Автор Тема: Problem so klima  (Прочитано 180571 пати)

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4912
  • Пиши лаже
Одг: Problem so klima
« Одговори #795 на: 22 Јуни 2019, 18:33:52 pm »
Проблем со климата, барам мајстор од Скопје, оти вие мајсториштава од Велес не ги бива за свинска. Поточно, лани сменив перка за парното (онаа под фиоката што стои) и ја дополнив со фреон и работеше до пред некој ден. Последниве 5,6 возења климатроникот покажуваше на HI (односно најтопло) и дуваше топло дури и на ауто (а надвор 25+ степени). По повторно палење,се управаше чат пат... Денес, излегувам од дома и пуштам клима, но дува само парно (иако на екранчето вика дека е вклучена климата).
Со вие отепаниве се расправав 3,4 години така да дајте друг мајстор. Сега да не биде у овластен или слично, нешто со поцивилизрана цена. :)
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен archera

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 36
Одг: Problem so klima
« Одговори #796 на: 22 Јуни 2019, 18:37:02 pm »
Проблем со климата, барам мајстор од Скопје, оти вие мајсториштава од Велес не ги бива за свинска. Поточно, лани сменив перка за парното (онаа под фиоката што стои) и ја дополнив со фреон и работеше до пред некој ден. Последниве 5,6 возења климатроникот покажуваше на HI (односно најтопло) и дуваше топло дури и на ауто (а надвор 25+ степени). По повторно палење,се управаше чат пат... Денес, излегувам од дома и пуштам клима, но дува само парно (иако на екранчето вика дека е вклучена климата).
Со вие отепаниве се расправав 3,4 години така да дајте друг мајстор. Сега да не биде у овластен или слично, нешто со поцивилизрана цена. :)

https://www.google.com/maps/place/Autoklima+Webasto/@41.9839466,21.4523747,15z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x747a4addfc077a73!8m2!3d41.978571!4d21.4589596

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Problem so klima
« Одговори #797 на: 22 Јуни 2019, 21:11:57 pm »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен duffymkd

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 134
  • Noob
Одг: Problem so klima
« Одговори #798 на: 24 Јуни 2019, 00:11:26 am »
Јас имам еден проблем што неможам да го реплицирам кога сакам, па ми требаат идеи за кај да идам да ми го откријат.
Има едно како гребење/зуење(како лагер зезнат звучи) при возење (у место не сум го приметил) со клима. Возам цело време со клима не ја гасам никогаш а звукот се појавува чат-пат, ако ја изгасам климата звукот го снемува и го нема без клима (зимото не го приметив ни еднаш на пример). Ако ја вратам климата може пак да се појави ама најверојатно нема да се појави (посебно ако е изгасена подолго време - 20-30 секунди).
Ако го игнорирам и си возам ке варира звукот ама после некое време ке го снема.

Бев кај мајстор за клими, се возевме малце за да може да слушне ама едвај еднаш кратко се појави, дечкото не го поврзуваше со климата, демек ке зуе цело време ако е компресор/лагер.
Климата си работи нормално, нема проблем со ладењето.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Problem so klima
« Одговори #799 на: 24 Јуни 2019, 07:21:03 am »
Јас имам еден проблем што неможам да го реплицирам кога сакам, па ми требаат идеи за кај да идам да ми го откријат.
Има едно како гребење/зуење(како лагер зезнат звучи) при возење (у место не сум го приметил) со клима. Возам цело време со клима не ја гасам никогаш а звукот се појавува чат-пат, ако ја изгасам климата звукот го снемува и го нема без клима (зимото не го приметив ни еднаш на пример). Ако ја вратам климата може пак да се појави ама најверојатно нема да се појави (посебно ако е изгасена подолго време - 20-30 секунди).
Ако го игнорирам и си возам ке варира звукот ама после некое време ке го снема.

