Автор Тема: Освежувач во кола  (Прочитано 90308 пати)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29056
    • CARclub.mk
Одг: Освежувач во кола
« Одговори #195 на: 11 Септември 2017, 17:32:01 pm »
И после толку време заклучок која е најдобра мирисалка ? 

Најдобра мирисалка? Онаа на редовно перена и чиста кола.

Отсутен Tesla

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1420
  • Eбач на батерии :D
Одг: Освежувач во кола
« Одговори #196 на: 11 Септември 2017, 18:01:16 pm »
И после толку време заклучок која е најдобра мирисалка ? 

Најдобра мирисалка? Онаа на редовно перена и чиста кола.
До негде се согласувам со твоето размислување, до некаде Не. Не секој има пари неделно 2х300 да дава за перење.
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Освежувач во кола
« Одговори #197 на: 11 Септември 2017, 18:34:58 pm »
Перење е 200 денари, во најдобрата перална во Скопје и тоа. Во Кичево е 150 денари. Главен проблем што го има Бузуки со BMW-то е што кожата е станата темно кафена во неговата кола. Си треба хемиско чистење, и после ќе треба внатре чистење еднаш на 10 дена, бидејќи ќе бидат извадени сите нечистотии внатре што ги создаваат непријатните мириси.

Минатиот месец на највисоките горештини, колата ми корнеше на свашта. Ги извадив сите седишта, ги исчистив со оние активните пени, излезе од нив страшна гадотија... Додека беа надвор седиштата, го исчистив теписонот, и сега ако седнам во кола со парфем на маица/кошула, 2 дена си го осеќам парфемот во кола.

Тоа ти е као после долга нужда во тоалет да прскаш со дезодоранс. Мириса на дезодоранс, ама и на го*на удира малце. Ако прснеш во чиста просторија со дезодоранс, само дезодорансот се осеќа, и тоа доста долго. :)

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Освежувач во кола
« Одговори #198 на: 11 Септември 2017, 19:51:35 pm »
Тоа ти е као после долга нужда во тоалет да прскаш со дезодоранс. Мириса на дезодоранс, ама и на го*на удира малце. Ако прснеш во чиста просторија со дезодоранс, само дезодорансот се осеќа, и тоа доста долго. :)


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29056
    • CARclub.mk
Одг: Освежувач во кола
« Одговори #199 на: 11 Септември 2017, 21:23:01 pm »
И после толку време заклучок која е најдобра мирисалка ? 

Најдобра мирисалка? Онаа на редовно перена и чиста кола.
До негде се согласувам со твоето размислување, до некаде Не. Не секој има пари неделно 2х300 да дава за перење.

Ни јас немам неделно два пати по 300 денари за перење. Ама еднаш на недела дена, или еднаш на 10 дена - колата обавезно иде на перење. И колата ми е чиста, и мириса на чисто, и никогаш (ама стварно никогаш) не сум ставил „освежувач“ - немало потреба.

Едит: Ќе додадам дека јас лично ги гледам тие „освежувачите“ како прикривање на некаков проблем. Со сила решавање на некаков мирис кој би требало да се реши на друг начин.
 Плус, сите корнат, занесуваат, особено ако се подзагрее колата на сонце - не се дише внатре.

Кај мене знаеше да подзамириса од климата. Ене, Sonax чистач за клима, 15 минути (согласно упатствата) си работеше, мирисот е решен. Чиста работа.

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2216
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Освежувач во кола
« Одговори #200 на: 11 Септември 2017, 23:17:33 pm »
Јас чат пат си купувам едни шишенца со мирис на лимон некој и ми се најдобри, се друго што пробам ми е минливо и не ми мириса убаво или краткотрајно трае, а вака навалам шишенцето и се осети мирис кога пак ќе ми треба пак и се така. слика моментално тешко да најдам, по локални продавници го има повеќе.
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3444
Одг: Освежувач во кола
« Одговори #201 на: 11 Септември 2017, 23:54:39 pm »
И после толку време заклучок која е најдобра мирисалка ? 

Најдобра мирисалка? Онаа на редовно перена и чиста кола.
До негде се согласувам со твоето размислување, до некаде Не. Не секој има пари неделно 2х300 да дава за перење.

Ни јас немам неделно два пати по 300 денари за перење. Ама еднаш на недела дена, или еднаш на 10 дена - колата обавезно иде на перење. И колата ми е чиста, и мириса на чисто, и никогаш (ама стварно никогаш) не сум ставил „освежувач“ - немало потреба.

Едит: Ќе додадам дека јас лично ги гледам тие „освежувачите“ како прикривање на некаков проблем. Со сила решавање на некаков мирис кој би требало да се реши на друг начин.
 Плус, сите корнат, занесуваат, особено ако се подзагрее колата на сонце - не се дише внатре.

