Автор Тема: Измерена потрошувачка на гориво  (Прочитано 1805222 пати)

Присутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4942
  • The Spartan General
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12735 на: 11 Јуни 2018, 06:50:52 am »
....

Кога ќе се разработи моторот ќе падне за пола литар, до литар за истото возење.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43371
  • Il Moderatore
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12736 на: 11 Јуни 2018, 06:58:40 am »
И да не падне, одлична е потрошувачката за тија коњове ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4942
  • The Spartan General
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12737 на: 11 Јуни 2018, 07:00:27 am »
И да не падне, одлична е потрошувачката за тија коњове ;)
Нормално дека е одлична. Технологијата оди напред. Пред десетина петнаесет години таа потрошувачка е на коли со максимум 130-150кс бензин. 
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен igor_xxxx

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 440
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12738 на: 11 Јуни 2018, 08:49:48 am »
И да не падне, одлична е потрошувачката за тија коњове ;)
Нормално дека е одлична. Технологијата оди напред. Пред десетина петнаесет години таа потрошувачка е на коли со максимум 130-150кс бензин. 

Не се жалам воопшто и вака да си остане, очекував повисока да биде, дури се сомневав дека борд компјутерот на @InSides е расипан кога ми покажуваше кај него.... а можеби и мојот е расипан :P

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43371
  • Il Moderatore
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12739 на: 11 Јуни 2018, 10:31:31 am »
И да не падне, одлична е потрошувачката за тија коњове ;)
Нормално дека е одлична. Технологијата оди напред. Пред десетина петнаесет години таа потрошувачка е на коли со максимум 130-150кс бензин. 

Не се жалам воопшто и вака да си остане, очекував повисока да биде, дури се сомневав дека борд компјутерот на @InSides е расипан кога ми покажуваше кај него.... а можеби и мојот е расипан :P


Ќе се „расипе“ и твојот за месец-два :P Ќе научи ноџето да си цапа на гас ко у путер... :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4942
  • The Spartan General
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12740 на: 14 Јуни 2018, 09:16:01 am »
Во врска со темата за измерена потрошувачка на гориво. Интересно истражување за  Economic Cruise Control, чии резултати се делумно искористени во поновите генерации на турбо бензин моторите. Конкретно кај мене понекогаш осеќам дека колата воопшто нема моторно кочење, а понекогаш како да имам церада кренато над кола. Зависи од сообраќајот, делницата, дали претходно нон стоп имам возено градска со многу старт-стоп циклуси, дали работи компресорот за клима или не.

Во истражувањето се земени само географските параметри (удолници-угорници) средната брзина, и потрошеното гориво.
https://www.hs-heilbronn.de/5023311/coasting-on-highways.pdf

Во секој случај интересно четиво.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3538
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12741 на: 14 Јуни 2018, 15:08:35 pm »
На 1:04  :D

Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3201
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12742 на: 14 Јуни 2018, 15:17:32 pm »
Во врска со темата за измерена потрошувачка на гориво. Интересно истражување за  Economic Cruise Control, чии резултати се делумно искористени во поновите генерации на турбо бензин моторите. Конкретно кај мене понекогаш осеќам дека колата воопшто нема моторно кочење, а понекогаш како да имам церада кренато над кола. Зависи од сообраќајот, делницата, дали претходно нон стоп имам возено градска со многу старт-стоп циклуси, дали работи компресорот за клима или не.

Во истражувањето се земени само географските параметри (удолници-угорници) средната брзина, и потрошеното гориво.
https://www.hs-heilbronn.de/5023311/coasting-on-highways.pdf

Во секој случај интересно четиво.

Mercedes има Glide-Mode додека возиш на темпомат.

На пример, делумно брзината ја регулира со жироскопсиот сензор на возилото, и со отпорот што погонските тркала го добиваат од подлогата, па ако е удолница, намалува throttle и користи инерција и гравитација. Ова го прави се додека инерцијата и гравитацијата се доволни за да ја одржат сетираната брзина.

Доколку удолницата е поголема и подолга тогаш ги користи сопирачките со изразен rear-brake-bias каде што ги остава погонските тркала да вртат без да го нарушуваат степенот на пренос и вртежите.

Ова го имам приметено сосема незабележливо и случајно, и прво мислев дека е некаков фелер во темпоматот, но после откако ја разбив логиката на функционирање и малку читање од интернет открив точно како функционира алгоритмот.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20556
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12743 на: 05 Јули 2018, 10:12:44 am »
Поминати 499 километри со 45.05 литри гориво. Просек 9.03 л/100 км.

Ford Tourneo Custom Minibus 2.2 дизел, 96 KW.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Festool

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 155
  • woodworker
    • Drvodelec.mk
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12744 на: 05 Јули 2018, 22:46:02 pm »
Поминати 430км со 27л плин.

Потрошувачка околу 5.9л/100км.

Цена 865 ден.

На бензин ми трошеше околу 5.6, на плин 5.9. денес измерив.

Морам да напоменам дека дека не ми заврши плинот, ми светеше црвено, и затоа ставив, можев да стигнам и до 440 или 450 км.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33898
  • Таков е животот... јебига
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12745 на: 05 Јули 2018, 22:47:20 pm »
Поминати 430км со 27л плин.

Потрошувачка околу 5.9л/100км.

Цена 865 ден.

На бензин ми трошеше околу 5.6, на плин 5.9. денес измерив.

Морам да напоменам дека дека не ми заврши плинот, ми светеше црвено, и затоа ставив, можев да стигнам и до 440 или 450 км.

Па тоа е извонредно, шо Ауто? Пунто?

Отсутен Festool

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 155
  • woodworker
    • Drvodelec.mk
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12746 на: 05 Јули 2018, 23:38:23 pm »
Fiat Punto Classic, 1.2 8v, 2008

Ќеф ми прави да возам економично (да се разбереме, тоа не значи бавно). Но правилно менување на брзини, што помалку кочници, отпуштање на гас наместо кочење, без нагли забрзувања итн итн.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9899
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12747 на: 06 Јули 2018, 00:04:48 am »
тди во значи колку и да го цапаш над 8л не знае да.потроши со најлошо визење. Предходно 15 ми трошеше. Со обичен дизељ :)
« Последно менување: 06 Јули 2018, 06:50:39 am Bicikle »

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12748 на: 06 Јули 2018, 07:27:07 am »
Long-term по моја груба пресметка околу 70-75% се возени на отворено останатото е само градска вожња.

1.4 тси


Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4630
  • Passat B8
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12749 на: 08 Јули 2018, 01:02:49 am »
Fiat Punto Classic, 1.2 8v, 2008

Ќеф ми прави да возам економично (да се разбереме, тоа не значи бавно). Но правилно менување на брзини, што помалку кочници, отпуштање на гас наместо кочење, без нагли забрзувања итн итн.
@Tischläufer ozbiilna onkurencijaa voa!?
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.