Автор Тема: Tapaciranje na Plafon  (Прочитано 22756 пати)

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6294
Одг: Tapaciranje na Plafon
« Одговори #30 на: 04 Јуни 2016, 16:27:59 pm »
Од топлина нема да се одлепи за некое време ?  И дали прпво го премачкувате, го чекате да потсуши па го лепите или ?

п.с. стариот материјал можи да се залепи или мора нов ? 

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3201
Одг: Tapaciranje na Plafon
« Одговори #31 на: 04 Јуни 2016, 16:30:07 pm »
Неостикот кога убаво ќе исуши не го топи ништо.

Извади го коритото од кровот, залепи го платното со неостик, остави го убаво да исуши.

Потоа монтирај го назад на кров. Ниту мирис ќе има ниту ќе осетиш дека лепак има ставано.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54665
  • Махер
Одг: Tapaciranje na Plafon
« Одговори #32 на: 04 Јуни 2016, 17:08:26 pm »
Од топлина нема да се одлепи за некое време ?  И дали прпво го премачкувате, го чекате да потсуши па го лепите или ?

п.с. стариот материјал можи да се залепи или мора нов ? 
Секако.
Цитат
http://sr.kemostik.si/helios-kemostik/proizvodi/?izdelek=1&id=486
UPUTE ZA PRIMJENU:

Površine koje želite ljepiti očistite od svih nečistoća (ulja, masti, ostataka boja i lakova) i prašine. Površine moraju biti suhe. Ljepilo pakiranu u veću embalažu prije uporabe dobro promiješajte. Glatke površine morate nahrapaviti prije ljepljenja. Ljepilo nanesite kraćim, tvrđim kistom ili sitno nazubljenom lopaticom, ravnomjerno, u tankom sloju na obje površine koje želite zalijepiti. Pričekajte određeno vrijeme, da se sloj ljepila osuši, nakon čega površine spojite pritiskom (0,5 do 3 kg/cm2 – otprilike 30 s). Nakon završenog ljepljenja više nije moguče mjenjati položaj materiala. Na površine vrlo poroznih materiala ljepilo nanesite u dva sloja, pri čemu drugi sloj ljepila nanesite na osušeni prvi sloj. Kontaktno ljepljenje možete izvesti i uz prethodno toplotno aktiviranje osušenog sloja ljepila (T akt. je 70-80°C)..

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1470
Одг: Tapaciranje na Plafon
« Одговори #33 на: 04 Јуни 2016, 20:27:11 pm »
кажете некој мајстор што тапацира кровови ?  , значи не е оштетен , туку ( виси ) пододлепен е околу сијаличките кај што се , и сакам да се санира :)
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54665
  • Махер
Одг: Tapaciranje na Plafon
« Одговори #34 на: 04 Јуни 2016, 20:37:21 pm »
Само сива, секоја друга боја потемна од сивата ќе ти создава клаустрофобично чувство внатре. Визуелно се стеснува просторот со темни бои.
Треба да се забрани плафонот да е друга боја освен црна.



Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Tapaciranje na Plafon
« Одговори #35 на: 05 Јуни 2016, 12:25:29 pm »
Поминале 4 години од мислењето што си го цитирал. Денес и јас размислувам исто како тебе. :)

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6294
Одг: Tapaciranje na Plafon
« Одговори #36 на: 05 Јуни 2016, 18:09:45 pm »
Да али кај мерцедесот сите пластики се црни.. Кај мене пример стубчињата се крем боја исто како и пластиките на вратите и грдо ќе дојди пола црно пола сиво/крем.

Отсутен martin_bt

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2515
  • Дете Битолчанче
Одг: Tapaciranje na Plafon
« Одговори #37 на: 06 Јуни 2016, 19:42:07 pm »
Ке ги вапцаш и нив црни. :)
Што вредат коњските сили ако зад воланот седи магаре ... ? ;D


Отсутен Mercury

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 799
  • Т(д)ркач
Одг: Tapaciranje na Plafon
« Одговори #38 на: 11 Јули 2016, 20:14:46 pm »
Кај мене плафонот на некои места е одлепен.Некој ми потспомна со еко кожа.Ќе држи тоа?Караван е колава

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Tapaciranje na Plafon
« Одговори #39 на: 11 Јули 2016, 20:49:07 pm »
I kaj mene pocna da se odlepuva,malku po malku ama ke odi do kraj...zdravje koga ke imam vreme ke se sredi.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Tapaciranje na Plafon
« Одговори #40 на: 11 Јули 2016, 22:06:50 pm »
Кај мене плафонот на некои места е одлепен.Некој ми потспомна со еко кожа.Ќе држи тоа?Караван е колава

Најгнасен материјал што може да се стави во кола е еко-кожа (онаа истата со која се тапацираат троседи и фотељи по дома). Во Самад има наменски материјали за кров/плафон, во повеќе бои и нијанси.