Автор Тема: Фелни (Бандажи)-Дискусии, искуства, упатства, желби  (Прочитано 385126 пати)

Отсутен AND_031

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 288
Одг: Фелни (Бандажи)-Дискусии, искуства, упатства, желби
« Одговори #3810 на: Март 13, 2019, 21:34:49 pm »


Кога ти пишуваа вчера за бандажите, ставаше твитови како ти кажуваат дека си бил глуп на македонски форум.

Со оглед на тоа дека планираш реплики да ставаш на кола, да знаеш дека до негде се во право.

До крива паланка да отиднеш, со 2 бандажи помалце ќе се вратиш.


Абе човек повторно истото.

Ја нигде не барав стручно мислење ДАЛИ да ставам реплики на МОЈА кола. Тоа воопшто не е тема на дискусија. Незнам дали знаеш, но постои и разлика од реплика до реплика. Зимскиот сет гуми секако ќе се вози на оригинални фелни со подебела гума, летниот ќе биде на реплики. Зошто? Затоа.

За твитот мора да се сложиш дека е прилично точен (пример твојот пост).

Инаку истиот муабет беше и пред 3 години на форумов кога купував поголеми фелни/пониски гуми за Голфот. Јадење трици на големо од претпоставки дека ништо на колата нема да сменам-џабе прашувам, па дека ниски гуми и фелни ставам за наши услови и тн... Фала му на Бога фелните на Голфот и после 50.000км немаат ниту гребнат венец, а не пак да се искривени или со уништени гуми.

BTW до Крива Паланка, a и по цела Македнија имам одено многу пати до сега :)

Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2226
Одг: Фелни (Бандажи)-Дискусии, искуства, упатства, желби
« Одговори #3811 на: Март 13, 2019, 21:37:20 pm »


Кога ти пишуваа вчера за бандажите, ставаше твитови како ти кажуваат дека си бил глуп на македонски форум.

Со оглед на тоа дека планираш реплики да ставаш на кола, да знаеш дека до негде се во право.

До крива паланка да отиднеш, со 2 бандажи помалце ќе се вратиш.


Абе човек повторно истото.

Ја нигде не барав стручно мислење ДАЛИ да ставам реплики на МОЈА кола. Тоа воопшто не е тема на дискусија. Незнам дали знаеш, но постои и разлика од реплика до реплика. Зимскиот сет гуми секако ќе се вози на оригинални фелни со подебела гума, летниот ќе биде на реплики. Зошто? Затоа.

За твитот мора да се сложиш дека е прилично точен (пример твојот пост).

Инаку истиот муабет беше и пред 3 години на форумов кога купував поголеми фелни/пониски гуми за Голфот. Јадење трици на големо од претпоставки дека ништо на колата нема да сменам-џабе прашувам, па дека ниски гуми и фелни ставам за наши услови и тн... Фала му на Бога фелните на Голфот и после 50.000км немаат ниту гребнат венец, а не пак да се искривени или со уништени гуми.

BTW до Крива Паланка, a и по цела Македнија имам одено многу пати до сега :)
Друже немам намера нешто да те убедувам зошто тоа е твоја кола и твока одлука. Јас само сакам да ти укажам дека не се толку добри репликите како оригиналните а не дека ќе те убедувам.

Sent from my MI 6 using Tapatalk


Отсутен AND_031

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 288
Одг: Фелни (Бандажи)-Дискусии, искуства, упатства, желби
« Одговори #3812 на: Март 13, 2019, 21:56:46 pm »

Друже немам намера нешто да те убедувам зошто тоа е твоја кола и твока одлука. Јас само сакам да ти укажам дека не се толку добри репликите како оригиналните а не дека ќе те убедувам.

Во ред е, свесен сум дека оргиналната е секако подобра од реплика.
Кога ја нарачував колата парите ги вложив во опрема што отпосле нема да може да се вгради, а фелна лесно се менува. На крајот на краиштата на кривење од дупка не е имуна ни фабричката фелна. Сега за сега на колата летен сетап ќе оди реплика и ќе се вози со 4 отворени очи, за зимски сетап ќе оди оригнална фелна со зимски гуми. Здравје нека биде се во ред во иднина ќе се сменат со оригинали за лето кога ќе се начека добра понуда.

