Автор Тема: Електрични автомобили и хибриди  (Прочитано 488647 пати)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29056
    • CARclub.mk
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1170 на: 22 Март 2018, 13:34:34 pm »
Нема филозофија, само не се научени луѓето. Сакаат бројки, уплашени се од Gwiz или Nisan Leaf и слични такви возила. Пред се заради спороќата и потресителниот изглед.

Тесла продаваше и продава САМО зашто изгледа убаво.

Дека изгледа убаво.. Што знам, субјективно е тоа, ама мене не ми изгледа убаво, особено предниот дел.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1171 на: 22 Март 2018, 13:39:41 pm »
Тесла важно ја одигра клучната улога што ја поттурна автоиндустријата во насока на целосно електрични возила. За тоа сме им благодарни. Докажаа дека електричните возила имаат потенцијал да ги сјебат премногу самоуверените германци со нивните „чисти“ дизели.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29056
    • CARclub.mk
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1172 на: 22 Март 2018, 13:42:12 pm »
Tesla е proof of concept што избега од контрола. Elon Musk ја пополни празнината за evangelist што ја остави зад себе Стив Џобс. Комбинацијата од интересна технологија, харизматичен човек и многу, многу, многу, многу, многу PR си го направи своето.

Со тоа што, признавам дека Elon Musk стварно направи многу, и неговиот придонес кон општеството и технологијата е неизмерно поголем од „придонесот“ на Steve Jobs.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1173 на: 22 Март 2018, 13:45:01 pm »
@zeroSignal , ако сакаш, симни си Аудибл (фри акаунт, 30 дена трајал) и најди ја книгата за Илон Маск. Најтопло ти препорачувам да ја преслушаш.

Уствари еве, на сите ја препорачувам да ја преслушаат (или прочитаат ако ја најдат) книгата за него. Би требало да ви се створи покомплетна слика за тоа кој е и што е Илон Маск.



https://www.amazon.com/Elon-Musk-SpaceX-Fantastic-Future/dp/B00UVY52JO
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29056
    • CARclub.mk
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1174 на: 22 Март 2018, 13:51:39 pm »
Многу добро знам кој е Илон Маск и неговите почетоци. Јас не го оспорувам човекот, напротив - сметам дека е одличен во тоа што го работи.

Едит: Во букмаркс со години ми стои еден од првите текстови што ги читав за PayPal Mafia. Препорачувам. http://fortune.com/2007/11/13/paypal-mafia/

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20048
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1175 на: 22 Март 2018, 15:47:47 pm »
Tesla е proof of concept што избега од контрола. Elon Musk ја пополни празнината за evangelist што ја остави зад себе Стив Џобс. Комбинацијата од интересна технологија, харизматичен човек и многу, многу, многу, многу, многу PR си го направи своето.

Со тоа што, признавам дека Elon Musk стварно направи многу, и неговиот придонес кон општеството и технологијата е неизмерно поголем од „придонесот“ на Steve Jobs.

Не би рекол дека Маск го унапредил општеството повеќе од Стив Џобс.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1176 на: 22 Март 2018, 16:53:38 pm »
Tesla е proof of concept што избега од контрола. Elon Musk ја пополни празнината за evangelist што ја остави зад себе Стив Џобс. Комбинацијата од интересна технологија, харизматичен човек и многу, многу, многу, многу, многу PR си го направи своето.

Со тоа што, признавам дека Elon Musk стварно направи многу, и неговиот придонес кон општеството и технологијата е неизмерно поголем од „придонесот“ на Steve Jobs.

Не би рекол дека Маск го унапредил општеството повеќе од Стив Џобс.
Ќе имавме нокии 3390 сега. А со маск ќе имавме Голфови по улици. :)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1177 на: 22 Март 2018, 19:18:55 pm »
Не би рекол дека Маск го унапредил општеството повеќе од Стив Џобс.

Стив Џобс беше фејк личност и фејк си остана. Стана икона на која се молат милиони фанатици бесцелно. Зад иновациите во мобилната технологија и UI стои гоолем тим од креативни личности а не Стив Џобс.

