Автор Тема: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?  (Прочитано 495119 пати)

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?
« Одговори #2865 на: 15 Јули 2018, 08:21:31 am »
Ќути, бруки... ама се немаше време за промена, ќе киднеше панамерата :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29064
    • CARclub.mk
Одг: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?
« Одговори #2866 на: 15 Јули 2018, 13:00:47 pm »
@malinamamun - Опрај се со личните навреди, па и по фамилија. Прва и единствена опомена. Следниот ваков испад и добиваш бан.

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?
« Одговори #2867 на: 15 Јули 2018, 14:50:38 pm »
Патот Петровец-Катланово сосема "рехабилитиран" и конечно без дупки.
Б Р А В О

Е лоше е што нема полиција да ги спречи камионите товарени.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?
« Одговори #2868 на: 15 Јули 2018, 15:13:39 pm »
Мора камиони да се преусмерат на автопат. Нема што мајка да бараат таму!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54667
  • Махер
Одг: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?
« Одговори #2869 на: 15 Јули 2018, 15:17:36 pm »
Знак треба забранет сообраќај за возила над 3.5т.

Ајт.

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?
« Одговори #2870 на: 15 Јули 2018, 15:48:37 pm »
Знак треба забранет сообраќај за возила над 3.5т.

Ајт.
Има знак на исклучување од автопат, пред патарина, мислам дека е над 5т забрането, ама никој не го почитува.
Штета е да се тераат товарени камиони ем низ насечено место ем по локален пат за да заштедат 200 денари.

Требале само и тие 0.5м од двете страни на патот да ги асфалтираат за точациве е таман, а секојдневно идат многу точаци по тој пат.

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?
« Одговори #2871 на: 15 Јули 2018, 18:13:15 pm »
Пред повеќе од 10 години кога имаше гадна сообраќајка токму поради камион, ги каменуваа камионите што се исклучуваа од патарина, па после некое време се преусмери патарината да се плаќа за излез и влез од Скопје.
Сега пак ја вратија како што си беше претходно, а знакот што го спомнува Дени не се почитува фала богу.

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?
« Одговори #2872 на: 15 Јули 2018, 18:27:32 pm »
Пред повеќе од 10 години кога имаше гадна сообраќајка токму поради камион, ги каменуваа камионите што се исклучуваа од патарина, па после некое време се преусмери патарината да се плаќа за излез и влез од Скопје.
Сега пак ја вратија како што си беше претходно, а знакот што го спомнува Дени не се почитува фала богу.
Тоа лесно се решава, една полициска патрола и крај, ама не они ќе мереле на автопат дали се вози 80.

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8056
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?
« Одговори #2873 на: 18 Јули 2018, 22:38:13 pm »
Има радари на новиот автопат Демир Капија - Смоквица?

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1818
Одг: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?
« Одговори #2874 на: 19 Јули 2018, 08:50:14 am »
Има радари на новиот автопат Демир Капија - Смоквица?

Неколку пати сум поминал и немам видено полиција, ама па таму не ни мора да стои полиција, дозволено е 120 ама секако неможе да се вози побрзо од 140 поради долгите кривини, не дека неможе ама над тоа треба да се сечат ленти и не е баш лагодно возењето. Многу паметно ми е изведена таа делница, е сега ако некој има самоубиствени нагони може и 200 да вози нели ама ...

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4704
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?
« Одговори #2875 на: 19 Јули 2018, 12:08:00 pm »
Да 140-150 е макс за таму, над тоа станува непријатно и опасно.


Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?
« Одговори #2876 на: 19 Јули 2018, 14:08:40 pm »
Јас искрено, не осетив дека нешто е непријатно и опасно.... Мене непријатно и опасно ми е во тунелине да закочам на 80.. се си мислам некој ќе ме здене со 200...Инаку, не сум видел и ја џандар...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?
« Одговори #2877 на: 19 Јули 2018, 14:14:43 pm »
Сам да сум може и со 180 ...

Вака 120 че ...

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
Одг: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?
« Одговори #2878 на: 20 Јули 2018, 01:01:10 am »
Може и побрзо тамо и тоа комотно.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6423
Одг: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?
« Одговори #2879 на: 21 Јули 2018, 17:16:48 pm »
Осветлена е обиколницата, и не гледам ништо лошо во тоа. Тоа што немало досега е лоша пракса. Од Солун до Граница патот е со светло над 80% сигурно. А може и повеќе. Се вози нормално со средно светло.  И кај Србија автопатите што сега ги гради истата компанија која што кај нас го правеше Демиркапија Смоквица. Актор.
Но кај нив има осветлување на голем дел од патиштата што се градат. Сега дали они грешат  што ставаат или само имаат дополнително пари за трошење.

Инаку да лоповлук ќе биде кога ќе ги воведат новите патарини, а ако остане вака без светло на цел автопат. Ќе плаќаме поскапи патарини и Грците , а имаме полош автопат, 2 наместо 4 ленти итн.


Аутобан во Германија пред влез во Минхен и Дортмунд е цел осветлен. Во Германија не се плаќа патарин ниту денар.

На видеово може да се забележи дека клучките, сите мостови и влезовите пред тунелите се осветлени. Неможам да воочам на кое друго место има опасност затоа што не е осветлено ? Посочи во видево на конкретна минута па да видиме што е маката зошто треба светло долж целата делница.

Успат еве ти две видеа од Србија, од Белград до наша граница, баш ме интересира да ми посочиш каде има дополнително осветлување на нивните автопати а тоа да не се клучки, мостови, тунели, патарини. Значи посочи ми каде имаат дополнително осветлување освен ова што го наведов затоа што и ние имаме осветлување на тие делови од нашите патишта. (јас ги имам изгледано овие видеа од порано, на x2 ми беше ставена брзината, али битно не сум забележал дополнително осветлување како што ти бараш)


И ова видео го имам изгледано, да точно е дека делот од граница па до Солун во најголем дел е осветлен дури и онаму каде што нема клучки, НО видеово продолжува и понатаму. А понатаму нема такво осветлување по цела должина на автопатот, туку само на клучки. Така да тоа што грците осветлиле 50 км пат ништо не ми значи затоа што тие 50 км се 2% од сите патишта, поточно автопати што им се осветлени (како што прогуглав, грците имаат околу 2500 км автопат). Затоа и не ти држат аргументите водејки се само по еден сегмент, тоа што еден пат во должина од 50 км бил осветлен од вкупно 2500.