Автор Тема: Problem so klima  (Прочитано 180550 пати)

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1884
Одг: Problem so klima
« Одговори #750 на: 13 Јули 2018, 23:51:59 pm »
Сервис за проверка/полнење на клима со фреон во околина на Карпош/Ѓорче што работи утре?

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8517
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Problem so klima
« Одговори #751 на: 14 Јули 2018, 00:21:50 am »
злокуќани

Отсутен karabatak

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Problem so klima
« Одговори #752 на: 18 Јули 2018, 12:49:00 pm »
Фала за помошта најпрво. Да кажам што било работата во случај некој да го мачи нешто слично.

Колата на сервис ја ставија на компјутер кај што се беше во ред. Релето беше сменето и пак остана проблемот. Потоа се откри дека наместо две жици има три. Третата жица одвај најдоа дека оди внатре во колата па после одвај најдоа каде точно оди. Уствари некој претходно го имал проблемот и инсталирал додатен прекидач што се наоѓа скроз доле над педалата за гас.

Се друго функционира па ми рекоа дека веројатно компресорот не чини и треба да се смени за да функционира како од фабрика.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11685
  • Архитект
Одг: Problem so klima
« Одговори #753 на: 19 Јули 2018, 09:06:03 am »
Сервис за проверка/полнење на клима со фреон во околина на Карпош/Ѓорче што работи утре?

Порта влае. Од внатрешна страна према Хром.

Стевиќ сервис.

https://www.google.com/maps/@42.0073024,21.3687865,3a,75y,106.52h,89.26t/data=!3m6!1e1!3m4!1sBbJX7ux2V0Fo6vgLZQlXww!2e0!7i13312!8i6656

Присутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1721
Одг: Problem so klima
« Одговори #754 на: 25 Март 2019, 13:26:30 pm »
Дали компресор од клима може да се вклучи доколку нема фреон туку се пушти воздух во системот и се направи притисок кој што е потребен да работи компресорот?

Се работи за следново. Фреон немам воопшто. Бев да ставам фреон и дечкото рече прво да провериме дали пушта од некаде со воздух да не ставаме џабе фреон. Кога пушти воздух се слушаше дека пушта воздух од едно црево и ми вика не ставаме фреон оти одма ќе ти истечи. Додека пушташе воздух и додека имаше притисок во системот ја пуштивме климата, но компресорот не се пушти. А дечкото (не е мајстор за клими, само полни фреон) ми рече дека компресорот би требало да се пушти, но најверојатно не е исправен.

Доколку има некој кој го знае принципот на работа на клима уредиве, да каже дали заштитата на компресорот да не се уклучува е на притисок (без разлика дали воздух или фреон) или стрикно има некој сензор кој следи дали има фреон во системот? В сабота ќе одам на мајстор, но сепак да знам дали има шанси да чини компресорот или да барам нов/половен во меѓувреме.

Отсутен momak_31

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 216
Одг: Problem so klima
« Одговори #755 на: 25 Март 2019, 13:44:25 pm »
Сервис за проверка/полнење на клима со фреон во околина на Карпош/Ѓорче што работи утре?

Порта влае. Од внатрешна страна према Хром.

Стевиќ сервис.

https://www.google.com/maps/@42.0073024,21.3687865,3a,75y,106.52h,89.26t/data=!3m6!1e1!3m4!1sBbJX7ux2V0Fo6vgLZQlXww!2e0!7i13312!8i6656

Има некој искуство со овој сервис дека ми е ептен блиску? Само полнат или и сервисираат?

Присутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10033
Одг: Problem so klima
« Одговори #756 на: 25 Март 2019, 14:02:12 pm »
Силвестер, 2 сезони ме зезаше климата.(на меганот)
Првиот пат, компресорот работеше но немаше ладење, немало доволно фреон(притисок).
Наредниот пат, не работеше компресорот, според сервисот немало доволно фреон ниту да го покрене компресорот.
Логички, треба да игра улога притисокот/количина на фреон.
Сепак, сигурно има постручни на форумов од мене.

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3444
Одг: Problem so klima
« Одговори #757 на: 25 Март 2019, 23:06:56 pm »
Нормално ако немаш фреон компресорот неможе да се уклучи

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен DMirceski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 197
Одг: Problem so klima
« Одговори #758 на: 25 Март 2019, 23:39:18 pm »
Dali nekoj ima reparirano kompresor i kakvo iskustvo da spodeli
Good Year

Отсутен Johnny625

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 195
Одг: Problem so klima
« Одговори #759 на: 26 Март 2019, 16:46:26 pm »
Дали компресор од клима може да се вклучи доколку нема фреон туку се пушти воздух во системот и се направи притисок кој што е потребен да работи компресорот?

