Автор Тема: Музиче..  (Прочитано 427724 пати)

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19082
Одг: Музиче..
« Одговори #8580 на: Август 04, 2019, 22:40:22 pm »


Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19082
Одг: Музиче..
« Одговори #8581 на: Август 06, 2019, 23:14:41 pm »
Сите хитови на 1983 година.Од слушателски аспект секоја од овие песни го победила тестот на времето бидејќи добар дел од нив се слушаат, пуштат по клубови, преработуваат и свират во живо и  денес.
Во перспектива, ова му доаѓа како денешна Ријана да е сеуште актуелна во 2055 година.

Од музичарски аспект, само последната ствар од Елтон Џон има повеќе акорди и хармонија и понапреден аранжман од една цела USA/UK актуелна топ тен листа.Отсутен loopz

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 932
 • Жгл' б гл'б
Одг: Музиче..
« Одговори #8582 на: Август 07, 2019, 02:33:11 am »
Музиче...

Волкот и седумте источнофризиски грбави говеда

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19082
Одг: Музиче..
« Одговори #8583 на: Август 07, 2019, 15:32:43 pm »
Бујрум, новата ствар на Tool.


Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19082
Одг: Музиче..
« Одговори #8584 на: Август 11, 2019, 21:04:56 pm »
Веќе четврт ден ми тера компилацијава од почеток до крај.
Наидов на  многу убава музика тука,  со оглед на тоа дека освен 4-5 хитови , другово не ми е познато, ниту свирено.


Компилацијава е официјална и ја има на 180 гр винил во ГТЦ за "неверојатни" 2999 денари.

https://en.wikipedia.org/wiki/Diamonds_(Elton_John_album)

Ко воли, нек изволи.

Отсутен achtung

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6486
Одг: Музиче..
« Одговори #8585 на: Август 12, 2019, 15:17:30 pm »
Сите хитови на 1983 година.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Од слушателски аспект секоја од овие песни го победила тестот на времето бидејќи добар дел од нив се слушаат, пуштат по клубови, преработуваат и свират во живо и  денес.
Во перспектива, ова му доаѓа како денешна Ријана да е сеуште актуелна во 2055 година.

Од музичарски аспект, само последната ствар од Елтон Џон има повеќе акорди и хармонија и понапреден аранжман од една цела USA/UK актуелна топ тен листа.Не се прави енглез, ова се златните хитови


Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19082
Одг: Музиче..
« Одговори #8586 на: Август 13, 2019, 11:09:34 am »
Неам доволно мртви клетки у мозок за ова да слушам.


Отсутен achtung

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6486
Одг: Музиче..
« Одговори #8587 на: Август 13, 2019, 11:11:17 am »
Неам доволно мртви клетки у мозок за ова да слушам.


Со овие си пораснат, по родендени овие ги рокале

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19082
Одг: Музиче..
« Одговори #8588 на: Август 13, 2019, 11:25:12 am »
Неам доволно мртви клетки у мозок за ова да слушам.


Со овие си пораснат, по родендени овие ги рокале

Њет.
На домашни слави/нови години/ се рокало главно Валандово Фолк фест и повремено Здравко Чолич, Оливер Драгојевич, Магазин, Дорис, Нови Фосили......музика која до ден денес ми е драга, додека српско -босанскиве сељандурии никад никој не ги варел.

А хитовиве од 83 кои ги постирав погоре стигаа секој месец на касета порачана од Германија..за која колективно се збираше пари со комшии кои беа по музиката, па откако ќе стигнеше се преснимуваше меѓу луѓе.

Оринал касетата Јуритмикс уште некаде ја имам.


Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3013
Одг: Музиче..
« Одговори #8589 на: Август 13, 2019, 11:41:42 am »
Мојот најомилен микс со италодиско музиче.
Во тогашно време слушано на касета. Снимката, којзнае која копија пред да дојде до мене ;D

Едно време порачував касети од Хрватски и Словенски студија за снимање касети, копија од плочи.


Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19082
Одг: Музиче..
« Одговори #8590 на: Август 13, 2019, 11:54:32 am »
Откако почнав да се занимавам со плочи гледам колкава монструм продукција биле ПГП РТБ во СФРЈ.

Правеле лиценцирани изданија од албуми на Пет Метини, Шаде, Чик Кореа, Weather Report, Елтон Џон, Mајлс Дејвис,па се до AC/DC, Whitesnake...плус класична музика еден тон и што ти све не.

Можда денес овие изданија не се со тој квалитет и  вредат колку оригиналните амерички, британски, холандски или јапонски пресови, али е убав доказ дека имало музика за секого и дека не слушале сите само Миле воли диско. ;D


Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 24734
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Музиче..
« Одговори #8591 на: Август 13, 2019, 12:29:41 pm »
Апсолутно! Јас имам (од моите и брат ми, додуше) останати ептен интересни работи.

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5409
 • Бенве сие бенве
Одг: Музиче..
« Одговори #8592 на: Август 13, 2019, 19:50:16 pm »
Неам доволно мртви клетки у мозок за ова да слушам.


Со овие си пораснат, по родендени овие ги рокале
Тато кога беше напиен слушаше јужни ветар, а често беше. Ја му ги пуштам на моето дете, не гледам ништо лошо во тоа.

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен loopz

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 932
 • Жгл' б гл'б
Одг: Музиче..
« Одговори #8593 на: Август 13, 2019, 23:41:57 pm »
Другари, немојте да какате на тема музика ако не сте дрчни, молим.

Ево помирење.

Волкот и седумте источнофризиски грбави говеда

Отсутен andrej_111

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 206
Одг: Музиче..
« Одговори #8594 на: Август 14, 2019, 01:13:44 am »
Aus Liebe Zum Automobil...