Автор Тема: Велосипед  (Прочитано 823776 пати)

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6889
  • хаУс мајстор
Одг: Велосипед
« Одговори #6330 на: 13 Април 2021, 20:22:53 pm »
Би земал нови, бидејќи на крајов од месецот ќе пуштат и субвенции.
Советот за амортизерите ќе го прифатам.

А да, уште нешто, држачи за точаци за кола?
Или па караван, у гепек? ;D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54743
  • Махер
Одг: Велосипед
« Одговори #6331 на: 13 Април 2021, 20:43:42 pm »
Види и тука. Барем се удобни за култирно возење: https://www.facebook.com/dutchbikes.mk/
Ем половни, ем може субвенција ако има.

Отсутен fcwizard

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 183
Одг: Велосипед
« Одговори #6332 на: 13 Април 2021, 20:45:14 pm »
Би земал нови, бидејќи на крајов од месецот ќе пуштат и субвенции.
Советот за амортизерите ќе го прифатам.

А да, уште нешто, држачи за точаци за кола?
Или па караван, у гепек? ;D

Немој Max(квалитетот е очаен) ќе се заебеш, на внука ми и земаа Max и по еден месец го заменија со Viper.
 Во тој ценовен ранк ако мора нови гледај Viper и Trinx, иако имаат само по некој Шимано дел од пониска класа и тоа е 1000 пати подобро од Sungjung делови и менувачи(практично е невозможно да се штелуваат) на Max.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29154
    • CARclub.mk
Одг: Велосипед
« Одговори #6333 на: 13 Април 2021, 20:58:27 pm »
Види и тука. Барем се удобни за култирно возење: https://www.facebook.com/dutchbikes.mk/
Ем половни, ем може субвенција ако има.

Бев, ѕирнав што има, не би препорачал.

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6889
  • хаУс мајстор
Одг: Велосипед
« Одговори #6334 на: 13 Април 2021, 21:34:21 pm »
Би земал нови, бидејќи на крајов од месецот ќе пуштат и субвенции.
Советот за амортизерите ќе го прифатам.

А да, уште нешто, држачи за точаци за кола?
Или па караван, у гепек? ;D

Немој Max(квалитетот е очаен) ќе се заебеш, на внука ми и земаа Max и по еден месец го заменија со Viper.
 Во тој ценовен ранк ако мора нови гледај Viper и Trinx, иако имаат само по некој Шимано дел од пониска класа и тоа е 1000 пати подобро од Sungjung делови и менувачи(практично е невозможно да се штелуваат) на Max.
На страната на Viper, гледам дека има Viper и Trinx. Има и во ценовен ранг што влагаат и ми одговараат.

Отсутен Dean

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1341
Одг: Велосипед
« Одговори #6335 на: 14 Април 2021, 14:40:23 pm »
Max имаат модели и со шимано опрема само малку се поскапи. Јас сега скоро зедов за низ град половњак



ваков како на сликава околу 50 евра ме фати, исчукан е целиот и површинска корозија колку сакаш има ама вози перфетктно и не го мислам за крадење :). Ќе земав и за жена ми некое точаче и баш се мислев за овој модел од max со шимано опрема е и вака црн ќе можам и јас да го возам за до пазар.

http://www.agrotehna.com.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=25902&i=2257&l=MK&q=&SupplierArticleID=CITY%20BIKE%207.0%2028%22&Action=


Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 923
Одг: Велосипед
« Одговори #6336 на: 14 Април 2021, 18:45:59 pm »
Imam eden postar tocak, ramot e perfekten i sakam da go osposobam za vozenje.

Da preporacate od kaj da nabavam delovi, bev po tockadziive, epten se zanesuvaat, bashka rabotna raka bashka delovi plus cema naplakjaat.

Sakam da zemam, kocnici, dve novi gumi (vnatresni i nadvoreani), kolche nema i sedishte, osovina isto bi mu smenil. Toa odprilika. Kazete nekoja web strana ili tockadjija kaj shto ova bi go sredil za ok suma.

Mi baraat so sve delovi i rab raka, okolu 4-4.500 den.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен dudin

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 329
Одг: Велосипед
« Одговори #6337 на: 14 Април 2021, 23:15:32 pm »
Пробај и со https://www.bike-discount.de/, јас во Германија нарачував од кај нив, најдобри цени имаа за работите што ми требаа.
Мислам дека враќање на данок не е возможно, зашто некој би требал да го направи тоа на царина, а не верувам дека испраќачот би се замарал за тоа.
Може грешам, ако некој има искуство би било добро да се сподели и за други да знаат, а и јас би сакал да знам, да пренесам на пријатели во МК.

Не мислев на враќање на данок! Туку на плаќање пониска цена без ВАТ!
Прашав пошто го видов ова во Shipping costs:

Terms of delivery outside the EU

In case of deliveries outside of the European Union, we will subtract the german VAT (19%).

Ама по се изгледа цените се изразени без ВАТ

Во корпата ако ти е одбрана Македонија, без германски данок ти ги дава цените.

Да, стигнуваат по регуларна пошта за 1-3 недели зависи од ситуацијава знајш.

Над 90€ сосе поштарина, имаш на 18% данокот наш, плус 13% е за гуми царина, ако те фати под 90€ пратката само ддв имаш. Ако имаш среќа можи ништо.

ЕДИТ
https://www.bike-discount.de
исто така без германски данок ги дава цените, и оттаму имам купувано, зависи каде ќе се начека подобра цена или роба.

