Автор Тема: Problem so klima  (Прочитано 75235 пати)

Отсутен Alex.mkd

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 144
Одг: Problem so klima
« Одговори #825 на: Август 10, 2019, 17:01:55 pm »
На тоа контролите за климата што ги викаш нема што да се расипи не ги отворај џабе, мене ми мириса дека магнетот на компреорот(кумплугшајбната) те заебава

Отсутен riki_staff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2713
Одг: Problem so klima
« Одговори #826 на: Август 10, 2019, 18:17:23 pm »
Кумплуг шајбната е на алтернаторот и е променета,како и дае знам за кое викаш,може и тоа така да се вика 😃

Sent from my Redmi Note 5A Prime using Tapatalk


Отсутен Alex.mkd

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 144
Одг: Problem so klima
« Одговори #827 на: Август 10, 2019, 19:04:45 pm »
Кумплуг шајбната е на алтернаторот и е променета,како и дае знам за кое викаш,може и тоа така да се вика 😃

Sent from my Redmi Note 5A Prime using Tapatalk[/youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ult2ivD30FM[/youtube]

Отсутен Filip MK

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 602
Одг: Problem so klima
« Одговори #828 на: Август 12, 2019, 08:45:04 am »
@riki_staff Како што кажуваш, делува дека кога ќе дадеш гас, се зголемува притисокот во компресорот и превентивно се гаси, мисла дека проблемот е во самиот компресор (и дека е тип на компресор што се прави), а тоа што не ти работи првата брзина на вентилација, еве ти неколку насоки, јас прво би го проверил „релето“, или некој осигурувач....и види подоле коментари и проблеми

„Reostat hladnjaka pali prvu i sporiju brzinu, a komp drugu“

„U pitanju je regulator brzine ventilatora, kao boljka na fiatima, 30 Evra“

„Otisao neki otpornik, rekao mi mehanicar“

„jedna mala kutija u kome ima dva ureda mislim relej da je.Jedna je za prvu brzinu ventilatora,druga je za drugu brzinu.Trebalo bi od toga da se krene,pa nadalje.Isto se desilo mom drugu i to je bilo razlog jedan relej“

„Ventilator na pozicijama 1, 2 i 3 radi jedva, tj identično kao na poziciji 1. Tek kada se prebaci na 4 počne da duva kako bi trebalo, shodno toj poziciji
- U vezi ventilatora, u pitanju je bio relej“

„Da li moze da mi pomogne neko treba mi gore navedeni relej ili njegova oznaka , radi se o releju 2 brzine ventilatora koji se nalazi posebno. termo prekidac je tropinski reostat na hladnjaku za prvu brzinu ispravan 2 brzina ne radi, relej spao sa lezista i unisten tokom voznje tako da ne mogu da procitam oznaku“

„reostat neki ga zovu kondenzator ozracio sam na cepicu na hladnjaku i na onaj drugi blizu termostata probacu da promenim termodavac opet i reostat ako mogu da nadjem negde nov posto sam stavio polovan“
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен riki_staff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2713
Одг: Problem so klima
« Одговори #829 на: Август 12, 2019, 20:16:34 pm »
@riki_staff Како што кажуваш, делува дека кога ќе дадеш гас, се зголемува притисокот во компресорот и превентивно се гаси, мисла дека проблемот е во самиот компресор (и дека е тип на компресор што се прави), а тоа што не ти работи првата брзина на вентилација, еве ти неколку насоки, јас прво би го проверил „релето“, или некој осигурувач....и види подоле коментари и проблеми

„Reostat hladnjaka pali prvu i sporiju brzinu, a komp drugu“

„U pitanju je regulator brzine ventilatora, kao boljka na fiatima, 30 Evra“

„Otisao neki otpornik, rekao mi mehanicar“

„jedna mala kutija u kome ima dva ureda mislim relej da je.Jedna je za prvu brzinu ventilatora,druga je za drugu brzinu.Trebalo bi od toga da se krene,pa nadalje.Isto se desilo mom drugu i to je bilo razlog jedan relej“

„Ventilator na pozicijama 1, 2 i 3 radi jedva, tj identično kao na poziciji 1. Tek kada se prebaci na 4 počne da duva kako bi trebalo, shodno toj poziciji
- U vezi ventilatora, u pitanju je bio relej“

