Автор Тема: Problem so klima  (Прочитано 180555 пати)

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Problem so klima
« Одговори #690 на: 12 Март 2018, 07:48:58 am »
Побитно е каде да се оди а да не те излажат одошто цената :)

Отсутен Johnny625

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 195
Одг: Problem so klima
« Одговори #691 на: 15 Март 2018, 21:59:14 pm »
Дечки едно прашање. На ксарата една цевка од климата, то ест таа што оди од компресорот до ладњакот од климата што е напред по малку пушта фреон. Точно знам каде пушта зошто еднаш дури видов и капки боја на тоа место.

Сега не пушта кизнае колку ама го изгуби пола од фреонот за некој месец. Проблемот е што никаде не можам да најдам таква цевка половна. Има некој чуден компресор кој одел на малку ксари а од колите со различен компресор различни се и цевките по форма па не пасуваат. Некои ми советуваат да ја однесам цевката на варење/лемење. Дали ова е успешен процес?

Друго дали има фирма во МК која може да направи таква цевка. Ваљда не е rocket science.  Треба да се пресува тоа цревото на цевката. Ова би било супер опција.
« Последно менување: 15 Март 2018, 22:10:11 pm Johnny625 »

Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3811
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг: Problem so klima
« Одговори #692 на: 26 Март 2018, 15:42:25 pm »
Дечки едно прашање. На ксарата една цевка од климата, то ест таа што оди од компресорот до ладњакот од климата што е напред по малку пушта фреон. Точно знам каде пушта зошто еднаш дури видов и капки боја на тоа место.

Сега не пушта кизнае колку ама го изгуби пола од фреонот за некој месец. Проблемот е што никаде не можам да најдам таква цевка половна. Има некој чуден компресор кој одел на малку ксари а од колите со различен компресор различни се и цевките по форма па не пасуваат. Некои ми советуваат да ја однесам цевката на варење/лемење. Дали ова е успешен процес?

Друго дали има фирма во МК која може да направи таква цевка. Ваљда не е rocket science.  Треба да се пресува тоа цревото на цевката. Ова би било супер опција.
Имав сличен проблем на ц2-ката. Губеше фреон од дупче на цевката. Цевката ја заварија.

Година помина од тогаш, нема изгубено ми малце фреон.

Ја однесов сабајлечки, попладнето ја земав.

http://www.autoklima.mk/index.php

Sent from my Redmi Note 4x


Отсутен Johnny625

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 195
Одг: Problem so klima
« Одговори #693 на: 27 Март 2018, 22:17:30 pm »
Дечки едно прашање. На ксарата една цевка од климата, то ест таа што оди од компресорот до ладњакот од климата што е напред по малку пушта фреон. Точно знам каде пушта зошто еднаш дури видов и капки боја на тоа место.

Сега не пушта кизнае колку ама го изгуби пола од фреонот за некој месец. Проблемот е што никаде не можам да најдам таква цевка половна. Има некој чуден компресор кој одел на малку ксари а од колите со различен компресор различни се и цевките по форма па не пасуваат. Некои ми советуваат да ја однесам цевката на варење/лемење. Дали ова е успешен процес?

Друго дали има фирма во МК која може да направи таква цевка. Ваљда не е rocket science.  Треба да се пресува тоа цревото на цевката. Ова би било супер опција.
Имав сличен проблем на ц2-ката. Губеше фреон од дупче на цевката. Цевката ја заварија.

Година помина од тогаш, нема изгубено ми малце фреон.

Ја однесов сабајлечки, попладнето ја земав.

http://www.autoklima.mk/index.php

Sent from my Redmi Note 4x



Со големо закаснување ама да пишам дека конечно најдов таква цевка половна. Останува уште да се однесе колава за промена на цевката и дополна на фреон.

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Problem so klima
« Одговори #694 на: 02 Мај 2018, 08:44:06 am »
Drugarcinja eden mal problem. Ovie nekolku dena od ventilacijata na kolata od vreme na vreme mirisa na loso. Mislev deka e do AC, kupiv sonax ac cleaner iscistiv se, ispadna deka klimata nema nikakov problem tuku obicnata ventilacija i toa ne celo vreme tuku na pr pola saat vozis pa mirisa minuta dve losho, pa pak teras i tn ... sto moze da bide??? Filtri nekoj da proveruvam ??? ili ?

