Автор Тема: Problem so klima  (Прочитано 182684 пати)

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2690
  • Шалабајзер
Одг: Problem so klima
« Одговори #915 на: 01 Јули 2020, 21:32:39 pm »
На ниедна од другите позиции каде е овозможено дување во нозе не ти дува кај нозете?

Најверојатно клапната е останата во затворена позиција.
Сегде си дува најнормално, само во нозе не..


Sent from my iPhone XS using Tapatalk
No turbo, no fun :)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Problem so klima
« Одговори #916 на: 01 Јули 2020, 22:05:00 pm »
На ниедна од другите позиции каде е овозможено дување во нозе не ти дува кај нозете?

Најверојатно клапната е останата во затворена позиција.
Сегде си дува најнормално, само во нозе не..


Sent from my iPhone XS using Tapatalk
Секоја кола си има свој марифет, најубаво на сервис.

Еве една индиција

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Problem so klima
« Одговори #917 на: 01 Јули 2020, 22:41:11 pm »
И ова е интересно да се прочита
https://carfromjapan.com/article/car-maintenance/blend-door-actuator/

Старите коли имаа сајли :)

Отсутен KORUN

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
  • Wanna play a game...?
Одг: Problem so klima
« Одговори #918 на: 12 Ноември 2020, 15:01:05 pm »
Audi A6 C6 (2006), од нигде никаде ми умре 10А осигурач што е задолжен за климата, користев парно вчера, ја изгасив колата, се супер, од тогаш не работи.
Денес сменив неколку 10А осигурачи за климата, сите умреа одма штом ќе пуштам контакт на колата.

Некое решение или електричар?

Отсутен KORUN

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
  • Wanna play a game...?
Одг: Problem so klima
« Одговори #919 на: 25 Ноември 2020, 15:48:05 pm »
Audi A6 C6 (2006), од нигде никаде ми умре 10А осигурач што е задолжен за климата, користев парно вчера, ја изгасив колата, се супер, од тогаш не работи.
Денес сменив неколку 10А осигурачи за климата, сите умреа одма штом ќе пуштам контакт на колата.

Некое решение или електричар?

Се испостави дека овој дел треба да се промени.
HVAC heater control valve (part: 4F1959617B)

Каде би можел кај нас да го набавам ова? Или на старо некаде?

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Problem so klima
« Одговори #920 на: 03 Декември 2020, 10:32:00 am »
Дај кажете иљач за гадна миризба од клима. Филтерот за воздух е сменет пред неполни два месеци. Кога е наместено само на вентилација нема проблем, ако се пушти АЦ тогаш корне на гадно на мувла/смрдени чорапи. Вчера чистев лисја и останато ѓубре собрано околу филтерот, прскав и со дезинтал, па “се реши“ проблемот за вчера, денес тестирам пак истата миризба.
Дали постои некој дел што треба да се промени или извади/исчисти или да пробам со Сонакс оние чистачине на клима 300 ден што се? Сакам трајно решение, а не да се замачка миризбата ден два, па после пак исто.

Присутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17281
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Problem so klima
« Одговори #921 на: 03 Декември 2020, 12:19:03 pm »
Миризбата се создава од бактерии вгнездени некаде во системот, така да пробај со Сонакс или било кое средство што се шири како пена кога го ставаш во вентилацијата, за да стигне во сите ќошиња и кривини.

Ако имаш пристап и ако имаш желба, најди каде се наоѓа главниот усис на кабински воздух, и прскај и таму.

Откако ќе ја завршиш процедурата, препорачливо е да смениш кабински филтер зошто неизбежно ќе се залепи нешто на него. Ако користиш скапи карбонски филтри, земи обичен да те истера до следно менување...

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13576
Одг: Problem so klima
« Одговори #922 на: 03 Декември 2020, 12:48:43 pm »
Дај кажете иљач за гадна миризба од клима. Филтерот за воздух е сменет пред неполни два месеци. Кога е наместено само на вентилација нема проблем, ако се пушти АЦ тогаш корне на гадно на мувла/смрдени чорапи. Вчера чистев лисја и останато ѓубре собрано околу филтерот, прскав и со дезинтал, па “се реши“ проблемот за вчера, денес тестирам пак истата миризба.
Дали постои некој дел што треба да се промени или извади/исчисти или да пробам со Сонакс оние чистачине на клима 300 ден што се? Сакам трајно решение, а не да се замачка миризбата ден два, па после пак исто.

Мирис на бактерија. Купи спреј. Само сега зимно време не се прави тоа оти треба климата да ти е уклучена, а сеа можно е компресорот да изгаси автоматски. Не знам за ова само претпоставувам.

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Problem so klima
« Одговори #923 на: 03 Декември 2020, 12:59:12 pm »
Филтерот е нов. На две години ми го менуваат, ми го сменија пред 2 месеци. Ја уклучувам климава од време на време по 5-10 минути, така ми препорачаа од сервис и од пред недела дена почна миризбава :) Ќе пробам со тие пените има од Фалкон и тн и со алкохолен дезифинциенц, па ќе видиме што ќе испадне.
Лани исто мирисаше гадно ако уклучиш вентилација, а со клима не. Сега обратно у пм, со вентилација топ, ако пуштиш АЦ гасна комора :) Така да бактерииве се поврзани со некој дел од АЦ. Истрагата е во тек

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11699
  • Архитект
Одг: Problem so klima
« Одговори #924 на: 04 Декември 2020, 09:19:13 am »
Кога ќе земиш таков спреј со пена за чистење.
Го вадиш филтерот во кабината и прскаш во таа дупка.
Обично таму има еден метален изменувач (како хладњак изгледа). Тој го прскаш убаво.

Треба да има цревце долго со спрејот за да можиш да пикниш во сите канали убаво.
Пикај секаде. Од шал табла, од под шофершајбна, кај нозете итн...

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5678
Одг: Problem so klima
« Одговори #925 на: 04 Декември 2020, 09:46:31 am »
Може ти кажале дека е сменет филтерот,но не значи дека е сменет,има и такви случаеви 🙂

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk


Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Problem so klima
« Одговори #926 на: 04 Декември 2020, 10:12:05 am »
@osmica8  Да, таква е пената со црево. Лани чистев со тоа, се среди проблемот, ама лани мирисаше од вентилација, а со клима не, сега обратно :D така да иста процедура ќе терам :)
@riki_staff  Го сликав пред промена и по промена филтерот... Сменет е, плус пред промена од нечистотии беше темно сив :) а по промена тотално бел, така да тој дел барем е среден.

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Problem so klima
« Одговори #927 на: 12 Декември 2020, 18:22:34 pm »
Problemot najverojatno e resen so https://www.dettol.co.uk/household-disinfection/multi-surface/dettol-surface-cleanser-spray-500-ml/
Filtrite za vozduh i ventilacijata isprskani so sredstvovo. Okolu 200 denari bese po marketive nasi. Zasega skoro nedela dena nema gaden miris.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Problem so klima
« Одговори #928 на: 11 Април 2021, 21:51:03 pm »
Ми улета видеово, а кај да е ќе почне сезоната за ладење, или не :)



Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Problem so klima
« Одговори #929 на: 12 Април 2021, 09:21:34 am »
Eeх, веќе е почната, јас некни дополнив фреон ако фалеше и сменав масло на копмресорот (барем му беше речено, дали сменаа, кој ги знај).