Автор Тема: Гуми - Општо  (Прочитано 1595100 пати)

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11685
  • Архитект
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9870 на: 07 Април 2020, 11:33:56 am »
Баш таму се лепени од друга гума со помалку км.

Присутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10032
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9871 на: 07 Април 2020, 12:10:06 pm »
Ете што прават Унгарците ;D

Интересно е што на моите гуми, на тие двете "ленти" од нагазната површина по средина на гумата, тие попречните засеци не одат од крај до крај и да завршуваат во каналите, споредено со гумата од другата кола.

Којзнае што се прави по тоа погоните.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9872 на: 07 Април 2020, 13:43:24 pm »
Коќе ги излижеш и ти толку, како последната слика - исти ќе бидат. BTW, последната слика потесни се гумите од твоите?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9873 на: 07 Април 2020, 13:47:05 pm »
Таа линија што ја гледаш мислам дека служи да се разелектризира гумата бидејќи деформацијата и триењето создаваат статички електрицитет. Линијата е направена од гума со поинаков состав која подобро го спроведува статичкиот електрицитет. Скоро сите гуми имаат, некои се забележуваат полесно, некои потешко.

Присутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10032
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9874 на: 07 Април 2020, 14:02:37 pm »
Коќе ги излижеш и ти толку, како последната слика - исти ќе бидат. BTW, последната слика потесни се гумите од твоите?
Иста ширина се.

Моите се помалку излижани, најмалку 10к километри помалку (првите 2 слики од погорниот пост).

Еве на што поточно мислам за разликата во шарите:

Првата слика е мојата гума.






Што се однесува до другата неправилна линија по цела должина, навистина не знам што да мислам.
« Последно менување: 07 Април 2020, 14:14:56 pm Mikius »

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9875 на: 07 Април 2020, 14:14:09 pm »
Некој обратно ја има монтирано гумата?

Присутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10032
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9876 на: 07 Април 2020, 14:16:35 pm »
Некој обратно ја има монтирано гумата?
Убаво се монтирани, си пишува на надворешната страна "outside", и на двете коли.

Еве линк како изгледале и од i10kata.

http://forum.carclub.mk/index.php/topic,455.msg1086077.html#msg1086077

Засеците со одредена длабочина завршуваат во каналот.
« Последно менување: 07 Април 2020, 14:22:10 pm Mikius »

Присутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10032
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9877 на: 07 Април 2020, 15:23:51 pm »
Таа линија што ја гледаш мислам дека служи да се разелектризира гумата бидејќи деформацијата и триењето создаваат статички електрицитет. Линијата е направена од гума со поинаков состав која подобро го спроведува статичкиот електрицитет. Скоро сите гуми имаат, некои се забележуваат полесно, некои потешко.
Прееска не сум го видел твојот коментар.

Оваа линија?



Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9878 на: 07 Април 2020, 17:47:41 pm »
Таа линија што ја гледаш мислам дека служи да се разелектризира гумата бидејќи деформацијата и триењето создаваат статички електрицитет. Линијата е направена од гума со поинаков состав која подобро го спроведува статичкиот електрицитет. Скоро сите гуми имаат, некои се забележуваат полесно, некои потешко.
Прееска не сум го видел твојот коментар.

Оваа линија?

Да

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9879 на: 08 Април 2020, 07:17:56 am »
Дорежи ги засеците, шо ќе прајш после 4.

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 766
  • .
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9880 на: 08 Април 2020, 10:31:13 am »
Таа линија што ја гледаш мислам дека служи да се разелектризира гумата бидејќи деформацијата и триењето создаваат статички електрицитет. Линијата е направена од гума со поинаков состав која подобро го спроведува статичкиот електрицитет. Скоро сите гуми имаат, некои се забележуваат полесно, некои потешко.
Прееска не сум го видел твојот коментар.

Оваа линија?

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


ваква линија и моите гуми имат, инаку бриџстоун потеннца од 2017 година
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен аллександар

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 97
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9881 на: 15 Април 2020, 01:29:15 am »
дечки ајде помош и за мене малце. Сакам да ставам 4 НОВИ летни гуми. 225 45 17 е димензијата што ја бара колата. се работи за ауди а3ка - не е нешто посебно просечна градска кола која ја возам низ скопјево и правам максимум 10 000 годишно и еднаш у годината ако искочам на одмор надвор од земјава. Зимски стаив сава и сум генерално задоволен па се мислев и летни да ставам ама ми завртеа муабет демек колку се добри зимските толку нечинат летните дрн дрн дрн... ми ги нудеа 14 000 комплет 4. е сеа осим сава ми нудеа и други од типот матадор виндфорс тигар тракмакс дејтон рикен и тн и тн и тн... спремен сум да дадам до 18 000 максимум за гуми ама сум решен строго нови да знам пошто со половни некако ми е мачка у вреќа.. може и да се мишелин 1 сезона возени ама ако се криви џабе е се нели.... ај ваш совет ве молам што да барам и што да гледам ???

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9882 на: 15 Април 2020, 07:32:21 am »
Од сите овие што ги спомна, SAVA-та ти е најбољa гума. :D

https://www.thetirelab.com/sava-intensa-uhp-2/

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9883 на: 15 Април 2020, 08:38:05 am »
Ај и јас да си прашам ако може :)

Од наведениве, која би била најдобар избор?

- Goodyear 4 Vector Gen2
- Continental AllSeasonContact
- Michelin CrossClimate+
- Vredestein Quatrac 5
- Hankook Kinergy 4S2 (H750)

Се работи за димензии 225/50 17 98V XL.
« Последно менување: 15 Април 2020, 09:02:01 am velestrumf »
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54663
  • Махер
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9884 на: 15 Април 2020, 08:41:20 am »
Одлучи дали ти треба зимно ориентирана олсизн, или летно ориентирана олсизн. Со други зборови, дали треба да поминува завеани планински превои или не мора.

Многу убав тест е ова: https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2019-Auto-Bild-4x4-All-Season-Tyre-Test.htm
Бидејќи за секоја гума се пишани во секоја категорија кое место е и за колку касни зад најдобрата во тоа поле.

Јас за мене би гледал прво Ханкук, потоа Мишелинот.