Автор Тема: Измерена потрошувачка на гориво  (Прочитано 1805653 пати)

Присутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12945 на: 13 Септември 2018, 15:07:47 pm »
Иста генерација Фокус, со истото возење сигурно 1 литар помалку ќе беше.

Комбинирана потрошувачка интернетот вика:
1.5 150кс бензин - 5.3-5.5л
1.5 120кс дизел - 3.7л (ете 4.5 нека биди)

Само што немаме тука некој со нов дизелаш тоа да го потврди, сите турбо бензини изнакупија, умре дизелот.
Тука некаде доаѓа. Околу 40% јас рачунам разлика и досега добра проценка испаѓала.

Од кај знаеш па колку е разликата?

Да не имаш 1.5 TDCI случајно?
Има мади*а голи.

Изгледа си ја заборавил тајната формула што може буквално насекаде да се аплицира. На секоја вредност множиш пута 0.04 и добиваш секогаш точен одговор.

(4л+40%=5.6)

Присутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6335
  • Бенве сие бенве
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12946 на: 13 Септември 2018, 17:26:35 pm »
Ќе ме терате да се ставам у трошок за една ф30ка 328и караванка, педери едни...

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54743
  • Махер
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12947 на: 13 Септември 2018, 17:32:44 pm »
Ќе ме терате да се ставам у трошок за една ф30ка 328и караванка, педери едни...

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk
Не се мисли.

Присутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6335
  • Бенве сие бенве
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12948 на: 13 Септември 2018, 18:40:14 pm »
Куќата да ја направам прво да не ми стои пред зграда да го гребат.

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Присутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4942
  • The Spartan General
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12949 на: 13 Септември 2018, 18:58:27 pm »
1.5 тдци на автопат ќе пливаше со истите брзини и можеби ќе извадеше пола литар помалку потрошувачка. Но тој 1.5 тдци по ридиштата низ Босна/Црна Гора/Србија никогаш немаше да го има тој распон на вртежен момент за доубрзување и безбедно престигање. Сум возел малолитражен турбо дизел (Сум дремел зад коли/камиони заради немање сила да изврши маневар за престигање во прифатливи граници на безбедност). Откако забрза и плива со 120-140 и ако малце припазуваш на сообраќај може слободно да си престигаш на автопат. Но маневар за престигање кадешто просторот за престигање е помалку од 200 метри што поради кривини, што поради сообраќај од спротивна насока, дизелот има многу мал распон на расположлив момент и сила за престигање. Во превод, нема престигање, ќе бревта и ќе губи здив на средина од маневарот за престигање.
Овој врти со цела расположлива сила од 1500 до 5000вртежи (а има прекинувач на 7700 вртежи). Во трета или четврта брзина тоа се брзини од 130-150км/ч кои ги развива во распон од 5-7 секунди. Кај 1.5 тдци истите маневри во истата кола ќе бидат околу пет секунди побавни, и секогаш ќе ја има таа млитавост на дизел додека набие бууст.

Затоа 1.5 екобууст треба да се споредува со посилниот дизел 2.0 со 150-160кс. Инаку ниската потрошувачка е само заради возењето кога немало гужва и сум достигнал максимум за патот, или сум возел зад некој затоа што немало простор да го престигнам.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1759
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12950 на: 13 Септември 2018, 23:43:19 pm »
Повторно турбо бензин. 1.5 Ecoboost 150ps.

Се вратив во ветената земја после едно патешествие низ земјите на поранешната заедничка држава. Тргнав пред пет дена и релацијата беше возење по автопат, магистрални и регионални патишта. Вкупно се собра околу 1280 км автопат и околу 1600км магистрални и регионални патишта. Секаде возев со +15-20км од дозволеното освен кадешто не беше возможно (град, села, камери, итн) и нормално клима на 23 степени (автоматска регулација).

Првата релација: Ахен - Вараждин. (950 км автопат, другото магистрални и регионални поради избегнување на словенечка вињета). На автопат темпо 140-160. На магистрала 100-110.

Втора релација: Вараждин - Загреб - Плитвички езереа - Макарска. (150км автопат, другото од кај Карловац преку езерата, до Макарска по Државна Цеста 1 до Макарска).

Трета релација: Макарска - Метковиќ - Требиње (Босна/Република Српска) - Никшиќ. По планините само магистрала. Престигања на шлепери, тамчиња, фапови, комбиња, комерцијалисти, стојадини, голфови тди, пасати и сите други побавни возила само со пуна гас и вртење до макс. Искрено, мислев ќе пукне некаде по тие ридиштата. Исто открив дека ако педалата е залепена за под, многу побрзо прима и престига. Гас до патос и шалтање од шеста во трета.

