Автор Тема: ЛЕД Штопови на Голф 6  (Прочитано 406 пати)

Отсутен Velkovski

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 8
 • Fly like a butterfly sting like a bee
ЛЕД Штопови на Голф 6
« на: Јуни 11, 2019, 17:49:02 pm »
Во план сум да купам од отпад кај што растураат коли, штопови за мојот голф.Дали некој има искуство со демонтажа на старите и монтажа на новите, дали треба некое кодирање да се прави на колата или ги чита фаровите без проблем на компјутерот.Инаку се работи за оригинални Hella штопови.

П.С. знам на форумот има неколку голфови со ЛЕД штопови па ако некој прочита или некој знае бујрум нека помогне  :) :)

Поздрав.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 35419
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: ЛЕД Штопови на Голф 6
« Одговори #1 на: Јуни 11, 2019, 18:09:07 pm »
@zeroSignal имаше таква промена.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 23951
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: ЛЕД Штопови на Голф 6
« Одговори #2 на: Јуни 13, 2019, 18:38:41 pm »
Да, треба да се прекодира. Се средува со Vag-Com (односно VCDS) за неколку минути, по нет има инструкции што точно треба да се смени. Едно време имав некаде букмарк, ама брзо се наоѓа.

Оргиналните:Штопови од Golf R:


Присутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3147
Одг: ЛЕД Штопови на Голф 6
« Одговори #3 на: Јуни 13, 2019, 18:42:54 pm »
#ИмаРазлика

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 44410
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: ЛЕД Штопови на Голф 6
« Одговори #4 на: Јуни 13, 2019, 18:59:41 pm »
Едното како голф 4, другото како голф 7.

3 генерации разлика.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Ipkisija Meskosa

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6895
 • Пичлеме
Одг: ЛЕД Штопови на Голф 6
« Одговори #5 на: Јуни 13, 2019, 19:04:12 pm »
Па да, на Голф од генерација на генерација само штопови и фарови менуваат, другото е исто ;D

Отсутен Velkovski

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 8
 • Fly like a butterfly sting like a bee
Одг: ЛЕД Штопови на Голф 6
« Одговори #6 на: Јуни 16, 2019, 20:03:18 pm »
Ги купив, сега уште чекам конектори од Алиекспрес  и @zeroSignal  да пише за кодирањето (каде би можел и колку ќе чини)


Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 23951
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: ЛЕД Штопови на Голф 6
« Одговори #7 на: Јуни 16, 2019, 20:28:46 pm »
Мене ми ги кодираше другар со VAG-COM. Евентуално да прашаш во Автотек Електроник дали би можеле, ама да отидеш со специфични детали што треба да се смени.