Автор Тема: Измерена потрошувачка на гориво  (Прочитано 928760 пати)

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4914
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13770 на: Јули 10, 2020, 12:13:38 pm »
Од 2013 кога излезе голф 7 а после ги има во сите останати модели

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3501
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13771 на: Јули 10, 2020, 14:17:06 pm »
На дигиталниве брзината точна е? На аналогниот кај мене покажува 3-4км/ч повеќе до 100-ка, над тоа не знам не сум проверил.
Пошто 235км/ч со 150 коња некако не ми се верува дека е изводливо.

Дури не се провери со резервоарот, бројките од бордот треба да се земат со резерва засега.

Отсутен JezuzNoChill

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 365
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13772 на: Јули 11, 2020, 00:20:11 am »
Зависи од колата. Ама скоро сите коли покажуваат малку побрзо дека се вози за 0-10км/ч

Само со GPS за точно.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31686
 • Таков е животот... јебига
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13773 на: Јули 21, 2020, 18:14:08 pm »
Скопје - Гостивар - Стража - Кичево - Демир Хисар - Битола - Велес - Скопје, двајца возрасни и полн гепек, Ford C-Max 1.0 EcoBoost, возено нормално без брзање, без нервоза.
Бордот лаже иначе, краде од 0.3 до 0,5л« Последно менување: Јули 21, 2020, 18:27:00 pm Tischläufer »

Присутен Rammlied

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 258
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13774 на: Јули 21, 2020, 19:08:45 pm »
69km/h просечна брзина не е заебанција...

Присутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3654
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13775 на: Јули 21, 2020, 19:44:51 pm »
Троше,мајни ја 😁

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен loopz

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2045
 • Жгл' б гл'б
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13776 на: Јули 21, 2020, 20:09:29 pm »
Влашко лоби репрезент!
Партија за Целосна Еманципација на Роќерите!

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11923
 • Пудингот на шоферството
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13777 на: Јули 22, 2020, 00:08:05 am »
Kolku litri e rezervoarot,kolku km vr is na ot oreno so eden rezervoar?
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен loopz

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2045
 • Жгл' б гл'б
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13778 на: Јули 22, 2020, 00:18:11 am »
Боље прашање:

Како _курац_ ги истера тие 9000 километри со таа брзина, море хеееј! :D
Партија за Целосна Еманципација на Роќерите!

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3501
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13779 на: Јули 22, 2020, 07:27:47 am »
Колку е нормална просечна брзина за овој круг?

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31686
 • Таков е животот... јебига
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13780 на: Јули 22, 2020, 09:21:14 am »
Kolku litri e rezervoarot,kolku km vr is na ot oreno so eden rezervoar?

Резерварот е 52 литри, ако кога ќе го натанкам и ќе возам на отворено вели 900км рејнџ, никогаш не сум го возел до празнење.

Колку е нормална просечна брзина за овој круг?

Скопје - Тетово возам 124 км/ч што по GPS е рамно 120.
Тетово-Гостивар возам 105км/ч ради ограничување на брзина.
Гостивар - Кичево според условите на патот од 70 до 90км/ч.
Кичево Демир хисар патот е катастрофа, од 50 до 80км/ч
Битола - Плетвар - Росоман некаде 90-110 зависи од услови на патот и други возила, не возев брзо пошто имаше наезда на камиони.
Стоби - Скопје 124км/ч по темпомат.

Така да просечната од 69км/ч ми изгледа океј за таа рута. Викендов пак ќе ја возам истата рута па ќе видам колку ќе испадне.
Овој резултат беше со Премиум 100-ка од Макпетрол, ми се чини со 95-ката како да троши за 0.5л повеќе али ко че то знати.

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4600
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13781 на: Јули 22, 2020, 10:31:29 am »
Џабе се правдаш.

Ако не извадиш просечна 134км/ч, не те бива како возач, или 1.0 моторот е тиња ;D

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47988
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13782 на: Јули 22, 2020, 10:58:02 am »
Тетово-Гостивар возам 105км/ч ради ограничување на брзина.
На 80 дозволено! СРРАММММ ДА ТИ ЕЕЕЕ!!! ДА ТИ Е ЕДЕН СРРРАММММ ДА ТИ ЕЕЕЕ!!!! @Ipkisija Meskosa

21: 50   

https://youtu.be/Ml_t7UvdAdU?t=1306

Скопје - Тетово возам 124 км/ч што по GPS е рамно 120.
Тетово-Гостивар возам 105км/ч ради ограничување на брзина.
Гостивар - Кичево според условите на патот од 70 до 90км/ч.
Кичево Демир хисар патот е катастрофа, од 50 до 80км/ч
Битола - Плетвар - Росоман некаде 90-110 зависи од услови на патот и други возила, не возев брзо пошто имаше наезда на камиони.
Стоби - Скопје 124км/ч по темпомат.

Така да просечната од 69км/ч ми изгледа океј за таа рута. Викендов пак ќе ја возам истата рута па ќе видам колку ќе испадне.
Овој резултат беше со Премиум 100-ка од Макпетрол, ми се чини со 95-ката како да троши за 0.5л повеќе али ко че то знати.
П.С. 95 треба да троши помалку, а не повеќе.

               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11923
 • Пудингот на шоферството
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13783 на: Јули 22, 2020, 11:14:57 am »
Kicevo - D.Hisar na nekoi delovi e epten katastrofa,a nekade e za Mk uslovi dobar,taka da ispod 100ka toj pat nema potreba.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31686
 • Таков е животот... јебига
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13784 на: Јули 22, 2020, 16:52:37 pm »
Тетово-Гостивар возам 105км/ч ради ограничување на брзина.
На 80 дозволено! СРРАММММ ДА ТИ ЕЕЕЕ!!! ДА ТИ Е ЕДЕН СРРРАММММ ДА ТИ ЕЕЕЕ!!!! @Ipkisija Meskosa

Абе срам ми е, али штаќеш ;D
Па нели ако сите возат 130 ти не смееш да возиш бајаги поспоро од нив? Нели си опасност у сообраќајот? ;D