Автор Тема: Затемнетите стакла носат високи казни???  (Прочитано 59581 пати)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #30 на: 20 Април 2012, 01:44:48 am »
Па и за ксеноните сеа коа ќе не подберат ... :)

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9208
  • Аstra la vista baby !
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #31 на: 20 Април 2012, 01:47:15 am »
Муабети за фолиите правено е и тука...

http://forum.carclub.mk/index.php/topic,369.15.html

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #32 на: 20 Април 2012, 01:49:00 am »
Аха, ок тоа е во на Дог темата, овде е поопштонародно, али добро е да се има линкот да се исчита и таму што пишува ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5716
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #33 на: 20 Април 2012, 01:50:20 am »
Па и за ксеноните сеа коа ќе не подберат ... :)

pa i za cipoite i gumite...

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #34 на: 20 Април 2012, 01:52:25 am »
За чипоите немаат дино, а нема ни да имаат - поготово не за AWD, не се секирај ;)

Присутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3595
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #35 на: 20 Април 2012, 02:01:10 am »
Улава работа, неможе да ја смират состојбата во земјата па ајде ќе казнуваме за затемнети стакла оти калаш се вадело од  кола и се пукало, ако некој е запнат да ме испука ќе го извади калашот од задното стакло кое е дозволено да се затемнува и ќе си го заврши науменото. Кај мене предните стакла се затемнети со најсветлата фолија што ја имаа во Дог, а задните се со нијанса потемна од најсветлата. Сум влегол во доста држави со такви стакла никој не направил проблем, поминат и технички со тие но еве со настанатава ситуација ме замислуваат, иако сега за сега не планирам да чачкам ништо.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #36 на: 20 Април 2012, 02:17:01 am »
Сале,ако неќеш фолии не ставај.Јас пример сакам и ми смета сонцето(или неќам да се исончам само од едната страна) па ке си ставам фолии(а по твојот муабет треба да возам навечер).
Како шо кажа Роц(ч)и,ако сака некој да испука некого фолиите не му се баш најпотребни.
Мартин,џандарот нема потреба да мисли и да се замара(пошо џабе ке биди,немаат толку ум) со датуми.Јас можам да фатам пријател на технички и колата да ја регистрирам,а таа да биди тотално неисправна.Тука настапува џандарот,кој ти прави вонреден технички преглед и ако тие неисправно возилото јадиш казна.
Мене на Алфата ми беа културно затемнати сите стакла(освен предното ветробранско) и немав никаква мака(и тоа тогаш не беа дозволени фолиите...а не дека имам џандари пријатели,напротив со никој не живеам)...Само еднаш во Струга имав проблем,кој се реши со повикај го ‘началникот на полицијата‘.
И за крај,Сале,ако решат да го изменат законот за фолиите,тогаш Би требало да кажат дека од тој и тој датум законот повеќе не важи,па кој сака шо сака нека прави со фолиите.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9208
  • Аstra la vista baby !
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #37 на: 20 Април 2012, 03:32:10 am »
За на технички не е воопшто проблем, барем до сега не знам на некој да му направиле проблем за фолиите.
Или пак и во зима е жешко времето, на технички се влегува со отворени прозорци  ;)

Отсутен Tommy

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6946
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #38 на: 20 Април 2012, 05:06:34 am »
Улава работа, неможе да ја смират состојбата во земјата па ајде ќе казнуваме за затемнети стакла оти калаш се вадело од  кола и се пукало, ако некој е запнат да ме испука ќе го извади калашот од задното стакло кое е дозволено да се затемнува и ќе си го заврши науменото. Кај мене предните стакла се затемнети со најсветлата фолија што ја имаа во Дог, а задните се со нијанса потемна од најсветлата. Сум влегол во доста држави со такви стакла никој не направил проблем, поминат и технички со тие но еве со настанатава ситуација ме замислуваат, иако сега за сега не планирам да чачкам ништо.

Aко добро помнам, Македонија е единствената држава на Балканот што има закон за фолии ...

У Србија, џандар му се запна на пријателче да му пишува казна за нечиста табличка, иако врнеше, и по автопат потфрла од тој пред тебе, а стаклава ко у зона сумрака затемнети ...  

