Автор Тема: Електрични автомобили и хибриди  (Прочитано 135434 пати)

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5221
 • Бенве си е бенве
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1380 на: Февруари 07, 2019, 22:03:26 pm »
Во Велес има полнач, најчесто гољф тројки се паркирани.

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5577
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1381 на: Февруари 08, 2019, 01:36:04 am »
Немаат гајле голфојте од струја, и струја да им туриш ќе одат. Него за колку време ќе се наполни колата од 48киловати ете нека е и колку ќе можеш да тераш со тоа полнење?

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16422
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1382 на: Февруари 09, 2019, 13:48:59 pm »
Со македонскиот иновативен мотор секое класично возило ќе го претвориме во електрично

Во моментот нашите автомобили се за 5000 евра поевтини од најевтиното европско електрично возило како што е Смарт двосед кој чини 25.000 евра. Оваа цена се однесува на целосна реставрација на возилото и негова конверзија на електричен погон.

Изгледа заборавиле дека зборат за фичо.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 44924
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1383 на: Февруари 09, 2019, 14:01:02 pm »
Може VW EUP да настапи со пристојна цена за електрично возило. Реално се знае кои возила треба да се електрични и има логика да се електрични. Градските.

Како Ајго 108 Уп цитиго и остала слична галантерија. Секако со 10000-11000евра малопродажна цена. И онака електричната верзија е иста или поефтина од бензинската.

Сега за сега за реална продажба 11000+5000еур субвенција вели дека 16000еур е максимум што може да чини Еуп 108 ајго елекѕрични.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5577
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1384 на: Февруари 09, 2019, 17:09:08 pm »
Со македонскиот иновативен мотор секое класично возило ќе го претвориме во електрично

Во моментот нашите автомобили се за 5000 евра поевтини од најевтиното европско електрично возило како што е Смарт двосед кој чини 25.000 евра. Оваа цена се однесува на целосна реставрација на возилото и негова конверзија на електричен погон.

Изгледа заборавиле дека зборат за фичо.
Shto inaovirale, nov kit za krpenje ? tuka izgleda 24k evra potrosile i uste 990 za papirologija. 10 eu konvertor + el motor od buvljak xD

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 44924
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1385 на: Февруари 09, 2019, 17:16:02 pm »
И 160.000еур за патни трошоци.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен JezuzNoChill

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 158
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1386 на: Февруари 09, 2019, 22:23:49 pm »
Со македонскиот иновативен мотор секое класично возило ќе го претвориме во електрично

Во моментот нашите автомобили се за 5000 евра поевтини од најевтиното европско електрично возило како што е Смарт двосед кој чини 25.000 евра. Оваа цена се однесува на целосна реставрација на возилото и негова конверзија на електричен погон.

Изгледа заборавиле дека зборат за фичо.
Најефтино ако не ги сметаме Рено Твизи(10.000евра), Рено Зое(18.000евра) и Пежо ион(19.000евра).

Отсутен Martin_GSM

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 888
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1387 на: Февруари 10, 2019, 20:28:59 pm »
мене ме интересира колку кошта системот да го вградат, реставрирано фичо сам ке си донесам.

а атест? досега сите вакви конверзии дошле до тој степен и толку, нема атест и дремат по гаражи(барем колку јас што сум запознаен, можи грешам)

сериозно размислувам за ваква работа(секако конверзијата би ја правел сам) но со оглед на тоа дека е проблем да се атестира мотор од југо на фичо(а се фаќа штрав на штрав) тешко дека ке се легализира.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36004
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1388 на: Февруари 10, 2019, 20:31:54 pm »
мене ме интересира колку кошта системот да го вградат, реставрирано фичо сам ке си донесам.

160.000 евра. Толку им имаат дадено од државните пари за едно фичо. И они веројатно си го имале фичото од претходно :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5577
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1389 на: Февруари 10, 2019, 21:16:34 pm »

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5577
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1390 на: Февруари 10, 2019, 21:21:43 pm »
Ме дупит моб не можам да изменам порака...
Не ти треба кастом ел.мотор или батерии, веќе има измислени....

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17478
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1391 на: Февруари 17, 2019, 00:40:19 am »

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3377
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1392 на: Февруари 17, 2019, 17:17:10 pm »
http://www.fitr.mk/prezentacija-na-elektricno-vozilo-zas-g20/

Загризаа швабиве..
Следната година ќе добијат од Фонд за Иновации уште 200.000 еур за електрично YUGO.

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5577
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1393 на: Февруари 18, 2019, 07:58:29 am »
До година во мкд кје се возат 90 насто авомобили, тие фичовците. Наќекале овци да си исперат пари, како се заинтригирани швабие за автомобилскаа индустија во мк, ко робијаш за држава. Капак на тоа могу сакаат да направиме подобар автомобил од фолксвагер, па ни помагаат.

Присутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9415
 • Giulietta QV
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1394 на: Февруари 18, 2019, 13:24:03 pm »

50.000$