Автор Тема: Измерена потрошувачка на гориво  (Прочитано 1794217 пати)

Отсутен Stariot

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 12
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14205 на: 23 Февруари 2021, 09:34:06 am »
Не мора да дава грешка, доволно е лошо да ги отчитува вредностите, а тие да се во границите кои ЕКУ-то ги смета за нормални, и да не дава грешка, а лошо да работи....
Има некој начин да проверам дали маф сензорот не работи како што треба, да не купувам нов бидејќи ако не е до тоа ќе фрлам за џабе 8000 денари, а после нема ни пари да ми вратат, а ни дел да ми сменат

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5627
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14206 на: 23 Февруари 2021, 09:40:53 am »
Шо е многу многу е.
Од кај си сигурен оти е фабричкиот Маф сензор?Прв сопственик си?
Кај мене имаше ставено НЕсоодветен Маф сензор и не кажуваше грешка,мада и потрошувачката не ми била ни приближно како твојата и колата си работеше најнормално.
Иначе кај мене е 1.9 120кс со Дпф,потрошна околу 6л просечно 70% отворено 30% градска

Sent from Poco X3 NFC using Tapatalk


Отсутен Stariot

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 12
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14207 на: 23 Февруари 2021, 09:46:21 am »
Шо е многу многу е.
Од кај си сигурен оти е фабричкиот Маф сензор?Прв сопственик си?
Кај мене имаше ставено НЕсоодветен Маф сензор и не кажуваше грешка,мада и потрошувачката не ми била ни приближно како твојата и колата си работеше најнормално.
Иначе кај мене е 1.9 120кс со Дпф,потрошна околу 6л просечно 70% отворено 30% градска

Sent from Poco X3 NFC using Tapatalk
Па претпоставувам дека е фабричкиот бидејќи се совпаѓа со датумот на производство  иначе не сум прв газда на колата, ама еве некој предлог како да постапам за да не го купам мафот и после не се реши проблемот со тоа, инаку јас возам цело време градска вожња.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5627
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14208 на: 23 Февруари 2021, 10:05:04 am »
Единствено да најдеш некој со исправен Маф сензор да те услужи на кратко ако верувам мали се шансите.Нема друго чааре освен да купиш,јас 2 пати купував,електричен дел никој не враќа.
Мада ако имаш тешка нога и само градска се вози со зачестени регенерации на Дпф може и нормално е 10л.

Sent from Poco X3 NFC using Tapatalk


Присутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14209 на: 23 Февруари 2021, 10:09:15 am »
На дијагностика маф сензорот даваше некои вредности што требало да идат до 1200 идеа до 500, инаку фабричкиот маф сензор е на колата, со датумот кога е произведена,а да е расипан мислам дека не е расипан бидејќи не ми дава никаква грешка на компјутер, а ни на инструмент таблата.

Ако јас се прашувам, сензорот веќе ти е тестиран (ако го тестирал човек што си ја разбира проблематиката). Најди друг за проба, или носи ја во овластен со нивната дијагностика да проверат параметри.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14210 на: 23 Февруари 2021, 10:13:32 am »
Единствено да најдеш некој со исправен Маф сензор да те услужи на кратко ако верувам мали се шансите.Нема друго чааре освен да купиш,јас 2 пати купував,електричен дел никој не враќа.
Мада ако имаш тешка нога и само градска се вози со зачестени регенерации на Дпф може и нормално е 10л.

Sent from Poco X3 NFC using Tapatalk



Не е нормално :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14211 на: 23 Февруари 2021, 10:40:20 am »
Како не е? Каков сака дизел нека е, ако го возиш во гужви секој ден тргни застани 3км по правец ќе троши можеби и повеќе од тоа.

Присутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3522
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14212 на: 23 Февруари 2021, 10:42:26 am »
Колку е просечна брзина при таа потрошувачка?
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Stariot

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 12
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14213 на: 23 Февруари 2021, 11:10:30 am »
Не ја стискам еве и тоа да кажам, до работа имам околу 7км, додека стигнам на работа веќе има кренато 90 степени, ама сепак толку да троши не е нормално, и дали би можело да е толку зголемена потрошувачката поради маф сензорот.
Во аутомобиле СК не ми прават дијагностика бидејќи не правеле доколку немало некоја грешка или проблем на инструмент табла

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14214 на: 23 Февруари 2021, 11:27:35 am »
Друже колку ти покажува просечна брзина на борд компјутер при извозени минимум 50тина км а голем дел било тоа како што викаш да работа и назад?

Отсутен Stariot

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 12
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14215 на: 23 Февруари 2021, 11:29:34 am »
Друже колку ти покажува просечна брзина на борд компјутер при извозени минимум 50тина км а голем дел било тоа како што викаш да работа и назад?
Треба да проверам за точно да ти кажам ама мислам дека не е повеќе од 25km/h.

Присутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10033
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14216 на: 23 Февруари 2021, 11:34:41 am »
Не ја стискам еве и тоа да кажам, до работа имам околу 7км, додека стигнам на работа веќе има кренато 90 степени, ама сепак толку да троши не е нормално, и дали би можело да е толку зголемена потрошувачката поради маф сензорот.
Во аутомобиле СК не ми прават дијагностика бидејќи не правеле доколку немало некоја грешка или проблем на инструмент табла
Чим ти стигнува до 90 степени (периодов?) сигурно те фаќаат убави гужви.
Јас ја имам истата километража до работа но без гужви, односно стигнувам за околу 15/20 минути, нема теорија да постигне 90 степени, а потрошувачката оди и до 7,5 доколку сум само на таа релација (ова за зимски период).

За појасно со 1.4 црди :)

ПС додуше ретко сум останувал подолго од 4 дена само на релација работа/дома.

Отсутен Stariot

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 12
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14217 на: 23 Февруари 2021, 11:39:31 am »
Друже колку ти покажува просечна брзина на борд компјутер при извозени минимум 50тина км а голем дел било тоа како што викаш да работа и назад?
Сега еве проверив точно, на изминати 82 километри просечна брзина ми е 20км/ч, на борд потрошувачка ми е 11.2, да поминам 100км ќе отидам на бензиска да дополнам до горе.

Отсутен Stariot

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 12
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14218 на: 23 Февруари 2021, 11:43:26 am »
Не ја стискам еве и тоа да кажам, до работа имам околу 7км, додека стигнам на работа веќе има кренато 90 степени, ама сепак толку да троши не е нормално, и дали би можело да е толку зголемена потрошувачката поради маф сензорот.
Во аутомобиле СК не ми прават дијагностика бидејќи не правеле доколку немало некоја грешка или проблем на инструмент табла
Чим ти стигнува до 90 степени (периодов?) сигурно те фаќаат убави гужви.
Јас ја имам истата километража до работа но без гужви, односно стигнувам за околу 15/20 минути, нема теорија да постигне 90 степени, а потрошувачката оди и до 7,5 доколку сум само на таа релација (ова за зимски период).

За појасно со 1.4 црди :)

ПС додуше ретко сум останувал подолго од 4 дена само на релација работа/дома.
Од козле до аеродром секој ден одам од прилика околу 8:00, стигам за некои 15-20 мин што не значи дека ме фаќа некоја голема гужва, инаку колата дига брзо температура, во гаража ја оставам 5 минути да поработи на сабајле, ако е ова од некоја помош.
Маф сензорот е оргинал за таа кола, сега споредив според шифрата изгравирана на него.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14219 на: 23 Февруари 2021, 11:45:53 am »
Мене и даље ми личи преголема потрошњава... Барем јас секојдневно кркам гужви и просечната брзина ми е слична на оваа, 147цата не сум ја кренал над 9.5.. 1.9 јтд 16v 140ks..
Mito бекрио е доста полесно, со поекономичен мотор, моја претпоставка е дека не би одело над 8л во гужви.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.