Бев кај мајстор за клими, се возевме малце за да може да слушне ама едвај еднаш кратко се појави, дечкото не го поврзуваше со климата, демек ке зуе цело време ако е компресор/лагер.
Климата си работи нормално, нема проблем со ладењето.

Сепак провери ниво на фреон во нејзе, можно е да нема доволно, а барем тоа е лесно.. Кај мене се јавуваше таков непостојан звук кога фалеше фреон, звукот некогаш го има, некогаш го нема, најчесто го има кога компресорот не работи со фул капацитет, односно веќе е постигната посакуваната температура во колата. Звукот се менуваше во зависност од обртаите на колата, многу слично на лагер, како што опиша... Секако и кај мене ладеше доволно и немав проблем со ладењето (освен што после допуна, се осети разлика драстична).

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5635
Одг: Problem so klima
« Одговори #800 на: 25 Јуни 2019, 22:00:49 pm »
И кај мене се појави проблем со климата на фиато,се си работеше 600км нон-стоп возење,застанав на паркинг да идам до вц и да се освежам,палам фиато и возам ама ич не ладе и потрошувачката се зголеми дупло,мислев ДПФ регенерација прави ама не испадна регенерација,возам полека и гасам климата и одеднаш излезе како чад од вентилацијата (валда фреонот беше),има некој престава шо можи да биде? 😊

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен JezuzNoChill

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 968
Одг: Problem so klima
« Одговори #801 на: 25 Јуни 2019, 22:44:42 pm »
Рено Лагуна III. 2.0dci

Климата кога работи супер си работи ама некогаш не сака да се уклучи. Се слуша од моторот почнува да бучи ама не лади. Што може да е?

Отсутен Mihail

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 188
Одг: Problem so klima
« Одговори #802 на: 21 Јули 2019, 01:03:47 am »
Ај ако може некој поупатен да ми дообјасни нешто или да каже дали е ок дијагностиката во случајов:
Се работи за Форд Фокус 1.8тдци 2003 изгубен фреон 1 година возен без користење клима воопшто. Отидов на проверка ја наполнија со фреон и улје за компресорот ја пуштија но не дува ладно, само под гас кога е почнува да дува некоја нијанса ладно но ни оддалеку она ладно ладно ко што треба, а кога ке се остави на идл без гас да работи во место воопшто не дува ладно туку како само да е пуштена вентилацијата да дува. Мајсторот ми рече дека компресорот нечинел бил ослабен? Работел на 5 и нешто над 5 бара, а требало да работи на 2?(овој дел не ми е јасен a и дале е реален бидејќи не ми е позната тематикава) ?


Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2892
Одг: Problem so klima
« Одговори #803 на: 21 Јули 2019, 12:23:36 pm »
Има одредени притисоци на кои што треба компресорот да работа. Ако не е во интервалот на тие притисоци ете ти го проблемот. Не знам што ти е чудно. Пробај со друг компресор ама не земај половен зошто не знаеш и тој во каква состојба е.

Sent from my MI 6 using Tapatalk


Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Одг: Problem so klima
« Одговори #804 на: 21 Јули 2019, 14:53:37 pm »
На машината кога е закачен се гледа всисот и потисот на компресорот. Бројки за исправен компресор незнам, некој климаџија нека каже.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Problem so klima
« Одговори #805 на: 21 Јули 2019, 21:07:51 pm »
Треба и другите делови од климата да се проверат: кондензаторот,  обезвлажнувачот (филтерот), евапораторот во кабина, сензорите за висок и низок притисок.. доколку сето тоа е во ред - мењаш компресор.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Problem so klima
« Одговори #806 на: 21 Јули 2019, 22:43:25 pm »
Јас имам еден проблем што неможам да го реплицирам кога сакам, па ми требаат идеи за кај да идам да ми го откријат.
Има едно како гребење/зуење(како лагер зезнат звучи) при возење (у место не сум го приметил) со клима. Возам цело време со клима не ја гасам никогаш а звукот се појавува чат-пат, ако ја изгасам климата звукот го снемува и го нема без клима (зимото не го приметив ни еднаш на пример). Ако ја вратам климата може пак да се појави ама најверојатно нема да се појави (посебно ако е изгасена подолго време - 20-30 секунди).
Ако го игнорирам и си возам ке варира звукот ама после некое време ке го снема.

Бев кај мајстор за клими, се возевме малце за да може да слушне ама едвај еднаш кратко се појави, дечкото не го поврзуваше со климата, демек ке зуе цело време ако е компресор/лагер.
Климата си работи нормално, нема проблем со ладењето.

Сепак провери ниво на фреон во нејзе, можно е да нема доволно, а барем тоа е лесно.. Кај мене се јавуваше таков непостојан звук кога фалеше фреон, звукот некогаш го има, некогаш го нема, најчесто го има кога компресорот не работи со фул капацитет, односно веќе е постигната посакуваната температура во колата. Звукот се менуваше во зависност од обртаите на колата, многу слично на лагер, како што опиша... Секако и кај мене ладеше доволно и немав проблем со ладењето (освен што после допуна, се осети разлика драстична).
Истово и кај мене, ама во Webasto ми рекоа дека е компресорот таков, јебига таква е серијата.

Да идам и на друго место се мислам.

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2102
Одг: Problem so klima
« Одговори #807 на: 22 Јули 2019, 10:10:14 am »
Ај ако може некој поупатен да ми дообјасни нешто или да каже дали е ок дијагностиката во случајов:
Се работи за Форд Фокус 1.8тдци 2003 изгубен фреон 1 година возен без користење клима воопшто. Отидов на проверка ја наполнија со фреон и улје за компресорот ја пуштија но не дува ладно, само под гас кога е почнува да дува некоја нијанса ладно но ни оддалеку она ладно ладно ко што треба, а кога ке се остави на идл без гас да работи во место воопшто не дува ладно туку како само да е пуштена вентилацијата да дува. Мајсторот ми рече дека компресорот нечинел бил ослабен? Работел на 5 и нешто над 5 бара, а требало да работи на 2?(овој дел не ми е јасен a и дале е реален бидејќи не ми е позната тематикава) ?


Нискиот притисок треба да е на 2-2,5 бари (тебе ти бил 5), а високиот мислам дека требаше да биде 16-18 бари, секако зависи и од другите работи што ти ги кажа Симо
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Astraion

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 614
  • Pixel Perfect.
Одг: Problem so klima
« Одговори #808 на: 22 Јули 2019, 10:18:24 am »
Провери си ја и перката на климата.

На брат ми Стилото не му работеше климата одреден период, се реши да ја среди и отиде да му наполнат фреон, арно ама кога ја запали, скоро идентично сценарио како твоето.
Мајсторот му кажа дека и перката треба да се смени и после замената на перката, климата си работи перфектно.

Ај ако може некој поупатен да ми дообјасни нешто или да каже дали е ок дијагностиката во случајов:
Се работи за Форд Фокус 1.8тдци 2003 изгубен фреон 1 година возен без користење клима воопшто. Отидов на проверка ја наполнија со фреон и улје за компресорот ја пуштија но не дува ладно, само под гас кога е почнува да дува некоја нијанса ладно но ни оддалеку она ладно ладно ко што треба, а кога ке се остави на идл без гас да работи во место воопшто не дува ладно туку како само да е пуштена вентилацијата да дува. Мајсторот ми рече дека компресорот нечинел бил ослабен? Работел на 5 и нешто над 5 бара, а требало да работи на 2?(овој дел не ми е јасен a и дале е реален бидејќи не ми е позната тематикава) ?



Отсутен Volvo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 127
Одг: Problem so klima
« Одговори #809 на: 23 Јули 2019, 19:48:49 pm »
Каде можам да најдам половен радијатор за клима за Волксваген. Фала.