Автор Тема: Problem so klima  (Прочитано 180574 пати)

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3760
Одг: Problem so klima
« Одговори #810 на: 26 Јули 2019, 22:50:53 pm »
Decki normalno li e klimata da iskl da receme ako dades naglo cela gas negde da preticas ili da receme stoi kolata vo ler na gorniste i trgas direktno so ukl klima i i treba sila i ja gasi klimata nekoe metro i posle se ukl?

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6476
  • French diamond
Одг: Problem so klima
« Одговори #811 на: 27 Јули 2019, 00:55:29 am »
Се споменуваше едно време баш тука на форумот, дека се гаси климата при нагло давање на фул гас ..ама колку е точно незнам, никој не испита на своја кола.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6305
  • Бенве сие бенве
Одг: Problem so klima
« Одговори #812 на: 27 Јули 2019, 04:37:12 am »
Тоа не знам дали и може да се испита, го има кај повеќето модерни коли, се гаси само компресорот, а продолжува да дува  ладно тие неколку секунди додека се забрза. Исто е и со алтернаторот. Кај вв се вика bluemotion, кај бенве efficient dinamic.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Одг: Problem so klima
« Одговори #813 на: 27 Јули 2019, 08:36:46 am »
I postari vozila na puna gas odnosno na kickdown gasat kompresor radi potreba od snaga

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk


Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4912
  • Пиши лаже
Одг: Problem so klima
« Одговори #814 на: 27 Јули 2019, 13:08:05 pm »
Бев пред неколку дена кај Аце авто клима, тука пред кривината за СитиМол. Ја ѕирна дечкото и рече дека била истечена скроз(пред скоро година ја полнев) . Стави фреон во боја, ми рече да ја возам 10тина дена и да видиме од каде тече. Наплати 1500 денари.
Овие ропациве низ Велес, исто пари земаат, но никој не става фреон у боја да види од каде диши...

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Присутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5636
Одг: Problem so klima
« Одговори #815 на: 28 Јули 2019, 17:52:46 pm »
Вај Фиато зајба ме со климата,ладеше да го еам,одеднаш почна да не лади и потрошувачката се подигна дупло и на крај низ винтилациатa исфрли чад (веројатно фреон),да ти еба фиато зајба ме у сред баварија,дијагноза форумска некоја? 😁

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Problem so klima
« Одговори #816 на: 28 Јули 2019, 17:56:06 pm »
Купи голф дур си таму...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5636
Одг: Problem so klima
« Одговори #817 на: 28 Јули 2019, 18:10:05 pm »
Прво да го шитнам на некој у Мк вај жабаро,после ќе гледам некој фуве 😄

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Problem so klima
« Одговори #818 на: 30 Јули 2019, 07:38:42 am »
Не знам каде да го ставам ова па ај тука:

Патосниците ги вадев да ги зачистам некни, кога гледам филтерот за кабина подизлезен 5цм. Има еден заб што треба да влези во жлеб и да го држи на место.
Ама пластиката на филтерот е изгледа шит, а филтерот уште по шит.

Fuji e филтерот од Иги2000, тие се главни увозници, на навидум нешто јапонско (по името) а уствари турско производство.
Моја препорака ако ви нудат Fuji филтри некаде, да му речите да си ги напикаат во газот. Поздрав.

Присутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5636
Одг: Problem so klima
« Одговори #819 на: 09 Август 2019, 16:06:35 pm »
Вај Фиато зајба ме со климата,ладеше да го еам,одеднаш почна да не лади и потрошувачката се подигна дупло и на крај низ винтилациатa исфрли чад (веројатно фреон),да ти еба фиато зајба ме у сред баварија,дијагноза форумска некоја? 😁

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Апдејт на проблемот,моментално сум на мајстор за клими,има фреон,фали малку но не беше страшно,нормално ја дополнивме,арно ама коа дадам гас на колата варираат премногу обратаите,нема шанси да ја држам пример во место на 2000грм и компресорот исклучува,забележав и 1-ва брзина на вентилаторот не ми работи повеќе...можно е оваа да е цркнато?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: Problem so klima
« Одговори #820 на: 09 Август 2019, 17:29:22 pm »
Вај Фиато зајба ме со климата,ладеше да го еам,одеднаш почна да не лади и потрошувачката се подигна дупло и на крај низ винтилациатa исфрли чад (веројатно фреон),да ти еба фиато зајба ме у сред баварија,дијагноза форумска некоја?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Апдејт на проблемот,моментално сум на мајстор за клими,има фреон,фали малку но не беше страшно,нормално ја дополнивме,арно ама коа дадам гас на колата варираат премногу обратаите,нема шанси да ја држам пример во место на 2000грм и компресорот исклучува,забележав и 1-ва брзина на вентилаторот не ми работи повеќе...можно е оваа да е цркнато?(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Па нели си на мајстор ?

Присутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5636
Одг: Problem so klima
« Одговори #821 на: 09 Август 2019, 17:31:07 pm »
Не знае мајсторо 😁

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Присутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5636
Одг: Problem so klima
« Одговори #822 на: 10 Август 2019, 10:58:13 am »
Од шо може да се пали/гаси нонстоп компресорот за клима?
Кога работи без гас колата тогаш компресорот работи,но кога давам гас нонстоп се гаси/пали компресорот,го проверив филтерот за полен добар е,овие контролите за вентилација неможев да ги извадам...

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Одг: Problem so klima
« Одговори #823 на: 10 Август 2019, 11:05:06 am »
Нели имавте во Радовиш добар мајстор. Исак мислам се викаше...

Присутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5636
Одг: Problem so klima
« Одговори #824 на: 10 Август 2019, 11:24:56 am »
Кај него бев,ми кажа да поминам повторно од понеделник.

Sent from my Redmi Note 5A Prime using Tapatalk