Автор Тема: Измерена потрошувачка на гориво  (Прочитано 871414 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38112
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13215 на: Март 26, 2019, 10:50:19 am »

Ова е на околу 130км/х,на 150км/х ја спушташе пониско за пола литар,
Now, it explains a lot! Јасно ми е зошто беснеат со ТеДеИјата низ МК, помалку да им трошат! :D :D :D


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен kire95

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 703
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13216 на: Март 26, 2019, 10:53:03 am »
расипан е голфов хахах, бриши слика ке паднат у депресија тдиата

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4572
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13217 на: Март 26, 2019, 11:06:50 am »
Ауууу некој стварно е опседнат со гољф....

како и да е, било кој 1.9 технички исправен турбо дизел дали бил дци, тди, јтд или незнам што при отворено вожња од преку 2.000км и возење на автопат 130-150 нема шанси да потроши над 6 литри. Ама па дека е гољф му се собраа како хиени :D


Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38112
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13218 на: Март 26, 2019, 11:09:41 am »
Реков ја расипан е...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4572
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13219 на: Март 26, 2019, 11:18:54 am »
Сакаш да испаднеш смешен ама не иде некако.

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5490
 • Бенве сие бенве
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13220 на: Март 26, 2019, 11:23:02 am »
Јас со 5ката сум одел неколку пати караван беше со 5 брзини 5.5 излегувало. Инаку ова 6.7 ме утеши мене што мислев дека многу ми потроши

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4572
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13221 на: Март 26, 2019, 11:31:07 am »
Е тебе гарант нешто расипан ти бил бордот не ти покажувал точно.


едит: за голфот караван ти зборам
« Последно менување: Март 26, 2019, 11:45:41 am vlatko.klp »

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5490
 • Бенве сие бенве
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13222 на: Март 26, 2019, 11:33:05 am »
Мислев за бенвето многу ми потроши

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11802
 • Пудингот на шоферството
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13223 на: Март 26, 2019, 11:36:05 am »
Ауууу некој стварно е опседнат со гољф....

како и да е, било кој 1.9 технички исправен турбо дизел дали бил дци, тди, јтд или незнам што при отворено вожња од преку 2.000км и возење на автопат 130-150 нема шанси да потроши над 6 литри. Ама па дека е гољф му се собраа како хиени :D


Tehnicki e se vo red so kolata samo klimata ne cini.Spored bord i spored tocenjeto izleguva poveke.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4181
 • The Spartan General
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13224 на: Март 26, 2019, 11:36:50 am »
На толкав пат, без разлика на какво гориво е само дрско гас. Да вади облаци позади. Дали ќе потроши 5-6-7/100 не е ни најмалку битно. Битно е да има гас, газење, престигање, крузање, гас, газење, престигање, крузање. Без разлика дали е Голф, бенве или турбо бензин.

И нормално, во Австрија низ тунелите 100ка, на автопат 100 или 130. Имаат безобразно многу камери.


 :)
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9883
 • Архитект
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13225 на: Март 26, 2019, 11:42:34 am »
Да не е Голф 5+ ?

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4572
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13226 на: Март 26, 2019, 11:45:06 am »
Ауууу некој стварно е опседнат со гољф....

како и да е, било кој 1.9 технички исправен турбо дизел дали бил дци, тди, јтд или незнам што при отворено вожња од преку 2.000км и возење на автопат 130-150 нема шанси да потроши над 6 литри. Ама па дека е гољф му се собраа како хиени :D


Tehnicki e se vo red so kolata samo klimata ne cini.Spored bord i spored tocenjeto izleguva poveke.
Заборави го моментот со голф, без заебанција. Станува збор за 1.9 турбо дизел со 105кс? Значи да земеш било каков 1.9 турбо дизел во нормален хеч колку сака нека е натоварен од германија до македонија за да ти потроши над 6 литра треба или да возиш преку 180км/ч дооолга дистанца, или да имаш приколка позади. Не ми е муабетот дали бил тди или не, па дури и да возам некаков 1.6 атмо бензинец и да потроши 7 литри на отворено е дискутабилно, а не па дизелче.

Јас лани летоска со голфот бензинец значи маста му ја извадив на автопат, па таму маџарска еден со џип мерцедес пред мене тој 180 ја 180, тој 200 јас 200. Во Словачка и Чешка исто, испод 140 на автопат не ја спуштив освен Србијава малце поспоро возев поради страв што мереле демек просечна брзина. И ми потроши 5.6 ако не се лажам.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38112
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13227 на: Март 26, 2019, 11:46:21 am »
Сакаш да испаднеш смешен ама не иде некако.
Добро, тебе ти успеа со опседнатоста да ме насмееш, ја не сум толку вешт :)
BTW, мене 1.9 jtd 16v  ми троши над 6 на отворено :( :( И таа ќе е дефект. Додуша Алфа е, дефект е гарант...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11802
 • Пудингот на шоферството
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13228 на: Март 26, 2019, 11:47:41 am »
На толкав пат, без разлика на какво гориво е само дрско гас. Да вади облаци позади. Дали ќе потроши 5-6-7/100 не е ни најмалку битно. Битно е да има гас, газење, престигање, крузање, гас, газење, престигање, крузање. Без разлика дали е Голф, бенве или турбо бензин.

И нормално, во Австрија низ тунелите 100ка, на автопат 100 или 130. Имаат безобразно многу камери.


 :)
So moja kola e taka...Dosrga od 3 pati sho sum bil so Audito nikade ne sum go pustil pod 150km/h i za sreka nikade ne sum popil kazna.
Ali so kola na drug mora malku pocovecki.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен zlatkoa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2924
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13229 на: Март 26, 2019, 11:48:23 am »
Треба да пуштите Продиџи од УСБ кога возите, ќе ви троши 3.9.