Автор Тема: Фелни (Бандажи)-Дискусии, искуства, упатства, желби  (Прочитано 377462 пати)

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8883
 • Аstra la vista baby !
Одг: Фелни (Бандажи)-Дискусии, искуства, упатства, желби
« Одговори #3870 на: Март 05, 2020, 20:02:54 pm »
Одлични дошле!

Кога веќе биле растурени можеше и венчето да се исполира:


Отсутен Passat3B

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1422
Одг: Фелни (Бандажи)-Дискусии, искуства, упатства, желби
« Одговори #3871 на: Март 05, 2020, 21:01:49 pm »
Едно прашање вака до поискусните во оваа тематика: дали ќе има разлика во квалитетот на вожња ако од 225/40R18 преминам на бандажи со гуми 225/45R17, во смисла на подобрување, поудобна вожња? Дали тоа од 40 до 45 висина на гумата игра голема улога.

Уште сум во мисла, дали да пукнам 250е за нови гуми за сегашниве 18ки или да барам половни 17ки за тие пари..  :-X

Отсутен ace-106

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3210
Одг: Фелни (Бандажи)-Дискусии, искуства, упатства, желби
« Одговори #3872 на: Март 05, 2020, 21:12:36 pm »
@Rakun4e
Ми фали еден штраф, случајно освен на нет да не знаеш каде би можел да најдам?

Sent from my SM-G960F using Tapatalk


Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 46308
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Фелни (Бандажи)-Дискусии, искуства, упатства, желби
« Одговори #3873 на: Март 05, 2020, 22:44:05 pm »
Едно прашање вака до поискусните во оваа тематика: дали ќе има разлика во квалитетот на вожња ако од 225/40R18 преминам на бандажи со гуми 225/45R17, во смисла на подобрување, поудобна вожња? Дали тоа од 40 до 45 висина на гумата игра голема улога.

Уште сум во мисла, дали да пукнам 250е за нови гуми за сегашниве 18ки или да барам половни 17ки за тие пари..  :-X
Штом е повисок ѕидот на гумата ќе биде поудобна вожњата. За ист тип на гума. Особено за овој тип на патишта јас преферирам најмал бандаж кој ја собира шепата за кочница и највисок профил на гума. И по можност гумата да е што е можно потивка.

Со други зборови, погледни и 16ки.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Passat3B

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1422
Одг: Фелни (Бандажи)-Дискусии, искуства, упатства, желби
« Одговори #3874 на: Март 06, 2020, 14:35:47 pm »
16ки да има, ама се намалува и ширината, ќе изгубам па на стабилност со димензија 205/55R16, а ќе добијам на удобност.

Се си има предности и мани, упм.  :D

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4276
 • хаУс мајстор
Одг: Фелни (Бандажи)-Дискусии, искуства, упатства, желби
« Одговори #3875 на: Март 06, 2020, 14:41:31 pm »
Ако тераш фабрички пропишана димензија за 16ки немај гајле.
Губење стабилност?
Еве ја од 17ки летни идам на 15ки зимски, сеуште не сум се стумбал.
Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.

Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16039
 • Keep it 100
Одг: Фелни (Бандажи)-Дискусии, искуства, упатства, желби
« Одговори #3876 на: Март 06, 2020, 16:01:50 pm »
Јас ова Браво што го имам сега е на 225/45/17, а прошлото Браво возеше на 205/55/16 и беше за нијанса помеко и поудобно. Немаше драстична разлика во стабилност кога го возев јас, ама на мајсторот Мркимото не му држеше доволно и го напраи тоталка.

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4276
 • хаУс мајстор
Одг: Фелни (Бандажи)-Дискусии, искуства, упатства, желби
« Одговори #3877 на: Март 06, 2020, 16:09:33 pm »
Ако сака стабилност, 3cm надоле колата ;D
Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 46308
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Фелни (Бандажи)-Дискусии, искуства, упатства, желби
« Одговори #3878 на: Март 06, 2020, 16:28:14 pm »
Ако сака стабилност, 3cm надоле колата ;D
Само пониско тежиште за стабилност. Така е.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Passat3B

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1422
Одг: Фелни (Бандажи)-Дискусии, искуства, упатства, желби
« Одговори #3879 на: Март 06, 2020, 16:32:58 pm »
Фала ви за одговорите момци, посебно за колегата шо лично ги пробал на иста кола различните димензии.  :D

Ќе барам 17ки или ако испаднат 16ки да ги сменам овие, барем ќе можам да купам покалитетни гуми за исти пари наместо 18ка.

Овие ми се допаѓаат, па ќе видам што ќе најдам, може и до бугарија да тркнам или грција поблиску.  :D
Само незнам за преку граница како ќе поминам, царина, процедури, не сум имал искуство.

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4276
 • хаУс мајстор
Одг: Фелни (Бандажи)-Дискусии, искуства, упатства, желби
« Одговори #3880 на: Март 06, 2020, 18:43:21 pm »
20€ покрај бандажите у гепек и шибај.
Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8883
 • Аstra la vista baby !
Одг: Фелни (Бандажи)-Дискусии, искуства, упатства, желби
« Одговори #3881 на: Март 07, 2020, 21:46:46 pm »
Само бандажи без гуми немаш никаков проблем, за гуми и бандажи со гуми ке треба 20че ;D