Автор Тема: Автомобилски Новитети  (Прочитано 955834 пати)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47220
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #16665 на: Јуни 30, 2020, 08:13:03 am »
Е овој го бараме уствари. Ете така. Каталошка 14690евра со второ ниво на опрема.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4654
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #16666 на: Јуни 30, 2020, 08:15:47 am »
Многу е убаво ова за илустрација покажува дека добра опремена октавија со сите салтанати + дсг со 1.4 тси 150 си коштала 22500 а денеска 1.5 тси со исто ниво на опрема стајл е иста цена но реално има еден куп повеќе опрема од пред 4 години.

Отсутен zvonkog

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 807
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #16667 на: Јуни 30, 2020, 09:14:28 am »
@vlatko.klp токму така, мојата караван, 1,5тси дсг, амбитион плус неколку додатоци излезе 23450 ;)
јес дека без пазарење пошто со оперативен лизинг, ама таа беше понудата

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 25508
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #16668 на: Јуни 30, 2020, 09:19:50 am »
Многу е убаво ова за илустрација покажува дека добра опремена октавија со сите салтанати + дсг со 1.4 тси 150 си коштала 22500 а денеска 1.5 тси со исто ниво на опрема стајл е иста цена но реално има еден куп повеќе опрема од пред 4 години.

Само немаш DSG кај новата, сега за сега.

Ако некој сака да се занимава, треба да направи една опрема-за-опрема споредба. „Второ ниво на опрема“ не значи ама баш ништо, ако не знаеме што има во тоа „второ ниво на опрема“. Плус, целата гама на мотори сè уште не е достапна.

Како и да е, цените се нагоре отидени, ехееее, особено во споредба со цени од пред 4-5 години и треба да се земат во предвид и сменети давачки, итн.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3270
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #16669 на: Јуни 30, 2020, 09:38:15 am »
Сакате слики од опремите од фејслифот и пред, гледам имаат ставено ценовник со опрема од новата?

Отсутен loopz

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1674
 • Жгл' б гл'б
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #16670 на: Јуни 30, 2020, 09:56:22 am »
Скапи станаа тоа таблетите, у пичку...

Среќа не почнале уште да ги тилтаат како што рече deni :))

Ежо Магаро Венти Лаатор КозИ

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47220
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #16671 на: Јуни 30, 2020, 10:03:54 am »
Сакате слики од опремите од фејслифот и пред, гледам имаат ставено ценовник со опрема од новата?
Ајде. Јас памтам зошто си ја гледав и во 3то ниво веќе имаше бандажи и се што треба тогаш.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4050
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #16672 на: Јуни 30, 2020, 10:11:15 am »
Најубав показател за споредба на коли во продажба е ценовник во основно ниво на опрема.
Јасно е дека од генерација до генерација ќе има разлика во опрема, односно некои работи ќе станат дел од основно, но исто така треба да се земе предвид поевтинување на цена на производтсво на истите. Најбанален пример абс систем.

Цените за највисоките нивоа на опрема не можат да бидат репер бидејки таму се појавуваат ствари кои не постоеле во претходна генерација и подлежат на зголемени трошоци во нивниот развој и имплементирање.


Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17440
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #16673 на: Јуни 30, 2020, 10:44:08 am »
Паднати се продажбите на нови коли откако има повисоки давачки?
« Последно менување: Јуни 30, 2020, 12:09:19 pm DarthJe5us »

Отсутен mkm

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 874
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #16674 на: Јуни 30, 2020, 10:51:11 am »
Да нема дилеми:
(ценовникот од шкода 2017-та, неможам да ја прикачам во [img])

https://i.imgur.com/CRFHLZm.png
14900 каталошка на второ ниво на опрема. Видиш сме ги заборавиле овие цени. Ова е од времето кога РС беше 23000 евра.
Што пишав јас во погорните твитови?

Отсутен mkm

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 874
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #16675 на: Јуни 30, 2020, 10:53:40 am »
Мој познаник зема нова октавија 2016 1.6 тди за 17500 со основна опрема. Цениве 14-15 веројатно сте ги помешале со други времиња

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3270
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #16676 на: Јуни 30, 2020, 11:44:19 am »
Лапајте, хронолошки


Отсутен andrej_111

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 260
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #16677 на: Јуни 30, 2020, 12:37:40 pm »
Сегашниот Ambition има повеќе стандардна опрема од тогашниот Style, a цената со 1.5 TSI e пониска во однос на тогаш 1.4 TSI. Единствена разлика е што сега не може да се купи слабо опремена Octavia.

А да се споредува цена од 14.700 евра за тогашен Ambition со 85кс и 19.700 за сегашен Ambition co 150кс е малку баби и жаби :)
Aus Liebe Zum Automobil...

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4050
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #16678 на: Јуни 30, 2020, 12:43:46 pm »
Апсолутно точно!

Но, џебот/чергата остана иста ;D

Плус поентата беше дека имало Октавија за 14/15к :)

Отсутен andrej_111

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 260
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #16679 на: Јуни 30, 2020, 12:49:41 pm »
На почеток на продажбата на овој модел, во 2013 година, имаше и Octavia на акција за околу 13.500 евра ако добро се сеќавам, но тоа не значи дека има логика да ја споредуваме со сегашната акциска која би била околу 19.000 евра.
Aus Liebe Zum Automobil...