Автор Тема: Alfa Romeo vs Everything Else!  (Прочитано 518464 пати)

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16229
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10320 на: Јуни 13, 2019, 17:40:44 pm »
Затоа постои Гоуст.

На тие им е минимално помалку мал од другиве.

Отсутен Diesel

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2243
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10321 на: Јуни 13, 2019, 17:42:56 pm »
Ама е помалку мал.
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

2002 VW Polo 9N 1.4 16V

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.

Отсутен Mikius

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2039
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10322 на: Јуни 13, 2019, 17:48:28 pm »
Покрај меган мене пример би ми било срам да се возам во каптур зошто го сметам за трендовско ауто наменето за женска популација.
Ај, сега.
Зошто да ми биде срам ако ми е погодено од практични причини, цена итн

ПС медаљата има две страни ;D

Кој знае што си помислиле за мене во салонот, требало да стават етикета на Каптурот only for woman ;D

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3147
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10323 на: Јуни 13, 2019, 18:25:23 pm »
Факт е дека колку е поголемо возилото, толку помал е половиот орган на сопственикот.

И, 3, 2, 1..
Затоа @Banzai вози фиат 500....

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 35419
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10324 на: Јуни 13, 2019, 19:08:46 pm »
Баш би сакал да ми објасниш подетално за двете точки: Подобра и покомплетна. Ете, маркетингот и тебе те боде у ребра, викаш дека се топ сувови :)

Џулиа е купе со 4 врати затоа што задните врати се бескорисни за реално користење. Стелвиото управува исто добро како Џулиата а има доста повеќе простор насекаде. И двете не се дораснати на конкурентите во инфотејнмент и некои други технолошки работи.Не постои фејспалм гиф доволно јак да го опише моето чуство во моментов ;D  Очигледно не си имал допир со двете возила сем на слики од интернет и од далеку низ град што си ги видел ;D

BTW, Инфотејмент системот не игра улога во компарација на двете возила пошто е исти.

Двете коли ги имам возено и меѓу нив две подобар и попаметен избор е стелвиото. Истото не можам да го кажам дека X3 е подобар избор од Ф30, различен избор е тука. Инфотејнментот и другите технологии играат улога кога го споредуваш со конкуренцијата.

Баарем да си се возел, а не па да си возел Giulia, немаше да ги оцениш задните врати како неупотребливи и да го наречеш „купе со 4 врати“, затоа што позади има простор за нормални луѓе, за разлика од некои други возила.
Да си се возел, а не па да си возел Stelvio, ќе знаеше дека на задна клупа (а и на предна богами) место за глава има речиси исто како во Giulia.
За возните карактеристики да не зборуваме, Giulia има комплетно цврсто лимузинско возење, а во Stelvio дури и малку незгодно е зошто е крут за SUV, и ако знаеш малку геометрија и физика, ќе знаеш зошто на повисоко седење врз подвозјето, со поголем интензитет се пренесуваат нерамнините врз шоферот и патниците, а тоа на нашиве несовршени патишта е полошата варијанта.
Така да, барем за Stelvio i Giulia си на мој терен и тролаш само без потреба. Не викам дека Stelvio е лош компактен SUV, според мене е еден од подобрите, заедно со на Jag кломпата, ама Giulia нуди класа подобро возење. Да, навистина, не можеш фрижидер да пренесеш од Техномаркет, а со Stelvio-то можеш. И тука завршува секоја предност на Stelvio во однос на Giulia.


Геџетарија од Infotainment системот е нешто што мене лично најмалку ме интересира во drivers oriented возило, на некој друг може да му значи нешто, али мене ми е доволно што има android auto и apple carplay поддршка и harman kardon аудио систем. Доволно инфо и ентертејмент од infotainment системот е за мене во кола. Дури и премногу. Не гледам некој друг елемент од другите конкуренти што би го направиле возењето попријатно. А, да, и фала богу што нема дигитален инструмент кластер. :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16229
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10325 на: Јуни 13, 2019, 20:31:30 pm »
Секој што возел и се возел во Џулиа видел дека задната клупа и врати се бескорисни за возрасни со нормални големини. А и предните врати не беа нешто посебно добро позиционирани за влез/излез. Џабе простор за глава што е ист кога простор за нозе не е ист и тешко се влегува.

Drivers oriented не менува ништо кога 99% од времето колата се вози низ град и битни се други ствари, а не колку е респонзивна колата на волан, што дури и напорно е во Џулиата.
« Последно менување: Јуни 13, 2019, 20:38:30 pm DarthJe5us »

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 35419
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10326 на: Јуни 13, 2019, 22:43:53 pm »
Многу кларксон го слушаш а? :)
Drivers oriented менува и на семафор додека чекаш 10 пати зелено да се упали, зависи колку ти значи, но добро, секој има право на свое мислење, јас само ти кажувам дека споредбата на Џулиа и Стелвио, кои за среќа се на истата платформа со различен сетап, ептен добро доловува колку е подобро возењето во седан отколку во СУВ. Кога би ги пробал двете, би знаел. Барем тука си „на мој терен“, тешко ќе ти пројде муабетот.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен TRPEE

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1508
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10327 на: Јуни 13, 2019, 23:15:24 pm »
Simo dosta gi branis guliata i stelvioto ke svatat lugevo deka cinat nema da im paga cenata za da gi kupime za eftino.

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk


Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 35419
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10328 на: Јуни 13, 2019, 23:17:08 pm »
Стелвијо за жена ми, Џулија за мене. За нејзе мушко, за мене женско :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16229
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10329 на: Јуни 14, 2019, 04:23:35 am »
Многу кларксон го слушаш а? :)
Drivers oriented менува и на семафор додека чекаш 10 пати зелено да се упали, зависи колку ти значи, но добро, секој има право на свое мислење, јас само ти кажувам дека споредбата на Џулиа и Стелвио, кои за среќа се на истата платформа со различен сетап, ептен добро доловува колку е подобро возењето во седан отколку во СУВ. Кога би ги пробал двете, би знаел. Барем тука си „на мој терен“, тешко ќе ти пројде муабетот.

Ќе се убедуваме сега што сум возел? Стелвиото управува минимално полошо наспроти тоа што е многу пологичен избор како возило за секој ден. И сите останати седани од таа класа полесни се за влегување и повеќе простор имаат на задна клупа.
« Последно менување: Јуни 14, 2019, 04:29:18 am DarthJe5us »

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 35419
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10330 на: Јуни 14, 2019, 07:56:14 am »
Нема да се убедуваме :) Стварно нема поента.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3759
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10331 на: Јуни 14, 2019, 08:15:57 am »
Цитат
барем за Stelvio i Giulia си на мој терен
Цитат
И тука завршува секоја предност на Stelvio во однос на Giulia.Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17427
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10332 на: Јуни 17, 2019, 07:16:53 am »
И за мене една Џулиа ако може. Купе со 4 врати и не е лоша работа :D

Отсутен vladimir_

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 17
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10333 на: денес во 20:57:26 »
My italian beauties

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk