Автор Тема: Гуми - Општо  (Прочитано 1595253 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9690 на: 20 Ноември 2019, 00:04:10 am »
Летната сезона е 4 месеци подолга од зимската. (8 месеци спрема 4 месеци).

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2582
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9691 на: 20 Ноември 2019, 00:09:17 am »
Jas od Michelin Primacy 3 prejdov na Hankook Ventus prime 3.
Veke i hankook se premium gumi, odlicni se i po testovi i toa sto jas go osekam vo vozenje. Barem ovoj model.
Cenata e 60/70% od Michelin.

Taka da naravi ja i taa matematika.

Slicno e i so zimski gumi. Imas gumi se vodat sredna klasa a minimalno zaostanuvaat od premium.
Mislam deka so vnimatelen izbor na gumi moze da se napravi dobra kombinacija od letni/zimski gumi  i ke dobies uednacini perdormanci lete/zimo.

Mnogu zavisi i od tvoite potrebi, dali ti treba full zimska guma,  odis po planini, skijanje.....kako vozis letno vreme itn itn...
Ja vozis li cesto kolata na limit....Togas so gumite nema kompromis.

Inaku slobodno mozes da vozis guma do 7 godini starost.
Letniot/zimsi set pola od vremeto ke odmara dobro skladirana.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10034
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9692 на: 20 Ноември 2019, 00:38:46 am »
Ќе дадам пример со i10ката како репер за мала километража (42.000км)
Ханкокот имаше длабочина на шара но ги исфрлив пролетва  (2019) поради распаѓање. Возени од 2011 до 2018,  отприлика 30.000км
Зимските Сава С3+ купени 2011 пред зимска сезона, сеуште се држат, нема деградација, не се стврднати ламелите, отприлика 12.000км.

Бившиот Меган како репер за поголема километража.
Континенталките за 3 години извозени околу 50.000км, кога ќе споредев шарата од гумите со резервната мислиш различни шари имаат, немаше распаѓање но се чувствуваше пролизгување и абс се активираше со малку појако кочење.

Наредните Бриџстоун за 7 години изминати околу 50.000км, исто како со Континенталот, плус почнуваа да се распаѓаат.
Савата С3 што ги возев на меганот се стврднаа ламелите по 8 сезони, потоа купив С3+. Зимно време не возам многу.

Под распаѓање мислам на тоа да фалат парчиња од нагазната површина од гумата.
« Последно менување: 20 Ноември 2019, 00:53:01 am Mikius »

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7995
  • Малерозен дрводарец
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9693 на: 20 Ноември 2019, 02:05:53 am »
Да надополнам кон темата,

не знам колку влијание има тоа како производителите се грижеле за своите продукти порано КОНТРА сега, потем во која држава се произведени и сето тоа - многу опширна и тешка тема.
Па би сакал само да уфрлам некои имиња и потесно искуство.

Јетко мој го купив на пројдени 71.000 со Goodyear летни (фабрички препорачани, купени со колата) + Sava HP зимски.

Моја прептоставка е дека летните се возени доста повеќе од зимските, без разлика - и да не е така:

Колата ја преземав со зимски (беше на пауза неколку месеци и дојде Јули) и ја терав така.
Прекасно ми текна да проверам последици, пројде Јули, пројде Август... Свети Сава изгореле си ебале мајката :))) Нови купив во Октомври.

Факт бр.1: Sava - одлични за зима. За топло - не се заебаајте, браќа :)))

GOODYEAR:
Не знам што да кажам. Годинава купив 2 нови летни, Continental САМО поради тоа што во мојата димензија никаде не најдов GoodYear.
Две од 4-те се фрлени лани затоа што беа доста излижани. 2 уште ги чувам несакајќи.

Произведени 2010, ако сака некој да ги види како изгледаат - повелете.
Шарата е уште прилично здрава, мислам над 4мм. Во целост гумите делуваат солидно, причината што ги сменив е што сум идиот и двете ги имам акнато странично и имаат џумки - инаку ќе тераа уште 2 лета :)))

Сума сумарум: изгледа и до возачот е, на крај... другарчево пазел до јаја, за разлика од мене :)))
Ама сепак, за следен пат размислуам пак за Goodyear - летни/зимски/есенски - мање битно :)
Двеста на сат
По нелегален пат

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2102
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9694 на: 20 Ноември 2019, 08:01:26 am »
@volvokoncernen Секогаш подобра варијанта се два сета на гуми (летни и зимски), не знам за кои летни/зимски гуми ти излезе математика 34.000 + 34.000 денари, ама имаш Ханкоок сет за 22.800 а зимски Сава за околу 18.000 ден (ова ти се официјални цени а може да сметаш и на некој попуст плус или акција), кога ќе собереш, за тој буџет од 40.000 ден може да бираш еден сет (Мишелин КК) или два сета (Ханкоок е премиум веќе а Сава е висока средна класа). Дефинитивно втората опција, по мене.
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Присутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9695 на: 20 Ноември 2019, 08:20:58 am »
volvokoncernen, Не ми е јасно како очекуваш 10 години да ти траат гумите, особено летните.