Отсутен Бузуки

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5937
Одг: Фелни (Бандажи)-Дискусии, искуства, упатства, желби
« Одговори #3813 на: Март 13, 2019, 23:42:45 pm »
Пола од бмв-њата низ Македонија возат со фејк/реплика бандажи.. Посебно тие со М6ките што се фураат за 300 евра... Па сите се здрави и живи.. Другарче на такви возеше цела зима зимски гуми па ете издржаа...

Ваљда и кај репликите има некој квалитет, не е тоа заебанција...

Отсутен AND_031

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 288
Одг: Фелни (Бандажи)-Дискусии, искуства, упатства, желби
« Одговори #3814 на: Март 15, 2019, 22:53:07 pm »
Ме интерсира мислењето на форумашите за која фелна би се одлучиле од естетска гледна точка. Станува збор за VW Polo 1.0TSIилиЕве и еден аматерски "фотошоп".  ;D ;Dили


Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4495
 • French diamond
Одг: Фелни (Бандажи)-Дискусии, искуства, упатства, желби
« Одговори #3815 на: Март 15, 2019, 23:40:51 pm »
Јас би вторите т.е првата слика од Полото.

Отсутен Molec

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3071
 • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Фелни (Бандажи)-Дискусии, искуства, упатства, желби
« Одговори #3816 на: Март 16, 2019, 11:46:00 am »
Може ли некој да ми помогне, не можам да најдам какво ЕТ треба за да стојат убаво бандажи на VW Lupo? Фабрички е ЕТ40 ама тие мислам малце премногу внатре би биле.
https://www.wheel-size.com/calc/ Сајтов ти пресметува све до милиметар. Генерално помало ЕТ поизбацени ќе бидат.


Отсутен AND_031

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 288
Одг: Фелни (Бандажи)-Дискусии, искуства, упатства, желби
« Одговори #3817 на: Март 20, 2019, 01:09:12 am »
Имам едно прашање во врска со бандаживе. Ако фабрички деклариран ЕТ e 51 дали бандаж со ЕТ 35 а иста јотажа би закачал?

Отсутен Бузуки

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5937
Одг: Фелни (Бандажи)-Дискусии, искуства, упатства, желби
« Одговори #3818 на: Март 20, 2019, 01:28:47 am »
Па види со фабричките колку има простор до крило.. Ако е повеќе од 15мм тогаш нема да фаќа..

Мада зависи коливе излагаат со бандажи со различни димензии.. Ако се 14ки челични тогаш нема да фаќа.. А ако на истото место се 17ки тогаш тешко..

Отсутен Silvester

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 840
Одг: Фелни (Бандажи)-Дискусии, искуства, упатства, желби
« Одговори #3819 на: Март 20, 2019, 13:12:27 pm »
Да кажите некој вулканизер во Скопјево што продава штрафови за алуминиумски бандажи? Ми требаат 4 (19мм) за форд.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 46868
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Фелни (Бандажи)-Дискусии, искуства, упатства, желби
« Одговори #3820 на: Март 20, 2019, 13:33:54 pm »
Ниеден од наведените бандажи се разбира.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен AND_031

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 288
Одг: Фелни (Бандажи)-Дискусии, искуства, упатства, желби
« Одговори #3821 на: Март 20, 2019, 14:13:07 pm »
Ниеден од наведените бандажи се разбира.
Туку кој?

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38112
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Фелни (Бандажи)-Дискусии, искуства, упатства, желби
« Одговори #3822 на: Март 20, 2019, 14:34:02 pm »
Овој:


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4572
Одг: Фелни (Бандажи)-Дискусии, искуства, упатства, желби
« Одговори #3823 на: Март 20, 2019, 14:50:12 pm »
Друже не прашувај џаболебари на форум кој бандаж би бил подобар или поубав или незнам што. Тоа што ти фаќа најмногу око тој земи си.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38112
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Фелни (Бандажи)-Дискусии, искуства, упатства, желби
« Одговори #3824 на: Март 20, 2019, 17:06:45 pm »
Друже не прашувај џаболебари на форум кој бандаж би бил подобар или поубав или незнам што. Тоа што ти фаќа најмногу око тој земи си.

Нема потреба од вакви зборови, кога човекот јасно кажува што го интересира:

Ме интерсира мислењето на форумашите за која фелна би се одлучиле од естетска гледна точка. Станува збор за VW Polo 1.0TSI

Секако дека на крајот ќе одбере тоа што него му праи ќејф, негови пари, негов памет, но кога веќе прашува за мислење, нема ништо лошо кога некој ќе го каже своето мислење. И твојот совет е исто толку вреден колку на нас џабелебарите. :(

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.