Автор Тема: Автомобилски Новитети  (Прочитано 2043987 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29154
    • CARclub.mk
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #15976 на: 04 Декември 2019, 11:55:36 am »
Стварно добар. Почнувам полека-полека да го менувам ставот дека со секој фејслифт се усеруваат колите.

Отсутен Barca

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 42
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #15977 на: 04 Декември 2019, 12:08:26 pm »
Стварно добар. Почнувам полека-полека да го менувам ставот дека со секој фејслифт се усеруваат колите.

Според мене, нема генерализирање. Фејслифт Инсигниа, според сликите, изгледа поубаво. Фејслифт Астра изгледа погрдо. Слично и кај другите производители.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #15978 на: 04 Декември 2019, 12:13:59 pm »
Инсигниата и сега си излгеда ОК и фејслифтов е минимален и се задржа добриот изглед. Али секако, генерализирање во никој случај не е добро.

Отсутен mkm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1281
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #15979 на: 04 Декември 2019, 13:11:02 pm »
Освен некоја помодерна палета на бои и некоја (непотребна) хромирана лајсна немало потреба ништо да чачкаат


Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16661
  • Keep it 100
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #15981 на: 04 Декември 2019, 13:25:18 pm »
Штета што не посветиле внимание и на задниот дел, тоа е најлошата страна на Insignia.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54743
  • Махер
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #15982 на: 04 Декември 2019, 13:37:11 pm »
Безобразно добро возило, со безобразно добра цена. Браво.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #15983 на: 04 Декември 2019, 13:51:05 pm »
Фино.

Лично и на стариот модел фејслифтот мене повеќе ми се допаѓаше.
И напред и назад.

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4707
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #15984 на: 04 Декември 2019, 13:55:15 pm »
Мене ме потсеќа на Volvo s90, комплимент.





Отсутен mkm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1281
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #15985 на: 04 Декември 2019, 13:59:33 pm »
Безобразно добро возило, со безобразно добра цена. Браво.
Уште малку. Сега ПСА се со безобразно високи цени, така да и Опелот гарант ќе ги прати

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54743
  • Махер
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #15986 на: 04 Декември 2019, 14:14:12 pm »
Безобразно добро возило, со безобразно добра цена. Браво.
Уште малку. Сега ПСА се со безобразно високи цени, така да и Опелот гарант ќе ги прати
Не ми личи дека се лоши со цени PSA. Ц3 е одличо позиционирано и Ц5 еркрос, а и кактус. Другите коли имаат небитни цени, бидејќи се небитни. 308 има фантастична цена сега, а и претходно имаше. Незнам за која конкретно кола зборуваш? Веројатно за 508 или?

Отсутен mkm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1281
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #15987 на: 04 Декември 2019, 14:34:15 pm »
Безобразно добро возило, со безобразно добра цена. Браво.
Уште малку. Сега ПСА се со безобразно високи цени, така да и Опелот гарант ќе ги прати
Не ми личи дека се лоши со цени PSA. Ц3 е одличо позиционирано и Ц5 еркрос, а и кактус. Другите коли имаат небитни цени, бидејќи се небитни. 308 има фантастична цена сега, а и претходно имаше. Незнам за која конкретно кола зборуваш? Веројатно за 508 или?
Остај ги соголените верзии кои ги рекламираат со најниски цени.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54743
  • Махер
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #15988 на: 04 Декември 2019, 14:47:28 pm »
Безобразно добро возило, со безобразно добра цена. Браво.
Уште малку. Сега ПСА се со безобразно високи цени, така да и Опелот гарант ќе ги прати
Не ми личи дека се лоши со цени PSA. Ц3 е одличо позиционирано и Ц5 еркрос, а и кактус. Другите коли имаат небитни цени, бидејќи се небитни. 308 има фантастична цена сега, а и претходно имаше. Незнам за која конкретно кола зборуваш? Веројатно за 508 или?
Остај ги соголените верзии кои ги рекламираат со најниски цени.

За која соголена верзија зборуваме? 308 моментално со 1.2ТБ 110кс е 15990, а со 1.5ТД 130кс е 16990 со таканаречено стајл ниво на опрема кое е со целата оваа опрема од аксес ниво и актив ниво, и плус додадено мирорлинк и слични некои работи за да стане „стајл“ ниво на опрема. Значи пола ниво испод највисокото му доаѓа со опрема. Згора на тоа возилото е со една од најдобро стокмените шасии, и признаено дека е фантастично за возење. Исто така има еден од најдобрите резултати на Moose тест. И уште понатаму има 470литри багажен простор што е меѓу најголемите во класата (околу 100 литри повеќе од голф7 или фокус новиот). Турбо се и двата мотора, имаат многу низок опсег на работа и повлекуваат на многу ниски вртежи, пак - меѓу најдобрите во тој поглед во класата. Откога го оправија менувачот во 2018та имаат и одличен мануелен менувач. Сервисите се меѓу најефтините во државава за соодветно возило.

Мене ова ми делува, вака лаички, на феноменално добра понуда. Што е според тебе проблемот со понудава, или е скапо или што е? Или нешто нечини во колава?


Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20556
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #15989 на: 04 Декември 2019, 15:05:05 pm »
Претпоставувам дека фејслифтот е многу повеќе наменет за интеграција на платформата на ПСА и замена на постоечката на ГМ, пошто реално, нема некоја вистинска потреба за фејслифт после само две години.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.