Автор Тема: Измерена потрошувачка на гориво  (Прочитано 793172 пати)

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3896
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13155 на: Февруари 10, 2019, 19:02:20 pm »
Од планина спуштање и пак 2 литри :D

Отсутен InSides

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 763
 • ...кад звизде шурикени.
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13156 на: Февруари 10, 2019, 19:18:19 pm »
Од планина спуштање и пак 2 литри :D

Фатив и 1.8, ама додека да сликнам маме му жена ми почна да се дере "ќе не убиеш не сликај!" (*)

(*) Може и некоја пцовка да имаше, ама да не пренесувам изворно.

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5497
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13157 на: Февруари 10, 2019, 19:30:06 pm »
22kwh od gv do sk. Малку да се нашалиме за фиќоно.

Отсутен The Seventh Son

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 55
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13158 на: Февруари 10, 2019, 19:42:27 pm »
по ефтина или скапа тарифа ???

:-D

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5497
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13159 на: Февруари 10, 2019, 20:00:45 pm »
По трофазна индустриска :D

Отсутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1998
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13160 на: Февруари 10, 2019, 20:23:42 pm »
Пежо 208 1.2 82кс. Битола - Скопје - Битола, и 50км низ Скопје

Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен InSides

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 763
 • ...кад звизде шурикени.
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13161 на: Февруари 10, 2019, 20:59:23 pm »
Пежо 208 1.2 82кс. Битола - Скопје - Битола, и 50км низ Скопје

Атмо?

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5163
 • Бенве си е бенве
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13162 на: Февруари 10, 2019, 21:09:22 pm »
Велес Струга Велес од кај Прилеп, 4ца возрасни у кола плус бебе и опрема за него. 4.5 по борд на 88км/просечна брзина. Нот бед.

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1998
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13163 на: Февруари 10, 2019, 21:14:07 pm »
Пежо 208 1.2 82кс. Битола - Скопје - Битола, и 50км низ Скопје

Атмо?

Да атмо е, и не е за брзо возење зошто веќе на 100км\х има 3000 вртежи
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Присутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19577
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13164 на: Февруари 12, 2019, 08:57:06 am »
Еве нека стојат у евиденција потрошњите во 2019та:

- 918 км со 60.08 литри = 6.54 л/100 км (*
- 1040 км со 62.03 литри = 5.96 л/100 км
- 999 км со 57.79 литри = 5.78 л/100 км

Опел Инсигнија 1.6 ЦДТи караван.


(* ова е комбинирано со последната третина од декември 2018
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен ace-106

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3081
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13165 на: Февруари 16, 2019, 09:47:13 am »
VW Caddy 2.0 tdi 75ks 2018.
Релација Скопје - Софија - Скопје + локал Софија ~100км. Возено малку плус од знаци, без никаков товар.
Потрошено нешто поише од пола резервар за 586км.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17457
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13166 на: Февруари 16, 2019, 10:59:00 am »
Ладата на татко ми имаше 75 коња :D

Отсутен ace-106

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3081
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13167 на: Февруари 16, 2019, 11:30:16 am »
Да ама трошела 14,6L/100km. :)

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17457
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13168 на: Февруари 16, 2019, 13:47:46 pm »
Кој ти гледал тогаш колку троши..

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 35767
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13169 на: Февруари 16, 2019, 15:34:56 pm »
Кома шес, никад не било 10 кома 6.. стално потрошњата било „околу 10-11“ (југо стокец муабет). Или околу 5-16 ако имаш лада. За полонез и москвич, мисалм дека беше тешко да се израчуна.  :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.