Сметав 5000 по сезона или 50 000 за 10 год, али во право си имам тука претерано :D

И да ги возиш по 5000 годишно, времето ќе ги изеде.

5-6 години макс.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9696 на: 20 Ноември 2019, 08:22:51 am »
volvokoncernen, Не ми е јасно како очекуваш 10 години да ти траат гумите, особено летните.

Сметав 5000 по сезона или 50 000 за 10 год, али во право си имам тука претерано :D

И да ги возиш по 5000 годишно, времето ќе ги изеде.

5-6 години макс.
Токму така. Планот кога се купуваат пневматици треба да биде за проектирана употреба максимум 5 години. Се над тоа е гратис, и ептен ако се погодиле условите да издржале и да не ги деградирала UV радијација.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11685
  • Архитект
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9697 на: 20 Ноември 2019, 08:55:41 am »
Поздрав народе!
Во недвоумица сум какви гуми да ставам па затоа ме интересира вашето мислење. Станува збор за возило Volvo S80 со димензии на гуми 225/55/16. Прашањето е дали да одам со Michelin CrossClimate+ All-season или да одам 4 премиум зимски сега и 4 премиум летни наредна година. Ова е моето размислување:

Michelin CrossClimate+:
Цена 10200ден по гума или вкупно 40800, би ја возел 6-7 години со оглед на тоа што нивната проектирана трајност е 60-70000км.
Има подобри перформанси на суво и влажно од било која зимска гума а на снег разликите се маргинални. Споредбено пак со
летни гуми се многу по инфериорни во однос на растојание на кочење што е прилично важен аспект.

4 Зимски + 4 летни:
Цената би била околу 34000ден за сет зимски а претпоставувам исто толку и за летни или вкупно околу 68 000ден. Би ги возел околу 10 години со што тука би нагласисл дека секој производител не препорачува старост на гума поголема од 5год.

Земаќи ја во предвид нашава клима, малтретирањето со промена на гуми па нивно чување итн. се поваќе ме влечи да одам со варијанта премиум All-Season гуми. Финансиската математика излегува горе долу иста, а разликата е е во тоа што со All-season во зима ќе имаш подобри перформанси на суво и влажно споредбено со зимска гума додека во лето ќе имаш послаби перформанси споредбено со летната гума и обратно.

Кое е вашето искуство и мислење во врска со ова?



Како првен размисли си каков ти е стилот на возење.

За летните:
Дали возиш агресивно на кривини? Дали возиш по пасивно? Според тоа ќе знаеш дали бараш премиум спортски гуми или можиш да поминиш со една класа поевтин бренд.

За зимските:
Дали одиш на зима често на планина, па ти треба гума со добри перформанси? Или па си возиш на асфалт каде генерално е чисто и влажно? Тука пак ќе одлучиш дали ќе ти треба некоја гума како Континентал 860 или ќе поминиш со поевтин бренд.

Мојот совет ти е да си земиш уште едни бандажи и да си купиш 2 сета на гуми. Менување на тркалата е многу полесно и подолготрајно за гумите. Можиш сам да си ги менуваш, не зависиш од вулканизери.
Најчесто зимските се купуваат помали бандажи, па така ќе добиеш уште поевтина варијанта. Незнам дали воопшто можиш кај тебе да напасоваш 15ки.

Отсутен volvokoncernen

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 22
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9698 на: 20 Ноември 2019, 09:23:24 am »
@volvokoncernen Секогаш подобра варијанта се два сета на гуми (летни и зимски), не знам за кои летни/зимски гуми ти излезе математика 34.000 + 34.000 денари, ама имаш Ханкоок сет за 22.800 а зимски Сава за околу 18.000 ден (ова ти се официјални цени а може да сметаш и на некој попуст плус или акција), кога ќе собереш, за тој буџет од 40.000 ден може да бираш еден сет (Мишелин КК) или два сета (Ханкоок е премиум веќе а Сава е висока средна класа). Дефинитивно втората опција, по мене.