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1711
Одг: Problem so klima
« Одговори #695 на: 02 Мај 2018, 09:18:39 am »
Drugarcinja eden mal problem. Ovie nekolku dena od ventilacijata na kolata od vreme na vreme mirisa na loso. Mislev deka e do AC, kupiv sonax ac cleaner iscistiv se, ispadna deka klimata nema nikakov problem tuku obicnata ventilacija i toa ne celo vreme tuku na pr pola saat vozis pa mirisa minuta dve losho, pa pak teras i tn ... sto moze da bide??? Filtri nekoj da proveruvam ??? ili ?

Провери си го издувниот систем поточно од кај издувната грана, кај мене истото се случуваше кога ќе уклучам вентилација почнуваше да мириса и излезе дека граните имаат дупчиња и се за мењање.

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Problem so klima
« Одговори #696 на: 02 Мај 2018, 10:28:09 am »
ke proveram i toa, a ke proveram i filtri da ne se za menuvanje ili zatnati ...

Отсутен Tesla

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1420
  • Eбач на батерии :D
Одг: Problem so klima
« Одговори #697 на: 02 Мај 2018, 11:27:32 am »
@Inter1 јас би одиграл вака.
Купи дезинтал (не ми текнува за растварање), купи нов филтер за клима. Испрскај кај филтерот, без него.
И пичи мишко.

Потоа испeрија цела кола и помини ја со BSD i tyre gel. ;D
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Problem so klima
« Одговори #698 на: 02 Мај 2018, 11:32:07 am »
@Tesla  da najverojatno e do filterot. Najverojatno e gnasen/zatnat e od listovi, gjubre i tn i zatoa mirisa samo od vreme na vreme, a ne konstantno. AC bitno ja iscistiv so Sonax AC cleaner i go preporacuvam. 300 den e 100 ml, ama jbg, stvarno cisti/dezinficira.
Ako ne uspeam da sredam so menuvanje na filter i dezinfekcija, togas ke gledam da ne e nekoj del za menuvanje.
A BSD se podrazbira. Tire gel vo idnina, sega seuste imam k2 bold :D

Отсутен Tesla

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1420
  • Eбач на батерии :D
Одг: Problem so klima
« Одговори #699 на: 02 Мај 2018, 11:36:13 am »
Мое размислување-јас сепак би прснал дезинтал кај филтерот. Друго е ко ќе го клајш внатре, а друго е да го тапшаш однадвор само.
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10034
Одг: Problem so klima
« Одговори #700 на: 02 Мај 2018, 12:10:41 pm »
Што кола другар?
И на што смрди, расипани јајца или влага, како од теписи.

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Problem so klima
« Одговори #701 на: 02 Мај 2018, 12:23:05 pm »
Na vlaga kako od tepisi :-) ama od vreme na vreme. Se nadevam ke go sredam so DIY sredstva, ako ne redoven servis e za skoro pa neka mu ja mislat tamu :-D

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10034
Одг: Problem so klima
« Одговори #702 на: 02 Мај 2018, 12:31:17 pm »
Имав меган со иста работа, можно е и кај тебе, мора да се очисти од ѓубре кај вентилација под ветробран, каналите за вентилација, нов филтер за полен, провери дали теписите кај педали и совозач се влажни, мада долго време не врнело, но од перење кола.

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Problem so klima
« Одговори #703 на: 02 Мај 2018, 12:37:20 pm »
99% toa ke e problemot i resenieto :)) Denovive ke iscistam filtrite, malku dezinfekcija i toa e toa :)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10034
Одг: Problem so klima
« Одговори #704 на: 02 Мај 2018, 12:50:08 pm »
99% toa ke e problemot i resenieto :)) Denovive ke iscistam filtrite, malku dezinfekcija i toa e toa :)
Малку оопрецизен да бидам, мада некаде имав пишувано.
Под ветробран, има канал за вентилација и одвод. Кај меганот има и црева натакнато да ја спроведуваат водата. Тие црева се запушиле и некако водата од каналот навлегува во кабина и ги мокри теписите, кои смрдат. Зошто одвреме на време не знам, но затоа немав направено муабет во сервис за проблемот.

Само филтер ако менуваш нема да го решиш проблемот, мора подетално да се испита работата.