Кај овие bike-components.de ми излезе просто изненадувачка цена за гумите што ги барав, до сега не сум видел толку ниска никаде по Европа, вкупно со поштарина за две Швалбе Супер Мото X излегуваат 56.13еур, се помислив да им побарам да ја декларираат само цената без поштарината, ради нашава царина, а ја да им платам фул......само не верувам дека швабиве би се согласиле на такво нешто!
Провери и на bike24.com исто и таму се цените без нивно ддв


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17279
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Велосипед
« Одговори #6338 на: 15 Април 2021, 01:04:11 am »
Imam eden postar tocak, ramot e perfekten i sakam da go osposobam za vozenje.

Da preporacate od kaj da nabavam delovi, bev po tockadziive, epten se zanesuvaat, bashka rabotna raka bashka delovi plus cema naplakjaat.

Sakam da zemam, kocnici, dve novi gumi (vnatresni i nadvoreani), kolche nema i sedishte, osovina isto bi mu smenil. Toa odprilika. Kazete nekoja web strana ili tockadjija kaj shto ova bi go sredil za ok suma.

Mi baraat so sve delovi i rab raka, okolu 4-4.500 den.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Златко се вика човеков, некад крева телефон, некад не. Ако ти се свиѓаат цениве, биди упорен, ако не... Друг со толку ниски цени само на тезга на Битпазар ќе најдеш :)

https://www.facebook.com/delovizavelosiped/

Отсутен velkov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 637
Одг: Велосипед
« Одговори #6339 на: 15 Април 2021, 01:13:18 am »
Imam eden postar tocak, ramot e perfekten i sakam da go osposobam za vozenje.

Da preporacate od kaj da nabavam delovi, bev po tockadziive, epten se zanesuvaat, bashka rabotna raka bashka delovi plus cema naplakjaat.

Sakam da zemam, kocnici, dve novi gumi (vnatresni i nadvoreani), kolche nema i sedishte, osovina isto bi mu smenil. Toa odprilika. Kazete nekoja web strana ili tockadjija kaj shto ova bi go sredil za ok suma.

Mi baraat so sve delovi i rab raka, okolu 4-4.500 den.


Sent from my iPhone using Tapatalk

од набројаните делови имам да ти понудам
кочници в-брејк promax
средна осовина сквер тејпер


од останати делови имам рачки за кочници со шифтери 3х7
предни зупчаници 3
преден менувач и заден шимано турни т.е. 3х7 со ланец
се е скоро ново т.е. возено 400км потоа направив промена на диск кочници и 1х11 погон.

Пиши ако си заинтересиран ќе ти пратам и слики ќе се договореме и за цена.

Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 923
Одг: Велосипед
« Одговори #6340 на: 18 Април 2021, 21:24:45 pm »
Imam eden postar tocak, ramot e perfekten i sakam da go osposobam za vozenje.

Da preporacate od kaj da nabavam delovi, bev po tockadziive, epten se zanesuvaat, bashka rabotna raka bashka delovi plus cema naplakjaat.

Sakam da zemam, kocnici, dve novi gumi (vnatresni i nadvoreani), kolche nema i sedishte, osovina isto bi mu smenil. Toa odprilika. Kazete nekoja web strana ili tockadjija kaj shto ova bi go sredil za ok suma.

Mi baraat so sve delovi i rab raka, okolu 4-4.500 den.


Sent from my iPhone using Tapatalk

од набројаните делови имам да ти понудам
кочници в-брејк promax
средна осовина сквер тејпер


од останати делови имам рачки за кочници со шифтери 3х7
предни зупчаници 3
преден менувач и заден шимано турни т.е. 3х7 со ланец
се е скоро ново т.е. возено 400км потоа направив промена на диск кочници и 1х11 погон.

Пиши ако си заинтересиран ќе ти пратам и слики ќе се договореме и за цена.
Vo red, fala vi za sovetite.

Velkov ti pustiv brojce da mi pratis sliki.

A so koe sredstvo najdobro da go izvadam staroto ulje, mast zakoravena, sto i da e?

I posle cistenjeto, so sto da podmackam?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1899
Одг: Велосипед
« Одговори #6341 на: 18 Април 2021, 22:32:05 pm »
Јас денес се занимавав со чистење на точакот, не беше детално чистен едно 3-4 години. Користев Avaks Degreaser, за 90 ден. океј е. Трзање со четка и плакнење со топла вода. Остана уште да сменам сајла за задниот менувач и да подмачкам. Ќе барам спреј за ланци по маркетиве утре..


Отсутен dudin

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 329
Одг: Велосипед
« Одговори #6342 на: 19 Април 2021, 00:08:08 am »
Јас денес се занимавав со чистење на точакот, не беше детално чистен едно 3-4 години. Користев Avaks Degreaser, за 90 ден. океј е. Трзање со четка и плакнење со топла вода. Остана уште да сменам сајла за задниот менувач и да подмачкам. Ќе барам спреј за ланци по маркетиве утре..

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Кас се подновив со Muc-off c3 lube, ама уште го немам искористено за да споделам искуство


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1611
Одг: Велосипед
« Одговори #6343 на: 19 Април 2021, 14:27:49 pm »
Од денеска може да се аплицира online  во град скопје за субвенции за велосипеди има инфо на следниот линк

https://skopje.gov.mk/mk/vesti/2019/19-04-2021-od-deneska-aplicirajte-za-subvencii-za-velosipedi-i-elektricni-trotineti-od-grad-skopje/

Отсутен zvonkog

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1040
Одг: Велосипед
« Одговори #6344 на: 19 Април 2021, 15:01:05 pm »
Да јас, често порачувам од таму, па и последните гуми ми се оттаму купени.

@Power to the people Од кај ги подигаше кога ти стигнаа или кој ти ги испорача, пошто со ДХЛ стандард шипинг идат? Пошта или ДХЛ?