Автор Тема: Измерена потрошувачка на гориво  (Прочитано 928788 пати)

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4600
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13830 на: Август 03, 2020, 16:13:58 pm »
6 на 130 само ако возиш од Тетово до Скопје.
Скопје Тетово 8.
Скопје Тетово Скопје 7 :)

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4914
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13831 на: Август 03, 2020, 16:24:05 pm »
Кај мене на голфот, моментална потрошувачка ако не шиба ветер и возиш на рамно со вклучен темпомат на 120км/ч никогаш ама баш никогаш не покажал бордот над 6 литра. А ако извозиш 50-100 километри просекот ќе биде 5.7 со тенденција да иде надоле.

Затоа темпомат се става на 140км/ч (не е многу брзо ама не е ни 120) си лапа нешто ситно над 6-6.5 што е сепак за респект и си пичиш како господин.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47988
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13832 на: Август 03, 2020, 16:26:49 pm »
6 на 130 само ако возиш од Тетово до Скопје.
Скопје Тетово 8.
Скопје Тетово Скопје 7 :)
Ете така веќе е таман.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен s1n1sa

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 263
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13833 на: Август 03, 2020, 17:16:37 pm »
Мене на 16 илјади со просек од 80% градска по борд и фуеило ми е 6.9 на елантрата а тетово-краљево и назат тоа се некој 800км може и више просек беше 5.8
Hyundai Elantra 6th G

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11923
 • Пудингот на шоферството
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13834 на: Август 03, 2020, 17:46:56 pm »
Кај мене почна со 19ките 9,5л на отворњно да ги јади.Фап у курац ке го менвам,окапав на бензиска. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Kikac

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2219
 • Шалабајзер
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13835 на: Август 03, 2020, 23:24:29 pm »
Од 10 до 10.6/7л у град летово, цело време возено у шпицови со клима нон стоп.. 2.7цди аутоматик. Зимно нешто над 11


Sent from my iPhone XS using Tapatalk
No turbo, no fun :)

Отсутен dbl.dzo

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 504
 • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13836 на: Август 05, 2020, 01:09:37 am »
Чекав да ми помине одморот за да можам да пишам во темава  ;D Уште од Рекорд напраив рестарт на бордот за да може да си мери одново

Последниве 5 дена си го направив следниот road trip и само што се вратив пред околу саат време, hence the time на табла:

Скопје - Гостивар - Кичево - Охрид - Св. Наум и назад по обратен редослед

 • Скопје - Тетово - 120km/h на темпомат
 • Тетово - Гостивар - 100km/h
 • Градска вожња низ Гостивар
 • Гостивар - Кичево - 70-80km/h, колку што дозволуваше патот и гужвата пред празник
 • На „автопат“ Кичево - Охрид - 100 - 110km/h, само што ќе се засилиш ќе дојде онаква chicane за менување на новиот или стариот пат
 • Градска вожња низ Охрид
 • Hill climb кај Хотел Тино секој ден што ми даваше 22l/100km при секое качување  ;D
 • Патот за Св. Наум е приказна за себе, остарев дури стигнав до таму
 • Климица постојано

 

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38705
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13837 на: Август 05, 2020, 01:15:03 am »
Колку лаже борд компјутерот на 147-циве, чудо едно!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен loopz

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2045
 • Жгл' б гл'б
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13838 на: Август 05, 2020, 01:16:02 am »
Шо возеш бе ти, Томос Аутоматик? :D
Партија за Целосна Еманципација на Роќерите!

Отсутен dbl.dzo

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 504
 • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13839 на: Август 05, 2020, 01:22:32 am »
Колку лаже борд компјутерот на 147-циве, чудо едно!

 ;D ;D ;D ;D

Обично 5.2 - 5.3 вадам Прилеп - Скопје, па очекував барем литар, литар и пол плус за патувањево, не знам зошто толку малку ми покажа

Отсутен loopz

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2045
 • Жгл' б гл'б
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13840 на: Август 05, 2020, 01:42:01 am »
Колку лаже борд компјутерот на 147-циве, чудо едно!

 ;D ;D ;D ;D

Обично 5.2 - 5.3 вадам Прилеп - Скопје, па очекував барем литар, литар и пол плус за патувањево, не знам зошто толку малку ми покажа

Расипана е, ебаго... та нели е алфа? :D:D:D
Партија за Целосна Еманципација на Роќерите!

Отсутен dbl.dzo

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 504
 • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13841 на: Август 05, 2020, 01:46:21 am »
Ако не е расипана, ќе ми биде чудно, too good to be true @loopz  ;D

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38705
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13842 на: Август 05, 2020, 07:41:23 am »
Ако не е расипана, ќе ми биде чудно, too good to be true @loopz  ;D
Си лаже, си лаже...147 кај мене градска 20% лаже, отворено доста помалце, ама пак си лаже...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10074
 • Архитект
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13843 на: Август 05, 2020, 22:10:09 pm »
Последниве 2-3 резервоари изненадно блиску е со пресметките.
Минимална грешка од 0.2 - 0.4л на 100км на цел резервоар.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38705
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13844 на: Август 05, 2020, 22:22:48 pm »
Последниве 2-3 резервоари изненадно блиску е со пресметките.
Минимална грешка од 0.2 - 0.4л на 100км на цел резервоар.
Твојата расипана е ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.