Вчера нашата Влада зеде кредит од 250 000 000 Е, така да, ке почне наскоро уште поригорозно ...
Нечисти таблички, ксенони, фолии, ке почнат да мерат дебелина на шара ко у Црна Гора итн ...

На Астрата никогаш не сконтаа дека имам фолии, ама редовно ме дереа за брзо возење...

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #39 на: 20 Април 2012, 08:24:58 am »
Фолиите не дозволуваат нормално да се гледа во возилото, а тоа е противзаконски, односно според % затемнетост или светлопропустливост. Се до границите на нормалата е дозволено, што е и дефинирано со законот...
@MecheTo
Јас немам проблем со фолии или со поцрнување. Ти не поцрнуваш од топлина, а низ стакло единствено нешто што поминува е само топлина...Можеш да поцрвениш...Зошто да не објаснувам на широко и дугачко...Едноставно позади стакло не се поцрнува...
Џандар во секое време може да те испрати на технички преглед доколку се посомнева во нешто...
Пази, таму работат и млади дечки кои не се паднати од марс...Не си гајте илузии...

Е сега, за таблици мислам дека и кај нас има таков закон...Ако ти се прљави можеш да попиеш казна...Ако бројката не ти се гледа, тоа значи дека исто како да немаш таблица...Нели..

@velestrumf
Не ги вади, терај така...Ако ги извадиш напред, колата нема да ти личи, или ке ти личи како да ја вози некој од населба Шуто Оризари... :)
АКо го јадеш, ке пишеш на форумов, па сите ке знаат...Кој има среќа нема да го јаде, кој нема, ке биде добар пример за другите...

Генерално не почнале да прават проблем, но како што реков...Со настанатава ситуација може се тоа за еден ден да се смени, а и контролите ке бидат многу многу поригорозни...
Незнам зошто на сите им сметаат закони и нивно применување? Така се гради сообраќајна култура...Сите сакаме да функционира како на запад се, ама ние да сме исклучок или да ис тераме ос финти...
Прво затемни позади, помини атест, па после иди и дозатемни и напред...Глупо е...
Во тој случај би ги казнил прво сопственикот на возилото, а потоа и институцијата која го дозволила односно одобрила атестот...Доколку за тоа нема докази, а мислам дека нема...Како доказ во архива е доволна и една фотографија каде како што е напишано дека атестот е за затемнувањето со фолии е на задниот дел од возилото и оп слика дека возилото било така и атестирано :)
А после сопственикот на своја рака си го затемнил и напред...

djidji е во право и за ксеноните...
Ксенон афтермаркет ставен, односно кинески ксенон на фарови кои не се предвидени за тоа се само пречка во сообраќајот...И мислам дека и тоа за кратко време ке се реши...
Прво снопот кој треба да се добие на патот со прекршување низ стаклото на фарот е различен и не е како што треба..Растурен е и расеан...Па и светењето не е онаму каде што треба него е во воздух, па и од таму е она останато дека накнадно ставан ксенон смета...
На секој технички има апарат за подесување на висина на светла, на кој може да си го видите и снопот, односно линијата...АКо имате шкартна сијалица, нема да има црта, неко ке има нешто како светла флека и нема да може да се подеси правилно висината на фарот...Истото се случува и со ксенон..
Добра сијалица со добро влакно прави црта како со нож повлечена...
;)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #40 на: 20 Април 2012, 08:31:18 am »
a vo princip, zatemnetite stakla se mnogu ruzni. i treba da mu zalepat na sopstvenikot edna kazna, zatoa sto nema vkus.


Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #41 на: 20 Април 2012, 08:48:03 am »
Ти возиш i30, немаш право да збориш за вкус :D :D :D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #42 на: 20 Април 2012, 08:58:56 am »
rece rajserot ;D

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #43 на: 20 Април 2012, 09:48:48 am »
Морав малце ;)

All in good spirits :D :D :D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #44 на: 20 Април 2012, 10:02:17 am »
@SaleSK, потполно си во право за тие што сакаат да го изиграат законот, но не гледам причина зошто да го сменат, кога е во согласност со европските прописи и закони. А и јас сум против афермаркет ксенони, кои во сите нормални земји се нелегални. Вистински ксенон треба да има автоматска самонивелација и перење на фарови.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.