Автор Тема: Opel Astra H 1.4  (Прочитано 56938 пати)

Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 923
Одг: Opel Astra H 1.4
« Одговори #15 на: 07 Мај 2012, 15:07:37 pm »
Kako sto i napomenav vo predstavuvanjeto, planirav da gi farbam i sredam diskovite i kocionata klesta, taka i napraviv ;D, samo da kazam deka ne racete tuku i m......njata mi padnaa ;D, sovet - dokolku ne ste reseni da ja pravete ovaa rabota podobro ne ja pocnuvajte ,bidejki se mislev da se otkazam, ama po diskusijata tuka na forumov i razgleduvanja na sliki ,postapki, materijali potrebni za ova i slicno resiv da ja zavrsam do kraj ;D. Taka da blagodaram na site koi pomognaa.
Inaku smirglanjeto na eden disk mi odese eden cel den, znaci imase rabota okolu 3-4 dena onaka poleka so merak. :)

Eve se sto koristev za ovaa postapka:
 -smirgla 100-ka, 400-ka
- morase i so ova  ;D,

- nitro
- http://www.renco.eu/02_12_hr.html Srebren
- http://www.renco.eu/02_03_hr.html Crn Mat
- kompresor
- celicna cetka

eve kako odes postapkata :
smirglanje i vadenje cela rdja :






Po sreduvanje i so anti-rost, pobele cela povrsina i potoa so nitro se izvadi se bidejki od antirostot se stvara malku kako mrsna povrsina (normalno deka ostana i od samiot antirost na diskovite.




Potoa Sledese farbanjeto, 3 pati pominav , cekav po 10-15 min da se isusi.
 


istotaka gi cistev i felnite od-vnatre bidejki bea istotaka mnogu prljavi.





bidejki kako sto napomenav vo eden post za kapacinja od strafovite gi isfarbav i niv i istotaka zadniot crn del od diskot kako zastotita sto e ,samo nemam od toa sliki ,ke pustam denovive so namontirani felni kako izgleda. ;D

 i na kraj bev malku na planina i koga se spustav nazad ,mnogu dobro namerno gi zagreav diskovite za da se isusi bojata sto podobro ;D,tamu kade sto e farbano raka ne se stavase od toplina.
prasuvajte slobodno ,sto si imate da prasate  ;D


Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5718
Одг: Opel Astra H 1.4
« Одговори #16 на: 07 Мај 2012, 15:26:04 pm »
epten si im vlegol do detal, inaku so celicna cetka i drugi cetcinja vo pomala dimenzija, smirglata na smisajbna i nitro ke ti bea dovolni se da svetni ;)

Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 923
Одг: Re: Opel Astra H 1.4
« Одговори #17 на: 08 Мај 2012, 15:55:45 pm »



« Последно менување: 09 Мај 2012, 07:16:31 am Simo - Carrier166 »

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Opel Astra H 1.4
« Одговори #18 на: 08 Мај 2012, 16:02:32 pm »
Opelaski forum stanavme :)

Nabroj sto imas smeneto za ovie 8 godini.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 923
Одг: Re: Opel Astra H 1.4
« Одговори #19 на: 08 Мај 2012, 18:18:24 pm »
Kolata ja imam od oktomvri,  samo ulje do sega drugoto od filtri svekici itn pregledano i smeneto bese nekolku meseci pred da ja zemam.

Отсутен NDarK

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 461
Одг: Opel Astra H 1.4
« Одговори #20 на: 08 Мај 2012, 19:28:25 pm »
со здравје да си ја возиш ;D
нема да зажалиш ја имам зафира малце поголема астра е. многу добра кола многу киломатри да си напраиш

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5107
Одг: Opel Astra H 1.4
« Одговори #21 на: 09 Мај 2012, 00:28:14 am »
ne mi e jasno kako ti zargjale volku, mojte na astrata svetat odlicni se,bojata na niv si stoi ne e cepnata :) :)

no si gi sredil ekstra

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43369
  • Il Moderatore
Одг: Opel Astra H 1.4
« Одговори #22 на: 09 Мај 2012, 00:32:26 am »

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

prasuvajte slobodno ,sto si imate da prasate  ;D



Јас имам едно прашање: Фенов, колку години е стар? ;D ;D ;D ;D


(btw, одлична работа со дисковите, дај некоја слика од возилото како изгледа сега?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 923
Одг: Re: Opel Astra H 1.4
« Одговори #23 на: 09 Мај 2012, 01:23:51 am »
Fenot e star sigurno 15god ;D;D, sosema slucajno go najdov vo garaza i mislam deka ne e samo fen tuku nesto kako za pogolema temperatura koristenje, nesto e koristen za tendi i slicno, bidejki mnogu poveke gree od obicen;D, sliki nabrzo,  a ima na prva strana od cela kola....

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33897
  • Таков е животот... јебига
Одг: Opel Astra H 1.4
« Одговори #24 на: 09 Мај 2012, 02:08:10 am »
Фенот може да е накај 33 години стар. имам и јас таков, мајка ми и татко ми го добиле за поклон за свадба

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43369
  • Il Moderatore
Одг: Opel Astra H 1.4
« Одговори #25 на: 09 Мај 2012, 07:14:36 am »
Фенот е постар од мене! А ја не сум многу млад ;D :D А тоа што грее е затоа што во 70-тите било модерно “изгорена“ фризура да имаш (хинт, види ги групите музичи од тоа време каков стајлинг имале) :D :D
@Mikroos, сега го видов крајниот трзултат на слика погоре, изгледа вчера не ми ги покажувал компјутерот, веројатно фотобакет нешто зезале. Одличен резултат! Плејн енд симпл, а сепак убаво! И јас на Стилото сребрени ги имав офарбано шепите.

И малку ти го потсредив постот со [имг] таговите..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 923
Одг: Opel Astra H 1.4
« Одговори #26 на: 17 Јули 2012, 22:58:47 pm »
Kako da proveram na saltabla dali ima greski sto gi zapametil kompijuterot?. Probuvam so kocnica prvo pa gas pa kontakt ne mi izleguva nisto na mestoto kade sto stoi kilometrazata, a treba da izleze neli primer ECN ....itn. Dali gresam nekade vo postapkata ili?? treba do kraj dvete pedali ili odednas ili kako?

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Opel Astra H 1.4
« Одговори #27 на: 17 Јули 2012, 23:51:07 pm »
Двете одеднаш до крај, дај контакт и почекај малку.

Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 923
Одг: Re: Opel Astra H 1.4
« Одговори #28 на: 18 Јули 2012, 23:12:35 pm »
Probav,  i prethodno isto probav nesaka. Samo pocnuva da trepka znakot zolt sto e za check engine mislam,  a gledam na youtube koga ja pravat procedurava i na drugite Astri taka trepka,  ama kaj mene ne izleguva ECN xxxxx00 na primer

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Opel Astra H 1.4
« Одговори #29 на: 19 Јули 2012, 00:06:31 am »
Фенот може да е накај 33 години стар. имам и јас таков, мајка ми и татко ми го добиле за поклон за свадба
А може и повеќе.....