Автор Тема: Измерена потрошувачка на гориво  (Прочитано 1794329 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14070 на: 17 Септември 2020, 14:33:56 pm »
Им го збира...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14071 на: 17 Септември 2020, 14:34:59 pm »
Јас губам концентрација на автопат кога возам под 100... ќе се учукам, беља ќе напраам...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14072 на: 17 Септември 2020, 17:07:50 pm »
Како може бе на автопат 90...... како?!

Епа се кандисав сабајлето да ревидирам една фабрика во Штип и решив да кинисам рано и станав рано. Само што се спремив да излезам ми јавија дека ќе се состанеме саат време подоцна, во 9 наместо во 8, па наместо да бидам таму во 7:30, требаше да бидам во 8:30. Ме мрзеше да се соблекувам, си купив нешто аз јадење и кафенце и си кинисав полека-полека, чунки да не си ги арчам опинците.

И така, лабаво, музиче внатре, темпоматче, 100-ка на автопат, 80 од Велес до Штип, со камиончињата си се дружев. Уживав.
А вие што не можете да уживате во бавните нешта во животот и да возите 100-ка, треба да одите да си ги испитате главите, нешто не сте добри ви треба терапија.


Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10034
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14073 на: 17 Септември 2020, 17:19:59 pm »
Има убавина да возиш 90, не дека нема.
Кога ја пуштија обиколницата ја возев со 90 и си разгледував околина, уживанција, широк пат, нов асфалт, никаков сообраќај...

Денес мислам ќе загинам ако возам 90.
Башка што темпоматот не ми фаќа испод 120 ;D

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5399
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14074 на: 17 Септември 2020, 18:59:59 pm »
Preklani imav nekoj familijarni obvrski vo veles i morav skoro sekoj den da vozam skopje-veles i nazad skoro 10 dena po red.
Vektrata mi nemase plin a benzinot bese ubitacni 80den. Fino na avtopat 80-90 vo 5ta potrosnja skoro 6l i langzam klaj-klaj-klaj si gi jadev kilometrite. Site drvca,krivincinja gi nauciv na pamet :)

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7290
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14075 на: 17 Септември 2020, 19:00:21 pm »
Како може бе на автопат 90...... како?!

Епа се кандисав сабајлето да ревидирам една фабрика во Штип и решив да кинисам рано и станав рано. Само што се спремив да излезам ми јавија дека ќе се состанеме саат време подоцна, во 9 наместо во 8, па наместо да бидам таму во 7:30, требаше да бидам во 8:30. Ме мрзеше да се соблекувам, си купив нешто аз јадење и кафенце и си кинисав полека-полека, чунки да не си ги арчам опинците.

И така, лабаво, музиче внатре, темпоматче, 100-ка на автопат, 80 од Велес до Штип, со камиончињата си се дружев. Уживав.
А вие што не можете да уживате во бавните нешта во животот и да возите 100-ка, треба да одите да си ги испитате главите, нешто не сте добри ви треба терапија.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


И вие што уживате во бавните нешта, исто така.. само дупла доза терапија.  8)

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4914
  • The Spartan General
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14076 на: 17 Септември 2020, 19:58:28 pm »
Штутгарт - Лидо ди Јесоло - Венеција - Лидо ди Јесоло - Штутгарт (Преку Австрија и Тауернаутобан). Поминати 1800км од кои 1500 на автопат, другите 300 на магистрални, регионални и градски услови. Просечна брзина за целото патување 92км/ч и потрошени 100 литри бензин. Кое му доаѓа околу 5.6л/100км.

Стил на возење:
На одење до Италија се возеше добро оти немаше гужва. Во Германија кадешто има камери темпо ограничување. Кај што нема камери, темпо 130-160 лабаво и динамично. Австрија стриктно по ограничување, Италија исто по ограничување (во Австрија низ тунелите мерат просечна брзина, во Италија на аутострадата од наплатна рампа до наплатна рампа се мери просечна брзина).

На враќање, премногу гужва. Возење и чекање од Удине, па се до Штутгарт на сите важни клучки кадешто се собираат главни автопати. Од 800км релација, само некои-си 50-60км низ Германија беа слободни за возење па оти ме удри сонцето по глава ги поминав со темпо 160-190 да се исчисти гарежот од клацкањето со 90-100 на автопат.

Ок троши циганчето за тоа возење. Да беше дизел, цифрите ќе беа за литар подоле.


пс. Максимално разочаран од италијанскиот шоферлук и од аутострадата. Очекував повеќе од нив.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8783
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14077 на: 18 Септември 2020, 08:53:15 am »
Italjanite na sever se poarni.