Друже математиката ми излезе спред Continental TS 860 P, Goodyear Ultra Grip Perf.+ или Michelin Alpin 6, сите овие се измегу 8.000 и 9.000 по гума за таа димензија. Едино поевтина варијанта би бил Hankook-от i*cept evo2 и би ме коштало 6000 по гума

Отсутен volvokoncernen

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 22
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9699 на: 20 Ноември 2019, 09:29:19 am »
Значи сума сумарум според километрите кои ги возам годишно (10к) во никој случај би ми одговарале посебни сетови летни/зимски гуми пошто веројатно после 5та година би поминал околу 20.000 на зимските и 30.000 на летните. Шарата би била можеби поголема и од 6мм али џабе кога гумата веќе ќе почни да деградира. Веројатно би одел со All-Season варијанта

Отсутен volvokoncernen

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 22
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9700 на: 20 Ноември 2019, 09:32:16 am »
Поздрав народе!
Во недвоумица сум какви гуми да ставам па затоа ме интересира вашето мислење. Станува збор за возило Volvo S80 со димензии на гуми 225/55/16. Прашањето е дали да одам со Michelin CrossClimate+ All-season или да одам 4 премиум зимски сега и 4 премиум летни наредна година. Ова е моето размислување:

Michelin CrossClimate+:
Цена 10200ден по гума или вкупно 40800, би ја возел 6-7 години со оглед на тоа што нивната проектирана трајност е 60-70000км.
Има подобри перформанси на суво и влажно од било која зимска гума а на снег разликите се маргинални. Споредбено пак со
летни гуми се многу по инфериорни во однос на растојание на кочење што е прилично важен аспект.

4 Зимски + 4 летни:
Цената би била околу 34000ден за сет зимски а претпоставувам исто толку и за летни или вкупно околу 68 000ден. Би ги возел околу 10 години со што тука би нагласисл дека секој производител не препорачува старост на гума поголема од 5год.

Земаќи ја во предвид нашава клима, малтретирањето со промена на гуми па нивно чување итн. се поваќе ме влечи да одам со варијанта премиум All-Season гуми. Финансиската математика излегува горе долу иста, а разликата е е во тоа што со All-season во зима ќе имаш подобри перформанси на суво и влажно споредбено со зимска гума додека во лето ќе имаш послаби перформанси споредбено со летната гума и обратно.

Кое е вашето искуство и мислење во врска со ова?



Како првен размисли си каков ти е стилот на возење.

За летните:
Дали возиш агресивно на кривини? Дали возиш по пасивно? Според тоа ќе знаеш дали бараш премиум спортски гуми или можиш да поминиш со една класа поевтин бренд.

За зимските:
Дали одиш на зима често на планина, па ти треба гума со добри перформанси? Или па си возиш на асфалт каде генерално е чисто и влажно? Тука пак ќе одлучиш дали ќе ти треба некоја гума како Континентал 860 или ќе поминиш со поевтин бренд.

Мојот совет ти е да си земиш уште едни бандажи и да си купиш 2 сета на гуми. Менување на тркалата е многу полесно и подолготрајно за гумите. Можиш сам да си ги менуваш, не зависиш од вулканизери.
Најчесто зимските се купуваат помали бандажи, па така ќе добиеш уште поевтина варијанта. Незнам дали воопшто можиш кај тебе да напасоваш 15ки.

Друже за лето никогаш не влегувам премногу агресивно во кривини така да тоа не ми е проблем, а во зима не којзнае колку одам по планини али се случува неколку пати да појдам Маврово или Банско

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2102
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9701 на: 20 Ноември 2019, 09:34:21 am »
@volvokoncernen Секогаш подобра варијанта се два сета на гуми (летни и зимски), не знам за кои летни/зимски гуми ти излезе математика 34.000 + 34.000 денари, ама имаш Ханкоок сет за 22.800 а зимски Сава за околу 18.000 ден (ова ти се официјални цени а може да сметаш и на некој попуст плус или акција), кога ќе собереш, за тој буџет од 40.000 ден може да бираш еден сет (Мишелин КК) или два сета (Ханкоок е премиум веќе а Сава е висока средна класа). Дефинитивно втората опција, по мене.