Четврта релација: Никшиќ - Подгорица - Бач - Краљево - Крушевац - Ниш - Прешево - Куманово - Велес - Подареш. Автопат возено од Појате па се до Велес (освен Грделица). На автопат возено 140-160. Другото како дојде. Имаше јаки кривини и престигања по долината на Тара и од Нови Пазар до Крушевац. Гас до патос и шалтање од шеста во трета.

Се на се поминати 2860км. Просечна по борд, 5.4л/100 километри. Просечна брзина 75км/ч. После пресметките реалната потрошувачка 5.6л/100км. Бордот и официјално кажува 0.2л помалку отколку реалната потрошувачка.

Накратко, само турбо бензин.  ;D ;D

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Лукашине, вакви долги постови се многу збунувачки за читање за тие што возат дизели. Си можел да скратиш само на

Повторно турбо бензин. 1.5 Ecoboost 150ps. 

Престигања на тди, пасати и сите други побавни возила само со пуна гас и вртење до макс.

Накратко, само турбо бензин.  ;D ;D

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Ќе сфатеа и тие со ТДИ.
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10887
  • 430i
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12951 на: 14 Септември 2018, 08:33:28 am »
1.5 тдци на автопат ќе пливаше со истите брзини и можеби ќе извадеше пола литар помалку потрошувачка. Но тој 1.5 тдци по ридиштата низ Босна/Црна Гора/Србија никогаш немаше да го има тој распон на вртежен момент за доубрзување и безбедно престигање. Сум возел малолитражен турбо дизел (Сум дремел зад коли/камиони заради немање сила да изврши маневар за престигање во прифатливи граници на безбедност). Откако забрза и плива со 120-140 и ако малце припазуваш на сообраќај може слободно да си престигаш на автопат. Но маневар за престигање кадешто просторот за престигање е помалку од 200 метри што поради кривини, што поради сообраќај од спротивна насока, дизелот има многу мал распон на расположлив момент и сила за престигање. Во превод, нема престигање, ќе бревта и ќе губи здив на средина од маневарот за престигање.
Овој врти со цела расположлива сила од 1500 до 5000вртежи (а има прекинувач на 7700 вртежи). Во трета или четврта брзина тоа се брзини од 130-150км/ч кои ги развива во распон од 5-7 секунди. Кај 1.5 тдци истите маневри во истата кола ќе бидат околу пет секунди побавни, и секогаш ќе ја има таа млитавост на дизел додека набие бууст.

Затоа 1.5 екобууст треба да се споредува со посилниот дизел 2.0 со 150-160кс. Инаку ниската потрошувачка е само заради возењето кога немало гужва и сум достигнал максимум за патот, или сум возел зад некој затоа што немало простор да го престигнам.

благодариме за реалното објаснување

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33898
  • Таков е животот... јебига
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12952 на: 15 Септември 2018, 11:30:30 am »
Поминати 998 километри, 180 на отворено, останатото низ град. 1.5dci 106кс








Како и секогаш, идентична потрошувачка на борд и на пумпа, полнење до последно исклучување, во овој случај случајно се погоди заокружена цифра.






Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12953 на: 15 Септември 2018, 12:47:28 pm »
За да извадиш 35 км на час просечна брзина, градската ќе да е приградска кај тебе ;D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54743
  • Махер
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12954 на: 15 Септември 2018, 13:12:06 pm »
Си возел нежно се гледа.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33898
  • Таков е животот... јебига
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12955 на: 15 Септември 2018, 13:34:13 pm »
За да извадиш 35 км на час просечна брзина, градската ќе да е приградска кај тебе ;D

Епа ете, тоа е. Не е сосем градска, 20% е на отворено. Башка сега работам во Визбегово, па ми се фаќа и некој километар возен со 4-та, како иначе 5.0 ќе испадне потрошувачката. Откако наполнив еве некои 200км градска, моментално ми е 5.6 потрошувачката.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54743
  • Махер
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12956 на: 15 Септември 2018, 13:41:15 pm »
Те изгоре потрошњава... :(

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1712
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12957 на: 15 Септември 2018, 13:46:59 pm »
@Tischläufer кај тебе коливе живи гладни се

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33898
  • Таков е животот... јебига
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12958 на: 15 Септември 2018, 14:00:32 pm »
@Tischläufer кај тебе коливе живи гладни се
Научно докажано е ако во животот си претежно гладен, дека поголеми ти се шансите да живееш подолго  ;D
Не се секирај, никогаш не останале без гориво, без променети телесни течности и со бајато масло ;)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12959 на: 15 Септември 2018, 14:13:21 pm »
Морам на часови кај Миленце...

Една прошетка до Гиновци, остатокот е градска (не приградска), семафори, гужви, маневри по паркинзи...

Цело време со клима освен наутро до работа, кога и не ме фаќаат гужви и немам семафори (кис.вода - водно).

Sent from my 6045Y using Tapatalk