Кај мене знаеше да подзамириса од климата. Ене, Sonax чистач за клима, 15 минути (согласно упатствата) си работеше, мирисот е решен. Чиста работа.
Да си пушач и ете како ке ти треба некое миризливо за во кола :) и 3 пати неделно да ја переш џабе ти е :)

Sent from my F5 using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Освежувач во кола
« Одговори #202 на: 12 Септември 2017, 00:35:37 am »
Јас сум 24-5 години возач и отприлика толку години пушач, па не ми треба миризливо за у кола. Едноставно, не се пуши во моја кола. Исто како и во моја куќа што не се пуши.
Мирисот (смрадот?) на цигари ниту едно мирифче не го маскира.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6294
Одг: Освежувач во кола
« Одговори #203 на: 12 Септември 2017, 01:16:22 am »
Перење е 200 денари, во најдобрата перална во Скопје и тоа. Во Кичево е 150 денари. Главен проблем што го има Бузуки со BMW-то е што кожата е станата темно кафена во неговата кола. Си треба хемиско чистење, и после ќе треба внатре чистење еднаш на 10 дена, бидејќи ќе бидат извадени сите нечистотии внатре што ги создаваат непријатните мириси.

Очистена е кожата светнато е сега нема гајле.. Ме мрзи да сликнам... Средство за кожни гарнитури и долго трзање, па пребришено со влажни марамици за кожа и на крај средство од к2 болд за кожни седишта....

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Освежувач во кола
« Одговори #204 на: 11 Октомври 2017, 17:51:36 pm »
Перење е 200 денари, во најдобрата перална во Скопје и тоа. Во Кичево е 150 денари. Главен проблем што го има Бузуки со BMW-то е што кожата е станата темно кафена во неговата кола. Си треба хемиско чистење, и после ќе треба внатре чистење еднаш на 10 дена, бидејќи ќе бидат извадени сите нечистотии внатре што ги создаваат непријатните мириси.

Минатиот месец на највисоките горештини, колата ми корнеше на свашта. Ги извадив сите седишта, ги исчистив со оние активните пени, излезе од нив страшна гадотија... Додека беа надвор седиштата, го исчистив теписонот, и сега ако седнам во кола со парфем на маица/кошула, 2 дена си го осеќам парфемот во кола.

Тоа ти е као после долга нужда во тоалет да прскаш со дезодоранс. Мириса на дезодоранс, ама и на го*на удира малце. Ако прснеш во чиста просторија со дезодоранс, само дезодорансот се осеќа, и тоа доста долго. :)

Larry од AMMO NYC само го потврди муабетов што го пишував пред некое време.


Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6294
Одг: Освежувач во кола
« Одговори #205 на: 11 Октомври 2017, 19:26:00 pm »
Сода бикарбона ?

Отсутен Tesla

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1420
  • Eбач на батерии :D
Одг: Освежувач во кола
« Одговори #206 на: 11 Октомври 2017, 19:37:46 pm »
Јап, исто така доколку некој има проблем со миризба на нозете (трујат патики) само сода му е чарето.
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Освежувач во кола
« Одговори #207 на: 12 Октомври 2017, 01:42:31 am »
Јап, исто така доколку некој има проблем со миризба на нозете (трујат патики) само сода му е чарето.

Потврдувам, 20 часа на ден, 14 дена без престан бев во патики на апсолвентска екскурзија, се усмрдеа солидно. Касиерката во супермаркет во Шпанија се згази од смеење кога отидов на каса со 24-pack лименки Estrella и 2х750гр сода бикарбона ;D ;D ;D

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20048
Одг: Освежувач во кола
« Одговори #208 на: 12 Октомври 2017, 03:20:52 am »
Мислела за мамурлак се спремаш.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10881
  • 430i
Одг: Освежувач во кола
« Одговори #209 на: 12 Октомври 2017, 08:51:45 am »
Јап, исто така доколку некој има проблем со миризба на нозете (трујат патики) само сода му е чарето.

Потврдувам, 20 часа на ден, 14 дена без престан бев во патики на апсолвентска екскурзија, се усмрдеа солидно. Касиерката во супермаркет во Шпанија се згази од смеење кога отидов на каса со 24-pack лименки Estrella и 2х750гр сода бикарбона ;D ;D ;D

ме потсети кога бевме ние на екскурзија, со тоа што ние бевме 50 мужи + Хабиб турс

во Венеција требаше да преспиеме, хостелот беше на вода (без опција да избегаш), со отворени тавани помеѓу собите
кога се соблекоа чорапите беше потресително, не знаеш кое сетило ти реагира и дали се гушиш или плачеш, ѕидовите се оросија, шкорпиите паднаа во несвест
некои решија да преживеат, па преспаа во ходник (пинг @zlatkoa )



сори за ОТ  ;D