Се работи за следново. Фреон немам воопшто. Бев да ставам фреон и дечкото рече прво да провериме дали пушта од некаде со воздух да не ставаме џабе фреон. Кога пушти воздух се слушаше дека пушта воздух од едно црево и ми вика не ставаме фреон оти одма ќе ти истечи. Додека пушташе воздух и додека имаше притисок во системот ја пуштивме климата, но компресорот не се пушти. А дечкото (не е мајстор за клими, само полни фреон) ми рече дека компресорот би требало да се пушти, но најверојатно не е исправен.

Доколку има некој кој го знае принципот на работа на клима уредиве, да каже дали заштитата на компресорот да не се уклучува е на притисок (без разлика дали воздух или фреон) или стрикно има некој сензор кој следи дали има фреон во системот? В сабота ќе одам на мајстор, но сепак да знам дали има шанси да чини компресорот или да барам нов/половен во меѓувреме.

Нема никаков посебен сензор за тоа дали има фреон или воздух. Има сензор на притисок кој не ја пали климата ако притисокот во системот падне под некој 2-3 бари. Во прицип ако се достигне овој притисок треба и со воздух да вклучи компресорот, нормално ако се друго е во ред.

Присутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1721
Одг: Problem so klima
« Одговори #760 на: 02 Април 2019, 11:17:14 am »
Mi ja sredija klimata vo Avtokontrol vo Prilep za 1h. Deckite se spremni, dosega sum nemal loso iskustvo. Pustase od edna cevka i imase skinati zici, nekoj nesto probuval da napravi/rasipi. Mi stavija i boja za sekoj slucaj da ne pusta po malku od drugo mesto sto ne mozi da se zabelezi odma.
Sega slobodno neka nakacuvaat temperaturive :)

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6294
Одг: Problem so klima
« Одговори #761 на: 24 Април 2019, 23:14:20 pm »
Дечки уште од лани ми беше проблемов али сега почна да бе нервира малку.. Бмвто електричната перка си работи све одлично кога ќе загрее.. кога пуштам клима перката не се пали, или ако е више запалена се гаси.. Тоа компресорот све си е одлично, си лади климата освен во место кога стои пошто нема ладење фреонот..

Е сега читам на интернет дека кога притисокот во климата бил испод 17 бари тогаш перката не вклучувала.. Требало да е 20.. Тоа можно е притисок да нема ради што би фалело фреон ? Колата кај мене е 2 години а предходниот сопственик не ја буцнал пошто била одлична...

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2102
Одг: Problem so klima
« Одговори #762 на: 25 Април 2019, 09:06:37 am »
@Бузуки Можеби е ослабнат компресорот, имав сличен проблем со Голфот, климата ладеше се додека надворешната температутра беше до 27-28 степени, над тоа не ладеше, мереа притисок и покажа дека нискиот е 8-9 (а треба 2) а високиот беше околу 15 (а треба околу 20), се надевам дека не е до компресорот, можеби е нешто друго кај тебе
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Johnny625

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 195
Одг: Problem so klima
« Одговори #763 на: 25 Април 2019, 10:10:09 am »
Дечки уште од лани ми беше проблемов али сега почна да бе нервира малку.. Бмвто електричната перка си работи све одлично кога ќе загрее.. кога пуштам клима перката не се пали, или ако е више запалена се гаси.. Тоа компресорот све си е одлично, си лади климата освен во место кога стои пошто нема ладење фреонот..

Е сега читам на интернет дека кога притисокот во климата бил испод 17 бари тогаш перката не вклучувала.. Требало да е 20.. Тоа можно е притисок да нема ради што би фалело фреон ? Колата кај мене е 2 години а предходниот сопственик не ја буцнал пошто била одлична...

Ослабен е компресорот. Нема толку влијание перката за да не лади од нејзе, и да не работи перката ич пак треба да лади и во место, само послабо. Не ти лади во место оти на лер гас, на мали вртежи од компресорот не ствара доволно притисок во климата и не лади.

Треба да се измери точно колку е притисокот. Ако е висок нискиот притисок и низок високиот јасно е дека е компресорот.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6294
Одг: Problem so klima
« Одговори #764 на: 25 Април 2019, 13:56:51 pm »
Лошо се изразив.. Климата лади секако, само кога стојам во место повеќе од 2 минути тогаш ослабнува.. Притисок мерат овие што полнат клими воопшто ?

Пошто више прочитав ако притисокот не е како што треба, перката не вклучува.. А и незнам дали притисок се добива со полнење фреон.. А сигурен сум дека фали пошто кога го земав мислам дека повеќе ладеше.. 3/4 години не е полнето..