Автор Тема: Електрични автомобили и хибриди  (Прочитано 492043 пати)

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20053
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1485 на: 21 Јули 2019, 16:12:31 pm »

Model S на старо не е скоро колку Модел 3 нов?

Кога правев конфигурација за Модел 3, ми дојде околу 63000 евра. Со субвенции тука, испаѓа околу 54000 евра. Плус ќе се чека којзнае колку.
Асолен Model S се наоѓа од 42000 па натаму. Нормално, цената зависи од година на производство, километража, опрема, екстра тракатанции итн.
Мене лично, Model S многу ми се свиѓа и онака, не само во конкретнава споредба.

И мене ми се свиѓа S ама во споредба со 3 е стара и во некои ствари со технологијата во неа подобра е 3. А и 40к се многу пари некако за половна кола.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20553
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1486 на: 21 Јули 2019, 19:10:52 pm »

Model S на старо не е скоро колку Модел 3 нов?

Кога правев конфигурација за Модел 3, ми дојде околу 63000 евра. Со субвенции тука, испаѓа околу 54000 евра. Плус ќе се чека којзнае колку.
Асолен Model S се наоѓа од 42000 па натаму. Нормално, цената зависи од година на производство, километража, опрема, екстра тракатанции итн.
Мене лично, Model S многу ми се свиѓа и онака, не само во конкретнава споредба.

И мене ми се свиѓа S ама во споредба со 3 е стара и во некои ствари со технологијата во неа подобра е 3. А и 40к се многу пари некако за половна кола.

Зависи што сакаш да купиш. Ако бараш Фиат Пунто, да, многу пари се. Асолни возила со брдо опрема си коштаат пари.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20053
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1487 на: 22 Јули 2019, 05:23:17 am »

Model S на старо не е скоро колку Модел 3 нов?

Кога правев конфигурација за Модел 3, ми дојде околу 63000 евра. Со субвенции тука, испаѓа околу 54000 евра. Плус ќе се чека којзнае колку.
Асолен Model S се наоѓа од 42000 па натаму. Нормално, цената зависи од година на производство, километража, опрема, екстра тракатанции итн.
Мене лично, Model S многу ми се свиѓа и онака, не само во конкретнава споредба.

И мене ми се свиѓа S ама во споредба со 3 е стара и во некои ствари со технологијата во неа подобра е 3. А и 40к се многу пари некако за половна кола.

Зависи што сакаш да купиш. Ако бараш Фиат Пунто, да, многу пари се. Асолни возила со брдо опрема си коштаат пари.

Да де си коштаат, ама половна кола е половна кола без разлика колку пари кошта. Освен ако не мислиш некоја со преостаната гаранција да купиш тогаш ок.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20553
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1488 на: 22 Јули 2019, 08:52:59 am »
Чисто како пример за гаранцијата кај Тесла:



Конкретно ова половно возило, има гаранција 2 години откако ќе биде подигнато, или 160000 на километража. Тоа значи дека има уште 34138 км (или две години, кое ќе биде побрзо) гарантен период.
Дополнително, гаранцијата на батеријата и погонот е до март 2024, односно 8 години сѐ на сѐ. Колку што имам разбрано, ако нешто се расипе или му се снеарни (од батеријата или погонот), се зема комплет и се вградува ново, без дополнителни експерименти.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54738
  • Махер
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1489 на: 22 Јули 2019, 08:58:25 am »
Пристојно делува вака како што велиш, со тоа што остаточна вредност на возилото по истекот на периодот на употреба од 5 години, со оглед на тоа што ќе е откупено, а нема да има гаранции итн. ќе е многу ниска.

Според ова испаѓа дека подобро е нова ваква тесла да се купи и за 2 години да се продаде со „ваков пакет“, или барем да се лизингува. Вредноста на електричните возила драстично опаѓа со годините и загубата на гаранција и бенефиции. Имено треба да си ја чуваш 15 години, или да ја лизаш. А бидејќи за 15 години сите тие гаџети ќе застарат, сигурно нема да ја сакаш да ја чуваш.

tl;dr нема нешто лизинг со добра месечнина?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20553
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1490 на: 22 Јули 2019, 09:04:36 am »
На пример, после 5 години, ќе ја дадеш како учество, ќе си го продолжиш кредитот / лизингот и ќе набавиш ново возило :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9893
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1491 на: 25 Јули 2019, 13:40:24 pm »
korveta kje vozis za tie pari....

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20553
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1492 на: 25 Јули 2019, 13:43:31 pm »
Трошка практичност ѝ фали, иначе да, можеш да возиш Корвета за тие пари.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16661
  • Keep it 100

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43368
  • Il Moderatore
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1494 на: 26 Јули 2019, 12:37:04 pm »
Уште на кола да личеше...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8534
  • Пичлеме
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1495 на: 26 Јули 2019, 17:42:38 pm »

Отсутен Pane-G

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 251
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1496 на: 26 Јули 2019, 18:02:53 pm »
За електрична кола се додека постои со едно полнење да има радиус најмалку 1000км , а вака едвај 350/400 км километри радиус не вреди да се купи


Sent from my iPad using Tapatalk

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9893
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1497 на: 26 Јули 2019, 18:57:40 pm »
Кога би имал 70к вишок, треба ептен за да ме убедат да ги фрлам за електрична, нема "бензиски", нема мајстори, нема примена, нема практичност, едино што има торк од 0-50к поголем, не  гледам зошто би фрлил куп пари за електромотор и пар батерии.
Опремата ќе биде иста во било која кола да ја ставиш.

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1712
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1498 на: 26 Јули 2019, 21:31:20 pm »
Електрични коли се купуваат ако не возиш 400-500 км редовно, и да возиш низ Европа има мрежа на полначи за да ја наполниш додека одмараш. Точно е дека полесно е да наточиш гориво, ама па кој од вас тука редовно вози по 400-500 км дневно за да не му стига батерија.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9893
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1499 на: 26 Јули 2019, 22:43:48 pm »
Ова не е европа и има се на се 10-тина полначи.
Ако ти е за низ град, за низ мк, имаш за 7-8 илјади евра електромобил, за 100км и онака не ти треба некло конфор или луксуз, ќе се собериш малце :)
А за тие пари имаш солидна кола ( и то оргинал) со плон што ќе загадув помалце од осломеј, ако ти е з а екологијата...