Истото е и со Илон Маск. Човекот само им овозможи на група генијалци да бидат ослободени од прангите на капиталот, им даде капитал и тие си го сторија своето. Маск е само презентер, лице за пред медиуми, исто како Џобс. Да, имаат некаков удел но минорен.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1178 на: 22 Март 2018, 19:41:11 pm »
Далеку е Маск од само презентер.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20048
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1179 на: 22 Март 2018, 19:46:20 pm »
За Стив ништо не е точно од тоа што го пиша Фаланга. за Маск што знам, а не е ни битно затоа што со ниедно дело го нема подобрено општеството сеуште.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1180 на: 22 Март 2018, 21:27:02 pm »
Што мислиш дека треба да направи за да го “подобри општеството”?

И еве од друга страна, на кој начин Стив Џобс го подобрил општеството?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1181 на: 22 Март 2018, 21:41:56 pm »
Стив, ама не Џобс, туку Вознијак е главниот. Маск е ок типче, визионерче кој знае како да бувне кај што се парите. Сигурен сум дека  ништо од тоа што прави (електрични возила, вселенски истражувања итн), не го прави од алтруистички причини, туку многу бизнис и пари се причината. Што е ок, не викам дека не е, но да не се праиме дека било кое научно достигнување, поготово во послено време, не е мотивирано од бизнис и финансии. Подобрување на општеството постои само доколку за тоа има интерес за заработка на пари и останати богатства.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1182 на: 22 Март 2018, 21:44:32 pm »
Што мислиш дека треба да направи за да го “подобри општеството”?

И еве од друга страна, на кој начин Стив Џобс го подобрил општеството?
Смартфон.

(Онаков каков што го имаме сега, не циркузите пред ајфон 1)

Тоа е најголемата иновација икада. Сите го имаме. Од прв и од трет свет. И тоа само заради ајфон 1, од кој после излезе и андроид.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1183 на: 22 Март 2018, 21:54:50 pm »
Што мислиш дека треба да направи за да го “подобри општеството”?

И еве од друга страна, на кој начин Стив Џобс го подобрил општеството?
Смартфон.

(Онаков каков што го имаме сега, не циркузите пред ајфон 1)

Тоа е најголемата иновација икада. Сите го имаме. Од прв и од трет свет. И тоа само заради ајфон 1, од кој после излезе и андроид.

https://en.wikipedia.org/wiki/LG_Prada

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20048
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #1184 на: 22 Март 2018, 22:26:14 pm »
Дизајн на уреди(од сите уреди моментално само ајфонот е заостанат во дизајн, а сите други се искрено пред конкуренцијата), дигитална музика(ипод, итунес), Епл 2, начинот на рекламирање, создавање функционален екосистем(нешто што другите сеуште го немаат баш), поради ајфонот(и поради него потоа другите смартфони) моментално сме стигнати до 5Г брзини на дата што има придонесено развој и во други сегменти од компјутерскиот свет. Тој дизајн фаланга што вика дека не го правел Џобс, го оценувал и кажувал насоки што треба да се прави, да земеле тие дизајнери да прават икони/телефони/апликации сеедно немало да е добро без да кажува што точно сака Џобс.

Од друга страна што има направено Маск што не постоело претходно? Електрична кола?(не е прва) Хајперлуп? (било кој сајенс фикшн филм има нешто вакво и само прашање на време е кој ќе го направи прв, ова и без Тесла ќе се оствареше наскоро затоа што во Јапонија следен чекор им беше ова затоа што реално го достигнаа максимумот на нормални возови). Автономни возила? Повторно не е прв, и не беше добар системот, а сега и е надминат. Соларна фарма? Ќе се случеше кога тогаш кога било кој друг со пари ќе видеше дека има голем ќар. Во ништо од ова колку што знам не учествува нити дава некои упатства како да се работи освен да се направи ЌАР за инвеститорите. Затоа Тесла зависи од инвеститорите и брза производство на автомобили.