Друже математиката ми излезе спред Continental TS 860 P, Goodyear Ultra Grip Perf.+ или Michelin Alpin 6, сите овие се измегу 8.000 и 9.000 по гума за таа димензија. Едино поевтина варијанта би бил Hankook-от i*cept evo2 и би ме коштало 6000 по гума
Овие што ги наброја се зимски гуми, зошто Сава С3+ не ја зимаш во предвид. Ханкоок зимската е исто така одличен избор со далеку поприфатлива цена од тие што ги наброја.
А за летните гуми @osmica8 убаво ти посочи, зависи од твојот стил на возење дали ти треба премиум летна гума или може да поминеш со средна (висока) класа како Ханкоок.
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2102
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9702 на: 20 Ноември 2019, 09:38:46 am »
Цената на двата сета што ги предложив е иста со цената на целосезонската на Мишелин. Далеку побезбедно е да имаш 2 сета на гуми, во тие 5 години може да се случи еднаш сериозно да ти затреба „соодветна“ гума за „соодветна“ сезона. Пропишана некоја трајност на гумите е околу 5 години ама не значи после 5 години дека треба да ги фрлиш, ако соодветно ги чуваш, чистиш и заштитуваш, и секако ако ги ротираш, во тој случај може и до 7-8 години да имаш саглам гума.
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11685
  • Архитект
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9703 на: 20 Ноември 2019, 09:40:59 am »
Поздрав народе!
Во недвоумица сум какви гуми да ставам па затоа ме интересира вашето мислење. Станува збор за возило Volvo S80 со димензии на гуми 225/55/16. Прашањето е дали да одам со Michelin CrossClimate+ All-season или да одам 4 премиум зимски сега и 4 премиум летни наредна година. Ова е моето размислување:

Michelin CrossClimate+:
Цена 10200ден по гума или вкупно 40800, би ја возел 6-7 години со оглед на тоа што нивната проектирана трајност е 60-70000км.
Има подобри перформанси на суво и влажно од било која зимска гума а на снег разликите се маргинални. Споредбено пак со
летни гуми се многу по инфериорни во однос на растојание на кочење што е прилично важен аспект.

4 Зимски + 4 летни:
Цената би била околу 34000ден за сет зимски а претпоставувам исто толку и за летни или вкупно околу 68 000ден. Би ги возел околу 10 години со што тука би нагласисл дека секој производител не препорачува старост на гума поголема од 5год.

Земаќи ја во предвид нашава клима, малтретирањето со промена на гуми па нивно чување итн. се поваќе ме влечи да одам со варијанта премиум All-Season гуми. Финансиската математика излегува горе долу иста, а разликата е е во тоа што со All-season во зима ќе имаш подобри перформанси на суво и влажно споредбено со зимска гума додека во лето ќе имаш послаби перформанси споредбено со летната гума и обратно.

Кое е вашето искуство и мислење во врска со ова?



Како првен размисли си каков ти е стилот на возење.

За летните:
Дали возиш агресивно на кривини? Дали возиш по пасивно? Според тоа ќе знаеш дали бараш премиум спортски гуми или можиш да поминиш со една класа поевтин бренд.

За зимските:
Дали одиш на зима често на планина, па ти треба гума со добри перформанси? Или па си возиш на асфалт каде генерално е чисто и влажно? Тука пак ќе одлучиш дали ќе ти треба некоја гума како Континентал 860 или ќе поминиш со поевтин бренд.

Мојот совет ти е да си земиш уште едни бандажи и да си купиш 2 сета на гуми. Менување на тркалата е многу полесно и подолготрајно за гумите. Можиш сам да си ги менуваш, не зависиш од вулканизери.
Најчесто зимските се купуваат помали бандажи, па така ќе добиеш уште поевтина варијанта. Незнам дали воопшто можиш кај тебе да напасоваш 15ки.

Друже за лето никогаш не влегувам премногу агресивно во кривини така да тоа не ми е проблем, а во зима не којзнае колку одам по планини али се случува неколку пати да појдам Маврово или Банско

Јас возам слична километража како тебе. Зимските сега ги монтирам по 6ти пат. Гумите се многу малку потрошени. Не сум мерел ама сигурно имаат 6-7 мм шара. Лани ги возев по големи снегови и мразови и се изненадив колку добро се покажаа.
Летните па за разлика во овие 6 год се втор сет. Имаат уште шара ама малку се осеќа оштетување од сонце од страните. Иначе немам замерки на возните својства.
Сите гуми ми се ханкок.

Отсутен volvokoncernen

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 22
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9704 на: 20 Ноември 2019, 09:58:07 am »
Јас возам слична километража како тебе. Зимските сега ги монтирам по 6ти пат. Гумите се многу малку потрошени. Не сум мерел ама сигурно имаат 6-7 мм шара. Лани ги возев по големи снегови и мразови и се изненадив колку добро се покажаа.
Летните па за разлика во овие 6 год се втор сет. Имаат уште шара ама малку се осеќа оштетување од сонце од страните. Иначе немам замерки на возните својства.
Сите гуми ми се ханкок.

Како си задоволен од hankook-от? Едино негативно што гледам од тестовите за нив е комфортот и малце повисоката потрошувачка, конкретно за i*cept evo2. Во се друго се рамо до рамо со премиум гумите