Neznam dali si vozel na sicilija. Kuku none kamikazi

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14078 на: 18 Септември 2020, 09:05:22 am »
Штутгарт - Лидо ди Јесоло - Венеција - Лидо ди Јесоло - Штутгарт (Преку Австрија и Тауернаутобан). Поминати 1800км од кои 1500 на автопат, другите 300 на магистрални, регионални и градски услови. Просечна брзина за целото патување 92км/ч и потрошени 100 литри бензин. Кое му доаѓа околу 5.6л/100км.

Стил на возење:
На одење до Италија се возеше добро оти немаше гужва. Во Германија кадешто има камери темпо ограничување. Кај што нема камери, темпо 130-160 лабаво и динамично. Австрија стриктно по ограничување, Италија исто по ограничување (во Австрија низ тунелите мерат просечна брзина, во Италија на аутострадата од наплатна рампа до наплатна рампа се мери просечна брзина).

На враќање, премногу гужва. Возење и чекање од Удине, па се до Штутгарт на сите важни клучки кадешто се собираат главни автопати. Од 800км релација, само некои-си 50-60км низ Германија беа слободни за возење па оти ме удри сонцето по глава ги поминав со темпо 160-190 да се исчисти гарежот од клацкањето со 90-100 на автопат.

Ок троши циганчето за тоа возење. Да беше дизел, цифрите ќе беа за литар подоле.


пс. Максимално разочаран од италијанскиот шоферлук и од аутострадата. Очекував повеќе од нив.

За аутострадата, не знам, со автобус бевме, али италијанскиот шоферлук (барем у Торино) ЛЕЛЕЕЕЕЕЈЈЈ!!! Па то нема ни у Београду! Катастрофа.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4914
  • The Spartan General
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14079 на: 01 Декември 2020, 20:49:33 pm »
Штутгарт - Подареш (1770км). Околу 1600км автопат, другото магистрални патишта. Потрошени 115 литри бензин. Просечна брзина за целиот пат 106км/ч. Пресметката кажува 6.5л/100км. Временски услови за возење: Првите 500км никакви. Магла, мраз, магла и температури до -10 степени. После тоа беа одлични.

Стил на возење:
Во Германија имаше многу магла, па темпото беше 110-130 км/ч.

Во Австрија беа затворени тунелите во правец Караванки Тунелот и мораше да возам низ Алпите што водат низ скијачките центри. Интересент факт: Прв пат во живот видов знак за угорница со 15%. Кое рикање беше додека ги искачам сите ридишта. Таму стандард возам по знаци затоа што има премногу камери.

Словенија темпо 140 - 160 км/ч затоа што ми скисна од клацкањето низ Австрија.

Хрватска темпо 130 - 150 км/ч.

Србија темпо 120 - 140 км/ч.

Македонија до Три Чешми темпо 120 - 140 км/ч. После тоа Штип - Радовиш цела вечност поради работа на патот (дупки, пренасочувања, мало губење на правец и насока, малку чекање на семафори). Не помогна и полициската контрола кај Свети Николе кога ме запре полиција и ми побара доказ дали колата ми е регистрирана или не.

Се на се, ОК потрошувачка. Тргнав  во 3:00 наутро, во 22:00 стигнав до Подареш. 
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5631
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14080 на: 01 Декември 2020, 21:21:47 pm »
Убава просечна,од кај маџарите не ти одговара повеќе?

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk


Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4914
  • The Spartan General
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14081 на: 02 Декември 2020, 09:55:31 am »
Убава просечна,од кај маџарите не ти одговара повеќе?

Не не, подалеку е од таму. Вака во Австрија се помалку од 200км, во Словенија се помалку од 200 км и после Брегана си во Загреб реално. Од кај Виена е многу вртење. Плус алергичен сум на Маџарите и нивното Рошке (Цигани да ги наречам, ќе биде навреда за Ромите и нивното неславно име).
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14082 на: 02 Декември 2020, 10:03:14 am »
А нели маџарите сега не пуштаат ниту транзит (освен шлепери)? Јас морам од кај нив да поминувам или па треба да вртам од Полска, Словачка накај Австрија.

Отсутен s1n1sa

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 431
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14083 на: 02 Декември 2020, 13:22:05 pm »
Ја точев на Елантрата 1.6 бензин со 615 пројдени километри по борд 6.4л а по фуеило апликацијата 6.5 како што беше 80 посто грацка и приграцка вожња топ си е :D
Hyundai Elantra 6th G

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4914
  • The Spartan General
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14084 на: 02 Декември 2020, 13:23:23 pm »
А нели маџарите сега не пуштаат ниту транзит (освен шлепери)? Јас морам од кај нив да поминувам или па треба да вртам од Полска, Словачка накај Австрија.

Не знам што најново имаат измислено тие конзервативните педеришта. Ама не би ме зачудило да измислат некоја таква итроштина. Ама сепак, автопатиштата би требало да бидат отворен коридор. Словенија/Хрватска си имаат обележано посебни рампи на граница за транзит, посебни за влез во државата.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.