Автор Тема: Измерена потрошувачка на гориво  (Прочитано 928776 пати)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47988
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13785 на: Јули 22, 2020, 16:58:17 pm »
Тетово-Гостивар возам 105км/ч ради ограничување на брзина.
На 80 дозволено! СРРАММММ ДА ТИ ЕЕЕЕ!!! ДА ТИ Е ЕДЕН СРРРАММММ ДА ТИ ЕЕЕЕ!!!! @Ipkisija Meskosa

Абе срам ми е, али штаќеш ;D
Па нели ако сите возат 130 ти не смееш да возиш бајаги поспоро од нив? Нели си опасност у сообраќајот? ;D
Така си е.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Tomce

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 26
  • ibiz.mk
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13786 на: Јули 23, 2020, 14:07:57 pm »
Гледам неколко стране назад потрошња и срам ме да кажу(дали мене пуно ми троши, или вас малко ви троши)
отворено 10-12
градска 16-18
oфроад 16+
али добро е, дизел е :D

Отсутен Silvester

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 936
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13787 на: Јули 23, 2020, 14:32:46 pm »
Тамче некое за на дрва или кола?

Отсутен Tomce

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 26
  • ibiz.mk
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13788 на: Јули 23, 2020, 14:48:57 pm »
Тамче некое за на дрва или кола?
нешто измеѓу, pajero3 3.2,
али со механичка бош пумпа, (со претходната Zexel електронска трошеше помалку, али поголем лаг имаше и потромо беше)
али се е релевантно и неспоредливо, од какви се патишта, агол % стрмнина, од колку тешка нога има возачот(исто авто, ист пат различен возач, различно ке покажува)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31686
 • Таков е животот... јебига
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13789 на: Јули 23, 2020, 17:55:54 pm »
За паџеро тоа е нормална потрошувачка па и ниска.
Офроуд кога ќе тргнеме просекот не паѓа под 40 литри па што сака нека биде. Истите бројки и со Хјундаи Галопер

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4666
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13790 на: Јули 23, 2020, 17:59:19 pm »
За паџеро тоа е нормална потрошувачка па и ниска.
Офроуд кога ќе тргнеме просекот не паѓа под 40 литри па што сака нека биде. Истите бројки и со Хјундаи Галопер

Ама миле кога вози офф-роад втората бројка од потрошувачката му ја лепат со црн изолир. Иначе ќе го степа срце.
« Последно менување: Јули 24, 2020, 07:25:59 am AUUU »

Отсутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5900
 • Плинаш!!!
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13791 на: Јули 23, 2020, 21:41:30 pm »
Моја Меривка сега со пуштена клима и стрикно градска вожња си лапка 12л плинче. Али тоа е шта чеш

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен loopz

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2045
 • Жгл' б гл'б
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13792 на: Јули 24, 2020, 00:21:47 am »
Скопје - Свети Николе - Скопје, два пати = 19 литра на 100.

За инАт на Тишлеро! :D
« Последно менување: Јули 29, 2020, 13:13:36 pm loopz »
Партија за Целосна Еманципација на Роќерите!

Отсутен Bokica

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1100
 • XSi
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13793 на: Јули 29, 2020, 12:40:16 pm »
едитирај постот додека не прочитал ;D ;D ;D
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен loopz

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2045
 • Жгл' б гл'б
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13794 на: Јули 29, 2020, 13:13:49 pm »
Добро ли е? :))))
Партија за Целосна Еманципација на Роќерите!

Отсутен Bokica

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1100
 • XSi
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13795 на: Јули 29, 2020, 23:36:23 pm »
сакаш да го утепаш човекот ти ;D ;D ;D
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3807
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13796 на: Јули 30, 2020, 00:46:58 am »
Моја Меривка сега со пуштена клима и стрикно градска вожња си лапка 12л плинче. Али тоа е шта чеш

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


tolku e zlaten nemoj da ocekuvas pod 11L plin gradska skopska voznja. Tolku e pomiri se so toa srekja plinot e evtin pa ne se osekja.

Отсутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5900
 • Плинаш!!!
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13797 на: Јули 30, 2020, 06:10:32 am »
Моја Меривка сега со пуштена клима и стрикно градска вожња си лапка 12л плинче. Али тоа е шта чеш

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


tolku e zlaten nemoj da ocekuvas pod 11L plin gradska skopska voznja. Tolku e pomiri se so toa srekja plinot e evtin pa ne se osekja.
Не ни очекувам помалку

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен AUDI

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1676
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13798 на: Август 01, 2020, 14:36:59 pm »
Ауди А4 Б6 1.9 130hp строго Кавадаречка градска 9.4л на 100км,Simply Auto app така покажува.често ЕСПто со втора светнува,малку потешка нога имам.Помнам некаде 2005 кога положив и почнав да возам,потрошувачката на Ауди 80 Б4 1.9 ТД првите месеци беше околу 12л.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен Diesel

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2940
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13799 на: Август 01, 2020, 15:32:16 pm »
Шо нога таа твојата, жива нафта низ ауспух да фрлаше, немаше да биде 12 градска за најпокажаниот 1.9 ТеДеИ...
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

2002 VW Polo 9N 1.4 16V

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.