Автор Тема: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?  (Прочитано 254228 пати)

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4441
Одг: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?
« Одговори #3270 на: Јули 31, 2019, 10:07:02 am »
II.1) Предмет на договорот за јавна набавка:
Софтвер за определување на просечна брзина на возила во сообраќајот и изрекување на казни

И така...

Ништо од софтверов (барем сега за сега), го поништија тендерот....

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 25477
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?
« Одговори #3271 на: Јули 31, 2019, 21:31:56 pm »
II.1) Предмет на договорот за јавна набавка:
Софтвер за определување на просечна брзина на возила во сообраќајот и изрекување на казни

И така...

Ништо од софтверов (барем сега за сега), го поништија тендерот....

Да прославиме!


Присутен loopz

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1638
 • Жгл' б гл'б
Одг: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?
« Одговори #3272 на: Јули 31, 2019, 21:39:24 pm »
Uzicko me tender, Uzicko me sweet...
Ежо Магаро Венти Лаатор КозИ

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5481
 • Бенве сие бенве
Одг: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?
« Одговори #3273 на: Јули 31, 2019, 22:30:18 pm »
II.1) Предмет на договорот за јавна набавка:
Софтвер за определување на просечна брзина на возила во сообраќајот и изрекување на казни

И така...

Ништо од софтверов (барем сега за сега), го поништија тендерот....


Како ќе бидам рамноправен јас што минам со апаратче наспроти некој што чека неколку минути во колоната? Глупости е тоа мерење од патарина до патарина... Во италија има систем, сејфти тутор и тој мери на одделни делови од автопатот, каде што и реално е. Во холандија имам платено 10+ казни исто од мерење просек на автопат, слика одзади, од утрехт до амстердам цел пат. Тоа е ок, ова со патарините жива глупост.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен darkomic

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 176
Одг: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?
« Одговори #3274 на: Август 02, 2019, 23:58:33 pm »
II.1) Предмет на договорот за јавна набавка:
Софтвер за определување на просечна брзина на возила во сообраќајот и изрекување на казни

И така...

Ништо од софтверов (барем сега за сега), го поништија тендерот....


Како ќе бидам рамноправен јас што минам со апаратче наспроти некој што чека неколку минути во колоната? Глупости е тоа мерење од патарина до патарина... Во италија има систем, сејфти тутор и тој мери на одделни делови од автопатот, каде што и реално е. Во холандија имам платено 10+ казни исто од мерење просек на автопат, слика одзади, од утрехт до амстердам цел пат. Тоа е ок, ова со патарините жива глупост.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Глупост не глупост ама на српските автопатишта никој повеќе не лета како да е на автодром.

Отсутен BrziGonzalez

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1297
Одг: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?
« Одговори #3275 на: Август 03, 2019, 01:34:57 am »
Не ти држи вода муабетов дека не возат брзо во Србија... :)

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5481
 • Бенве сие бенве
Одг: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?
« Одговори #3276 на: Август 03, 2019, 06:52:06 am »
Јас одев “нагоре” пред точно две недели и никаде на тикетите немаше просечна брзина. А за летање нема многу услови, крш пат, многу полош од нашиот автопат.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен darkomic

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 176
Одг: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?
« Одговори #3277 на: Август 03, 2019, 08:08:07 am »
Јас одев “нагоре” пред точно две недели и никаде на тикетите немаше просечна брзина. А за летање нема многу услови, крш пат, многу полош од нашиот автопат.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Последниве две години, најмалку еднаш месечно возам низ Србија. Точно е дека нема просечна брзина ама затоа на крајот од секоја делница има полициска куќичка. Таму полицајците му ја кажуваат просечната брзина на оние што возеле над дозволеното.

Отсутен darkomic

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 176
Одг: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?
« Одговори #3278 на: Август 03, 2019, 08:10:58 am »
Не ти држи вода муабетов дека не возат брзо во Србија... :)
Кога последен пат си возел низ српските автопатишта. Јас последен пат возев минатиот месец. Многу малку има што возат над 130км/ч и тоа најчесто странци кои после ги казнуваат.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47148
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?
« Одговори #3279 на: Август 03, 2019, 08:33:42 am »
Како ги казнуваат после странците кои возат под 150кмч?
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен darkomic

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 176
Одг: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?
« Одговори #3280 на: Август 03, 2019, 08:57:06 am »
Како ги казнуваат после странците кои возат под 150кмч?
Зошто би казнувале некој што вози во рамките на пропишаната брзина? Мене лично до сега таму никој ме нема ни застанато ни казнето.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47148
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?
« Одговори #3281 на: Август 03, 2019, 09:47:37 am »
Како ги казнуваат после странците кои возат под 150кмч?
Зошто би казнувале некој што вози во рамките на пропишаната брзина? Мене лично до сега таму никој ме нема ни застанато ни казнето.
Затоа и прашав под 150кмч, иако велиш дека е 130 на знаците.


Знаеш некој да го казниле за 20кмч прекорачување во србија?

Или зборуваш за поголеми брзини - што е сосем друга дискусија и е нормално да ги казнат
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен marko.t

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 36
Одг: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?
« Одговори #3282 на: Август 03, 2019, 11:12:46 am »
Како ги казнуваат после странците кои возат под 150кмч?
Странците се казнуваат на лице место на патарината ако има патрола, ако во тој момент нема полициска патрола никому ништо тераш даље. На тие со српски таблици им стига честитка дома али тек после 4-5 месеци.
Ford Fiesta 1.4 TDCI

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47148
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?
« Одговори #3283 на: Август 03, 2019, 11:57:27 am »
Колку ги казниле тие странци кај кои си видел лично дека се казнети?
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен marko.t

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 36
Одг: Каква е состојбата на македонските (лоши) патишта?
« Одговори #3284 на: Август 03, 2019, 12:37:10 pm »
Колку ги казниле тие странци кај кои си видел лично дека се казнети?
Ако мислиш на парично, зависи висината на прекорачената брзина колкава е, цената варира од 0-10, 10-30, 30-50km/h... (отприлика така нешто), најниската казна е 5000дин. (во рок од една недела е 2500дин., а пошто како странец плаќаш на лице место, ти доаѓа автоматски пола да платиш). Иначе лчно имам видено дека казна на адреса има стигнато за средна брзина 136km/h.
Ford Fiesta 1.4 TDCI