш да кочиш, не смееш да враќаш во рикверц. Ама доколку враќаш рикверц и притоа се случи судир, без очевидци и доказ ти не си крив, крив е тој што мава од позади..
Не треси зелени без врска, има регулирано како смееш да закочиш. И второ, доста бе со тие глупости веќе ви се чудам на паметот ако го удриш од позади крив си.
Не измислувам топла вода, ако маваш од позади крив си, без разлика што тој пред тебе се укопал во место. И не знам кој спомна нешто за кочење на аутопат, целава дебата е дека ако некој враќа рикверц на аутопат и ако го мавнеш, доколку немаш доказ дека враќал рикверц или очевидци, голема е веројатноста да си го лапнеш бонусот бидејќи ти си должен да процениш колкаво растојание ти е доволно помеѓу твоето возило и возилото пред тебе за да можеш безбедно да изреагираш и сопреш. Посебно на автопат ова растојание треба да биде поголемо, нормално бидејќи се вози со поголеми брзини па времето за реакција е помало. Е сега ако мислиш дека не е така ете пробај удри се во некоја будала на автопат, а ги има многу... па ќе провериме дали е така или не е. Јас кога го збуцав тој со аудито од позади прво нешто кога се јавив во осигурителна ми кажаа: Ако дојде полиција, тебе те вадат крив 100%. Ако се договорите со човекот во европскиот да пише дека враќал рикверц, така може да се среди... Во записник ти си крив. .
Прочитај го Член 93 во Законот за безбедност при сообраќај на јавни патишта, убаво е опишано кој треба да пзи. Не е логично те разбирам ама нема што да се бара логика во македонска правда. 🙂