„Da li moze da mi pomogne neko treba mi gore navedeni relej ili njegova oznaka , radi se o releju 2 brzine ventilatora koji se nalazi posebno. termo prekidac je tropinski reostat na hladnjaku za prvu brzinu ispravan 2 brzina ne radi, relej spao sa lezista i unisten tokom voznje tako da ne mogu da procitam oznaku“

„reostat neki ga zovu kondenzator ozracio sam na cepicu na hladnjaku i na onaj drugi blizu termostata probacu da promenim termodavac opet i reostat ako mogu da nadjem negde nov posto sam stavio polovan“
Бев денес,прво вика да пробаме со сензор еден (прекидач/термопрекидач или незнам баш како го нарече,наводно доаѓа од компресорот или компјутерот до ладникот и дава информации но го нема на лагер,ќе го нарача да пробаме)

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36930
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Problem so klima
« Одговори #830 на: Август 12, 2019, 23:01:19 pm »
Колега имаше сличен проблем, притисокот во системот му растеше драстично, и испадна дека му дошол крајот на тоа дехјумидифајерот, или како и да се вика кај нас...
Ова:http://www.vehicle-airconditioning.co.uk/car-aircon-receiver-drier-and-accumulator-explained/

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Спенсер

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6280
Одг: Problem so klima
« Одговори #831 на: Август 14, 2019, 00:15:41 am »
Нели имавте во Радовиш добар мајстор. Исак мислам се викаше...

@riki_staff  Контакт/локација од мајсторов ?

Отсутен riki_staff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2713
Одг: Problem so klima
« Одговори #832 на: Август 14, 2019, 16:24:28 pm »

Отсутен supermen

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 16
Одг: Problem so klima
« Одговори #833 на: Август 15, 2019, 07:51:12 am »
dali nekoj znae kade tocno se naodja ispustot za kondezat od klima od kabinat na bora,porano mi kapese pod kola sega nema, a mi se javuva miris koga ke ja ugasam klimata.

Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3307
 • Пиши лаже
Одг: Problem so klima
« Одговори #834 на: Август 15, 2019, 13:51:46 pm »
Треба да е кај совозачко седиште, односно ппд теписонот. Со истиот проблем се акам и јас моментално... :)

Еве видео : https://youtu.be/r4c2mDWuHvk

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk


Отсутен riki_staff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2713
Одг: Problem so klima
« Одговори #835 на: Август 15, 2019, 16:32:01 pm »
Те тоа го ебело ежо изгледа кај мене,"пресустат" мада денес и со стариот не гасеше оти е троа ладничко,ќе видеме на жештините дали че работи.
2000 Ден кошта маме му еам.
Иначе го прашав и за вентилаторот внатре оти не ми работе на 1,вика оти не е до модулот од кабината него имало некој команди,е сеа кој се тие команди оти на 2 камен ладно е у фиато 😁,денеска за бела работеше и 1 брзина и климата,сеа пробувам па не работе 1 брзина...јеботе фиат 😂


Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Отсутен vladic3110

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1252
Одг: Problem so klima
« Одговори #836 на: Август 15, 2019, 16:41:04 pm »
Kaj prijaten na pezo partner zaebavashe taka, ispadna nekoj otpornik na potenciometarot da e
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен riki_staff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2713
Одг: Problem so klima
« Одговори #837 на: Август 15, 2019, 16:49:47 pm »
Можно е и тоа да е,гледам и сијаличка за осветлувањето една има изгорено па слабо свети...пробав пред некој ден да го расклопам ама тешко излегуваат овие пластиките.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3318
Одг: Problem so klima
« Одговори #838 на: Август 15, 2019, 17:57:16 pm »
Kako se dijagnosticira neispraven presostat? Na 206kava ednas ladi kamen, ednas e tapa. Nema pravilo nekad super nekad tinja ic skoro ne ladi...
Za fiatot, kaj povekjeto koli imaat otpornik kaj samiot ventilator za kabina,moze toj da te zeza.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk


Отсутен riki_staff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2713
Одг: Problem so klima
« Одговори #839 на: Август 15, 2019, 18:32:35 pm »
Па нонстоп се пали гаси коморесорот кога е под притисок,т.е кога давам гас на колата,кога е во лер без гас си работи,го сменивме оа ќе видиме дали е до тоа,ако не е че го извадиме рече,него сеа растурив до овде и овај модуло никако да излезе леба му,цел саат се маткам...


Sent from my EVA-L09 using Tapatalk