Автор Тема: Звук на мотор + бучност  (Прочитано 99323 пати)

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Звук на мотор + бучност
« на: Март 12, 2011, 22:02:15 pm »
Sakam da vidime kakvo e opstoto razspolozenie na forumot za bucnosta na edna kola: dali pri maksimalno zabzuvanje i maksimalna brzina sakate vasata kola da rika ili da e sto potivka?

Mozno li e da se stavi anketa?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7552
 • Хорска Секција
Одг: Звук на мотор + бучност
« Одговори #1 на: Март 12, 2011, 22:05:19 pm »
Зависи за која намена е возилото. За тркање/курчење секако дека се бара убав и моќен звук. За домашно возило се бара да е што потивко, токму затоа и производителите на авотомобили ги осакатуваат перформансите на возилата со правење на рестриктивни усиси и издуви.

Бучава мислам дека никој не сака.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10569
Одг: Звук на мотор + бучност
« Одговори #2 на: Март 12, 2011, 22:09:34 pm »
Зависи за која намена е возилото. За тркање/курчење секако дека се бара убав и моќен звук. За домашно возило се бара да е што потивко, токму затоа и производителите на авотомобили ги осакатуваат перформансите на возилата со правење на рестриктивни усиси и издуви.

Бучава мислам дека никој не сака.

Дефинирај бучава :) Режење, длабок звук ... ГАЛАМА :D

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 48196
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Звук на мотор + бучност
« Одговори #3 на: Март 12, 2011, 23:04:00 pm »
Што потивко тоа поарно. Под 4000 вртежи да нема УОПШТЕ звук, а над 4000 нека се дере ко стока. Ете тоа би сакал.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10569
Одг: Звук на мотор + бучност
« Одговори #4 на: Март 12, 2011, 23:11:29 pm »
Што потивко тоа поарно. Под 4000 вртежи да нема УОПШТЕ звук, а над 4000 нека се дере ко стока. Ете тоа би сакал.

Збориш конкретно за твојата?

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 48196
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Звук на мотор + бучност
« Одговори #5 на: Март 12, 2011, 23:18:51 pm »
Што потивко тоа поарно. Под 4000 вртежи да нема УОПШТЕ звук, а над 4000 нека се дере ко стока. Ете тоа би сакал.

Збориш конкретно за твојата?
Зборам што би сакал во идеален свет. Мојата не е ни доволно тивка под 4000 (иако е многу тивка), а ни доволно гласна над 4000. Здравје боже.
Или тоа што сакам да кажам описно изгледа вака:
Или ова...
- Внимание порнографска содржина има во клипот. +18
...или апсолутна тишина.
« Последно менување: Март 12, 2011, 23:22:26 pm Deni »
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20283
Одг: Звук на мотор + бучност
« Одговори #6 на: Март 13, 2011, 02:03:27 am »
Убо вели Џиџи... дефинирај бучава... Еве да речеме, јас сакам и поштуем добар звук, ама нејкам бучава... Ако успеам ова да го објаснам, ќе биде добро :)
На пример, на ниски обртаи, сакам убоо да си клокоти онака басче (не као дизел :)), а на високи да ми пее издувот, а не да се дере :)
Кој разбра, разбра :D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10569
Одг: Звук на мотор + бучност
« Одговори #7 на: Март 13, 2011, 09:07:55 am »
Мене ми се свиѓаше звукот на Стратро Астрата:Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17640
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Звук на мотор + бучност
« Одговори #8 на: Март 13, 2011, 09:25:46 am »Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10569
Одг: Звук на мотор + бучност
« Одговори #9 на: Март 13, 2011, 09:30:28 am »
Ова стварно нешто - боли глава !!! Перфекција ... Ја си ја замишљам мојата како би требало да звучи по мене ... Ама од секоја кола не бива добро свирче ;D

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8515
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Звук на мотор + бучност
« Одговори #10 на: Март 13, 2011, 13:35:24 pm »
Е ова е звук што треба секоја кола да го вади, не дека е алфа сум слушнал и други коли со ваков звук, а не а пука ко бомба или да прди.

Отсутен The Boy Next Door

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 492
 • Pug 205 GTI - the drive of your life !
Одг: Звук на мотор + бучност
« Одговори #11 на: Март 13, 2011, 16:55:33 pm »
Еве нешто како јас би си ја замислувал оптималната бучавост на фамилијарно возило


А и може да биде фамилијарно.....СЕПАК Е ГОЛЕМО КОЛИЧЕ  ;)

 ;D ;D ;D
Не возам брзо, ниско летам.

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Звук на мотор + бучност
« Одговори #12 на: Март 19, 2011, 23:08:36 pm »
Мене ми се свиѓаше звукот на Стратро Астрата:


Da be, oti e Opel pa ti se svigase  :P


ova vika: guejte me be fehahi sum, uistina vi zbohuvam  ;D


Еве нешто како јас би си ја замислувал оптималната бучавост на фамилијарно возило


А и може да биде фамилијарно.....СЕПАК Е ГОЛЕМО КОЛИЧЕ  ;)


Agreed!

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен cuoresportivo159

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4197
Одг: Звук на мотор + бучност
« Одговори #13 на: Март 19, 2011, 23:15:24 pm »
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10569
Одг: Звук на мотор + бучност
« Одговори #14 на: Март 19, 2011, 23:40:42 pm »

Цитат
Мене ми се свиѓаше звукот на Стратро Астрата:


Da be, oti e Opel pa ti se svigase  :P


Ne be, oti Asso sakam i jas da klavam ;)