Автор Тема: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)  (Прочитано 167522 пати)

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5471
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #2220 на: Август 10, 2020, 18:19:49 pm »
2 тактните се мн осетливи на висока температура. Ако е случај и со др исти скутери, летно време држи го до 60км/ч, ако не е, тогаш смесата може да не њ соодветна.

Отсутен AUDI

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1676
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #2221 на: Август 10, 2020, 19:17:03 pm »
Провери ја прво свеќицата,знае да се налепи гареж а може и да не е квалитетна.Ролните ако се истрошени ни ладен нема да оди.И едно штелување на карбуратор не е грешка да му се направе.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47542
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #2222 на: Август 10, 2020, 19:17:45 pm »
Сепак, поверојатно е дека ќе го успориш. Не дека тоа не се максимални перформанси од тоа моторче
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен vladimir_

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 165
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #2223 на: Август 10, 2020, 19:23:59 pm »
Здраво.Нов сум на форумов и сакам да прашам нешто.
Имам Keeway Matrix 2005/6 год,50cc,на неа ништо не е сменето,втор газда сум,првиот газда рече дека само блокажите се тргнати на неа и сменета е граната од ауспухот,нема ставено ни поширока дизна во карбуратор.По рамен пат незагреана оди 75 km/h СО ДВАЈЦА,и тоа многу брзо ја достигнува таа брзина,откако ќњ загрее одвај крева 70 со еден,а на угорница со двајца не мрднува,сакам да прашам што можи да е?
Дали да сменам ролни,каиш и федер,и доколку треба да се сменат колку кошта и колку грама да бидат ролните и каква боја да биди федерот?Сакам да добијам брзина од 90 km/h.Скутерот троши 3.6l со возење над 70 km/h,колку ќе се зголеми потрошувачката?
И ко ќе го напрајш да оди 90 (ако го напрајш), нема да трај ни пола сезона.Не вреди да фрлаш пари

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk


Отсутен t0m1cA

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1296
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #2224 на: Август 10, 2020, 22:35:49 pm »
Не е Априлија тоа, мењај свеќица еднаш пред сезона, сипај гориво и свиркај си.
Дизна, ролни, федер си повлекуваат и ауспух, варијатор...
Тоа што не ти оди загреана нема никаква врска со преносот, само во машина може да е проблемот, провери ја смешата.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47542
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #2225 на: Август 11, 2020, 17:59:16 pm »
Супер понуда за големи градски километражи. 50цц 4т. Привршува сезоната ка купување мотори и почнаа попусти.Kymco 16+ 2t 50цц за побрза 50ка, наскоро ќе биде слична цена.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Kikac

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2173
 • Шалабајзер
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #2226 на: Август 11, 2020, 18:56:20 pm »
Супер понуда за големи градски километражи. 50цц 4т. Привршува сезоната ка купување мотори и почнаа попусти.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Kymco 16+ 2t 50цц за побрза 50ка, наскоро ќе биде слична цена.
Ne e malce golem za 50kubika ova?


Sent from my iPhone XS using Tapatalk
No turbo, no fun :)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47542
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #2227 на: Август 11, 2020, 19:23:53 pm »
Супер понуда за големи градски километражи. 50цц 4т. Привршува сезоната ка купување мотори и почнаа попусти.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Kymco 16+ 2t 50цц за побрза 50ка, наскоро ќе биде слична цена.
Ne e malce golem za 50kubika ova?


Sent from my iPhone XS using Tapatalk
Што значи "голем"? Зошто треба да е "мал" ако е 50цц? На времето кога Гранд Динк беше најголем скутер со 50цц баш го бараа дека е голем.

Во случајов заради предницата личи масивен инаку нормална димензија е скутеров. Како и повеќето нормални скутери Веспа/Либерти/Симфони итн. (не Зип, Метрополитан, Гром кои се најмалите)

Како и да е Кимко 16+ е меѓу најголемите 50ки сега и е многу удобен. Џилерата исто беше огромна. Јездс таа се нудеше и со мотор од F1 180цц 2т.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен vladic3110

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1519
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #2228 на: Август 11, 2020, 19:31:19 pm »
Од Hamachi има мноогу јак ретро скутер дури почнав да му се думам да земам,  ама гледам нема 2т само 4т, тиња ќе биди без промена на цилиндар да е барем 85,  а да земам нов  па да го отворам  некако не ми е по ќеф и сигурно ќе пушти душа за брзо.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47542
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #2229 на: Август 11, 2020, 20:41:49 pm »
Ова е доста јако за 750еур.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен vladic3110

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1519
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #2230 на: Август 11, 2020, 20:48:10 pm »
Ова е шо велев од хамачи.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен vladimir_

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 165
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #2231 на: Август 11, 2020, 21:26:22 pm »
Супер понуда за големи градски километражи. 50цц 4т. Привршува сезоната ка купување мотори и почнаа попусти.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Kymco 16+ 2t 50цц за побрза 50ка, наскоро ќе биде слична цена.
Ne e malce golem za 50kubika ova?


Sent from my iPhone XS using Tapatalk
Што значи "голем"? Зошто треба да е "мал" ако е 50цц? На времето кога Гранд Динк беше најголем скутер со 50цц баш го бараа дека е голем.

Во случајов заради предницата личи масивен инаку нормална димензија е скутеров. Како и повеќето нормални скутери Веспа/Либерти/Симфони итн. (не Зип, Метрополитан, Гром кои се најмалите)

Како и да е Кимко 16+ е меѓу најголемите 50ки сега и е многу удобен. Џилерата исто беше огромна. Јездс таа се нудеше и со мотор од F1 180цц 2т.
Ваљда сака да праша да не е тежок за 50цц со толкава каросерија :)

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk


Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47542
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #2232 на: Август 11, 2020, 22:08:32 pm »
Никаква реална разлика.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Kikac

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2173
 • Шалабајзер
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #2233 на: Август 11, 2020, 22:54:26 pm »
Супер понуда за големи градски километражи. 50цц 4т. Привршува сезоната ка купување мотори и почнаа попусти.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Kymco 16+ 2t 50цц за побрза 50ка, наскоро ќе биде слична цена.
Ne e malce golem za 50kubika ova?


Sent from my iPhone XS using Tapatalk
Што значи "голем"? Зошто треба да е "мал" ако е 50цц? На времето кога Гранд Динк беше најголем скутер со 50цц баш го бараа дека е голем.

Во случајов заради предницата личи масивен инаку нормална димензија е скутеров. Како и повеќето нормални скутери Веспа/Либерти/Симфони итн. (не Зип, Метрополитан, Гром кои се најмалите)

Како и да е Кимко 16+ е меѓу најголемите 50ки сега и е многу удобен. Џилерата исто беше огромна. Јездс таа се нудеше и со мотор од F1 180цц 2т.
Ваљда сака да праша да не е тежок за 50цц со толкава каросерија :)

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk
Егзеклиии, многу масивно ми изгледа за 50че, со тоа и тешко и дека би имало некоја разумна потрошња, барем така мислам


Sent from my iPhone XS using Tapatalk
No turbo, no fun :)

Отсутен Kikac

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2173
 • Шалабајзер
Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #2234 на: Август 11, 2020, 23:00:15 pm »
Ова е шо велев од хамачи. (Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Извинете за дабл пост:

Колега има вакво, го зема овој период негде  лани(може и покасно) го дупна од возење, мислам дека има околу 6.000 до сега, само сервис... не е некое тромо, он е 100тина кила сам кога бил вика идел 7и нешто ситно на рамно


Sent from my iPhone XS using Tapatalk
No turbo, no fun :)