Автор Тема: Измерена потрошувачка на гориво  (Прочитано 928770 пати)

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3654
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13815 на: Август 02, 2020, 20:18:53 pm »
Се зависи од вожњата,јас пример со фиато можам да извадам 4.2л ако возам 80 у 4-та (2000грм)на иста делница можам да извадам 6-7л ако возам 120 у 5-та (2200-50 грм).
Троше да му ибеш сортата 😁

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Присутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14632
 • Цитрон Скара 1.4i
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13816 на: Август 02, 2020, 22:39:56 pm »
Се зависи од вожњата,јас пример со фиато можам да извадам 4.2л ако возам 80 у 4-та (2000грм)на иста делница можам да извадам 6-7л ако возам 120 у 5-та (2200-50 грм).
Троше да му ибеш сортата 😁

Sent from my VTR-L09 using TapatalkВеројатно и јас да окапам со 50 накај Маврово, или со 80 од Гостивар до Скопје и назад ќе имам 4-5 потрошувачка, ама некако сакам повеќе време да поминам на местото кај што сум тргнал, отколку да покажам на форум дека не ми троши колата.

1.4 со 75 коња е, со стап да ја тепаш не оди, па секако отворен пат ќе и биде проблем, дали на рамно или на угорници. :)

Отсутен kalimero

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1638
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13817 на: Август 02, 2020, 22:58:00 pm »
@MartinAlfista супер ти е потрошњата, и кај мене 1.4 троши околу 7-8, само што јас не приметував разлика во потрошња со или без носачи на кров.

Мерцедес Ц200 4матик хибрид периодов ми троши 12 -12.5 низ град, отворено околу 9. На нересетиран борд откако е купена колата после 12.000 км покажува 11.5 литри.

Тојота Рав 4 обична не е хибрид ми трошеше 14-15 низ град и 11 на отворено. Сопственичката претходно имаше Антара дизел и сега вика се отцепува од пари за бензин давање за разлика од претходно а уште не иде на работа, неколку месеци деца чува дома, потрошњава не и е во шпиц термините.

Горенаведените потрошуцачки се на релција Охрид Скопје и обратно на неколку пати возење, не е само со едно идење и враќање и со нормално возење, не агресивно ама не и влечење по знаци.
Мене стварно не ми е јасно како вадите потрошњи од по 5-6 литра на бензин коли.

Отсутен zlatkoa

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3034
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13818 на: Август 02, 2020, 23:46:29 pm »
Вистината е како шило. На крај ќе избие таму кај што боде.


- унгарски мислител.

Отсутен Lazarus

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 526
 • drive it like you stole it!
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13819 на: Август 03, 2020, 01:13:57 am »
Прага-Скопје 7.5л/100км и по борд, и по пресметка. Просечна брзина 100км/х. Возило Сеат Алтеа 1.4 тси

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31686
 • Таков е животот... јебига
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13820 на: Август 03, 2020, 02:35:30 am »
Мене стварно не ми е јасно како вадите потрошњи од по 5-6 литра на бензин коли.

Е ајде де брат, толку покажува а краде до 0,3л макс.

Отсутен loopz

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2045
 • Жгл' б гл'б
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13821 на: Август 03, 2020, 02:41:05 am »
Мене стварно не ми е јасно како вадите потрошњи од по 5-6 литра на бензин коли.

Е ајде де брат, толку покажува а краде до 0,3л макс.

Кога би возел "паметно" на автопат, сигурно ќе дојдам до 6 на 100.
Ама ете... нече среча поштеног човека! :D

Еднаш си играв така и го следев за моментална потрошувачка, снемав нерви после 50км, јебешга :D
Партија за Целосна Еманципација на Роќерите!

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4600
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13822 на: Август 03, 2020, 08:26:34 am »
Мене стварно не ми е јасно како вадите потрошњи од по 5-6 литра на бензин коли.

Е ајде де брат, толку покажува а краде до 0,3л макс.

Кога би возел "паметно" на автопат, сигурно ќе дојдам до 6 на 100.
Ама ете... нече среча поштеног човека! :D

Еднаш си играв така и го следев за моментална потрошувачка, снемав нерви после 50км, јебешга :D
Токму кога ќе почнеле да паѓаат бројките ;D

Отсутен Спенсер

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6460
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13823 на: Август 03, 2020, 08:29:58 am »
Мене стварно не ми е јасно како вадите потрошњи од по 5-6 литра на бензин коли.

Тие што возат позади тој со 5л/100км знаат како е извадена таа потрошња. ;D

Отсутен kalimero

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1638
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13824 на: Август 03, 2020, 08:45:55 am »
Јас верувам дека толку ти троши, само кажувам дека мене никако толку да ми потрошат, јас не ни можам да се доближам до ниска потрошувачка а не сум агресивен возач.
Можеби Рав4 би потрошил подоле да не го стискав толку, ама па како мерачки рика кога ќе кликне педалата доле уффффф.

Другарче тазе гастербајтер во Германија исто има Ц200 компресор само неговиот е 2.0 а овој јас што го возам е 1.5, и него исто му троши, околу 9 на отворено, лани до Мкд стигна со 8.7, памтам зш баш тој период го купија Мерцедов кој јас сега го возам.

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9932
 • Giulietta QV
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13825 на: Август 03, 2020, 11:01:21 am »
Мерцедес Ц200 4матик хибрид периодов ми троши 12 -12.5 низ град, отворено околу 9. На нересетиран борд откако е купена колата после 12.000 км покажува 11.5 литри.

Да не е со пазарска лепенка кзибрид?

која е поентата на хибридот во овој случај?

ламјана моја не троши волку

Отсутен kalimero

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1638
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13826 на: Август 03, 2020, 11:09:42 am »
Кога бевме да го земеме од салон дознавме дека е хибрид:)

Има некој мал електромотор во него кој во пракса не се приметува воопшто.

Првата страна на гоогле што минја даде еве што вика:
https://autobuzz.my/2018/03/09/mercedes-benz-c-200-facelift-get-1-5l-mild-hybrid-turbo-coming-malaysia/

Отсутен MarceCvarce

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6971
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13827 на: Август 03, 2020, 14:11:55 pm »
Елантрата на отворено никогаш не ми трошела повеќе од 6 литри со возење дп 130.

На враќање од златибор 2017 дп скопје падна на 4.9 не лажам жими се...

Лани до Тасос и назад 6.6 ми беше просек со возење до как 150 низ грција. Со клима натоварен

Ова само по борд, никогаш немам правено математика.

Низ град не сум ја возел доволно долго скоро никогаш за да и извадам просек

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47988
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13828 на: Август 03, 2020, 14:13:36 pm »
6 на 130 само ако возиш од Тетово до Скопје.
Скопје Тетово 8.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен MarceCvarce

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6971
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13829 на: Август 03, 2020, 16:02:30 pm »
Не одам до тетово често, ама центар миладиновци секој ден. Просек не поминал 6 или 6.5 ако ептен и низ град сум вртел.

7 на отворено со Елантрата треба или ептен да ја газиш или стража да ја качуваш. Еве има форумџии со Елантри нека пишат.

Пак викам ова е бројка што сум ја гледал на борд само