Автор Тема: Електрични автомобили и хибриди  (Прочитано 492038 пати)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20553
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1545 на: 20 Август 2019, 20:36:08 pm »
Сепак сум на став дека Тесла е една голема финансиска превара
https://www.autoportal.hr/clanak/tesla_model_3_zaustavljen_u_proizvodnji_previse_je_problema

Многу ме интересира од каде им е информацијава на Аутопортал.

Хејтери колку ти душа сака...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9893
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1546 на: 20 Август 2019, 22:29:30 pm »
То што има хејтери има, ама дека е не профитна... спејс икс Бог зна колку пари е... а сите знамеме дека немаме никаков бенефит од такви глупости, со тие пари ќе ги наранеа сите гладни во африка. Ко веч е толку цвеќе овај...

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43367
  • Il Moderatore
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1547 на: 20 Август 2019, 23:34:55 pm »

@Simo - Carrier159 , дааа, дааа... Биографијава што ја читам е многу покритичка одошто мислите. Зад тие компании има мисија, тоа не се бизниси.

Не ме је*и Миле, ти барем се разбираш од економија...

Tesla saw revenue of $21.461 billion in 2018.
That’s an 82.51% increase from 2017. The company’s revenue rise shows no signs of slowing down in 2019—it was $4.541 billion just for the first quarter, ending March 31. This is a 33.23% growth when compared to the same period in 2018.

(Source: Macrotrends)


пошто не се работи за профит... :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1548 на: 21 Август 2019, 07:09:14 am »
Revenue и profit не е исто. Колку што следам, Тесла сеуште е во загуби од 1 милијарда долари.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43367
  • Il Moderatore
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1549 на: 21 Август 2019, 07:39:24 am »
Revenue и profit не е исто. Колку што следам, Тесла сеуште е во загуби од 1 милијарда долари.
Тоа што во моментов не остварува профит, не значи дека компанијата не работи за профит.
Штом е на маркет, со акции, штом има инвеститори кои очекуваат профит - таа компанија е создадена за профит. Не е черити и не е нонпрофит организација, ниту здружение на граѓани.
Дали остварува во моментот профит или не, тоа е ствар на моменталната бизнис положба на компанијата. Дали ќе ја биде или не - зависи од многу работи, а не само од желбата на Илон.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен mkm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1281
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1550 на: 21 Август 2019, 07:55:48 am »
Финтата е што работат на Вол стрит превара со фичерси. Од друга страна дел од производството Тесла  го покрива со авансните уплати. Колку што знамза Модел3 примаа уплати 12 месеци пред почеток на производство. А и сега не се под 6 месеци. Загубите ги покриваат со издавање акции кои што ветуваат профит (некогаш). Муабетот ми е дека Тесла нема доволно сопствен капитал за своето производство, па затоа и не може да гарантира развој каков што го замислува Елон Маск нити пак да биде рамноправен играч во автомобилската индустрија покрај ѕверови како Мерцедес БМВ ВВ Тојота. Иако идеите на Маск ми се ОК и точно е дека ја повлече целата автоиндустрија во друг правец, бизнис концепцијата му е премногу коцкарска да не кажам преварантска

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43367
  • Il Moderatore
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1551 на: 21 Август 2019, 08:08:22 am »
Мене не ме интересира каков е бизнис моделот на Тесла(во овој дел од дискусијата). Но се додека постои некој бизнис модел, значи дека брка профит и заработка и пари. Не е НАСА, не научна установа, не е црвен крст, не е здружение на пензионери. Компанија, која својот бизнис модел го темели на напредни идеи и технологии - со цел профит. На Епл му успеа, и на ред други им успеало, ништо чудно и да видиме дека на Тесла ќе ѝм успее. Ама за пари се работи, не се залажувајте дека е за некои високи цели..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54738
  • Махер
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1552 на: 21 Август 2019, 08:10:31 am »
Не само што не е за високи цели туку е баш за  доста ниски цели.

Продаваат "соработка" на компании за да исполнат еко квоти оние кои неможат. #рекет

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43367
  • Il Moderatore
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1553 на: 21 Август 2019, 08:29:33 am »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33897
  • Таков е животот... јебига
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1554 на: 21 Август 2019, 10:25:52 am »

@Simo - Carrier159 , дааа, дааа... Биографијава што ја читам е многу покритичка одошто мислите. Зад тие компании има мисија, тоа не се бизниси.

Не ме је*и Миле, ти барем се разбираш од економија...

Tesla saw revenue of $21.461 billion in 2018.
That’s an 82.51% increase from 2017. The company’s revenue rise shows no signs of slowing down in 2019—it was $4.541 billion just for the first quarter, ending March 31. This is a 33.23% growth when compared to the same period in 2018.

(Source: Macrotrends)


пошто не се работи за профит... :D

Секако дека се работи за профит. Но повторно велам, прочитајте. Вие ја гледате приказната од средината па натаму.

Примарната цел на Тесла е Proof of Concept за електрични возила а не профит. Елон многу пати има изјавено дека Тесла треба да го смени правецот на технологијата. Ако при тоа оствари профит тогаш супер. Ако не оствари профит Елон лично ќе финансира, така и е. Кога Елон нема да може да финансира повеќе, Тесла ќе се продаде на друга компанија и тоа е тоа, Елон ќе креира нова компанија за кој знае што (планира пробив на комерцијална атомска фузуја на пазарот, кога/ако технологијата стане достапна за тоа).

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33897
  • Таков е животот... јебига

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9893
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1556 на: 21 Август 2019, 10:47:04 am »
mu turat toj drugiot kineticka energija xD

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54738
  • Махер
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1557 на: 21 Август 2019, 10:55:53 am »
Му сипаат на камионот потенцијална енергија, и тој надоле ја претвора во електрична што му е доволна за да се искачи. И пак да му дотурат потенцијална енергија.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1558 на: 21 Август 2019, 11:00:54 am »
Revenue и profit не е исто. Колку што следам, Тесла сеуште е во загуби од 1 милијарда долари.
Тоа што во моментов не остварува профит, не значи дека компанијата не работи за профит.
Штом е на маркет, со акции, штом има инвеститори кои очекуваат профит - таа компанија е создадена за профит. Не е черити и не е нонпрофит организација, ниту здружение на граѓани.
Дали остварува во моментот профит или не, тоа е ствар на моменталната бизнис положба на компанијата. Дали ќе ја биде или не - зависи од многу работи, а не само од желбата на Илон.
Нормално.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9893
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1559 на: 21 Август 2019, 14:25:25 pm »
Му сипаат на камионот потенцијална енергија, и тој надоле ја претвора во електрична што му е доволна за да се искачи. И пак да му дотурат потенцијална енергија.

na udolnica e kineticka, na ramno e potencijalna xD
Али алал да им е за изумот
« Последно менување: 21 Август 2019, 19:25:09 pm Bicikle »