Автор Тема: Перач за кола  (Прочитано 117012 пати)

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5718
Одг: Перач за кола
« Одговори #255 на: 17 Февруари 2019, 19:10:05 pm »
075258310 ova e broj na Filip serviser of elektromashinen, mene ne 2 pati mi zavrsi rabota za kompresor pisi mu I na viber pozz

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6513
  • French diamond
Одг: Перач за кола
« Одговори #256 на: 17 Февруари 2019, 19:21:30 pm »
Ни еден од овие вап-чина, за домашна употреба нема да ја извади калта бесконтактно...ама за со добра активна пена би бркал работа . Затоа за домашна употреба се монофазни и се до 300 евра, а професионален е трофазен, габаритен и над 500 евра  :) Ова го пишам чисто за да се нема преголеми очекувања од аматерските/домашни вап-ови.

Отсутен atimofejev

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 69
Одг: Перач за кола
« Одговори #257 на: 17 Февруари 2019, 19:50:38 pm »
Продава и сервисира:
http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=906961

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
Одг: Перач за кола
« Одговори #258 на: 17 Февруари 2019, 20:14:36 pm »
Ни еден од овие вап-чина, за домашна употреба нема да ја извади калта бесконтактно...ама за со добра активна пена би бркал работа . Затоа за домашна употреба се монофазни и се до 300 евра, а професионален е трофазен, габаритен и над 500 евра  :) Ова го пишам чисто за да се нема преголеми очекувања од аматерските/домашни вап-ови.
Кај нас во самоуслужната е околу 130/140 бари што е таман да не направиш беља а да извадиш нечистотија.. така да мој заклучок е воопшто да не се купуваат од помалите по 100/150 евра..

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6889
  • хаУс мајстор
Одг: Перач за кола
« Одговори #259 на: 17 Февруари 2019, 20:41:07 pm »
Фала ви дечки, се што дадовте ќе исконтактирам.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43371
  • Il Moderatore
Одг: Перач за кола
« Одговори #260 на: 17 Февруари 2019, 20:42:00 pm »
покрај притисок гледај и количество вода во литри на час. Џабе 2000бари ако има 1л на час ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4741
Одг: Перач за кола
« Одговори #261 на: 17 Февруари 2019, 20:54:42 pm »
Рачунај за поголемите треба и добар довод за вода. На работа имаме трофазен добар вап ама доводот е 1/2 цол и не задоволува,односно драстична разлика се гледа кога има добар довод на вода до него.

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6889
  • хаУс мајстор
Одг: Перач за кола
« Одговори #262 на: 18 Февруари 2019, 13:21:40 pm »
@NUME фaлa уште еднaш, сaмo кaј Филип гo нaјдoв делoт штo ми требa.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
Одг: Перач за кола
« Одговори #263 на: 18 Февруари 2019, 18:15:01 pm »
Имам слично прашање.. Само мене ми треба цревото и пиштолот за Raider вап машинче.. Комшија има па баш ми спомна да му најдам ако можам или па да го продаде пошто 2 години така му стои.. ?

Отсутен Hdmiusb

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 117
Одг: Перач за кола
« Одговори #264 на: 19 Февруари 2019, 08:25:15 am »
Imam edno prasanje....   Moeto novo vozilo go pocastiv so vap i vo samata kutija/pakuvanje imase kako kanister okolu 300ml koj neli se dodava na creveto.  Vapot kako vap e odlicno,  no nikako da postignam dobra penja. Ili penjata e mng mng slaba i tece naednas(znaci ne se zadrzvua) ili nema efekt.
Pomisliv deka e do sredstvoto i kupiv   aktivnja penja Mangusta golema kutija.  Demek so ova ke se postignel efektot. No niso....
Nikako da go dobijam baraniot efekt. Neli treba da bide kako slag penja :) i da se zadrzuva na kolata pa po 2-3min vapot....

Do sto moze da bide problemot ?

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5718
Одг: Перач за кола
« Одговори #265 на: 19 Февруари 2019, 10:36:49 am »
НЕ се мачи, не го бива тоа, истото го имам пробав на 2 пати, му доага само за да го распрска шампонот врз кола за да не користиш кофа...си пазарат луѓево од али експрес или ибеј само треба да видиш да ти пасува приклучокот...

Отсутен Hdmiusb

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 117
Одг: Перач за кола
« Одговори #266 на: 19 Февруари 2019, 12:32:57 pm »
dali ima nekoj da prodava dobar foam ?

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2152
Одг: Перач за кола
« Одговори #267 на: 19 Февруари 2019, 13:07:03 pm »
Нарачај си од алиекспрес MJJC Snow Foam Lance.Мене денес ми стигна и е одличен.



Споредба на МЈЈС со  фоамот што дојде со вапот(Се аплоадира второто видеото)

Користам Wash Self на Ma-Fra,супер средство за скутерче и кола,без четка си пере одлично.Планирам да го пробам Neve на Labocosmetica ,велат дека е подобро.

http://carwash.mk/Neve5kg?search=neve&description=true

Колку за инфо,имам К3 Kärcher и за домашна употреба е повеќе од доволно,како што споменав со добро средство не треба употреба на четка при перење.


 
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен Hdmiusb

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 117
Одг: Перач за кола
« Одговори #268 на: 19 Февруари 2019, 13:42:33 pm »
Нарачај си од алиекспрес MJJC Snow Foam Lance.Мене денес ми стигна и е одличен.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Споредба на МЈЈС со  фоамот што дојде со вапот(Се аплоадира второто видеото)

Користам Wash Self на Ma-Fra,супер средство за скутерче и кола,без четка си пере одлично.Планирам да го пробам Neve на Labocosmetica ,велат дека е подобро.

http://carwash.mk/Neve5kg?search=neve&description=true

Колку за инфо,имам К3 Kärcher и за домашна употреба е повеќе од доволно,како што споменав со добро средство не треба употреба на четка при перење.

Odlicno. Toa e toa.  jas kupiv Mangusta Aktivnja Penja. Dali moze da mi pustis link bash od toj tip, poso gledam ima poveke so nekoi razlici, cisto za da bide toa toa... fala   http://carwash.mk/category-pupotreba/Mangusta?fbclid=IwAR1i-2fYUCIxVvANCpXxPVhxfz-pSByI-cmod3Cqaevqzt-xDiYZVCbnM-c

p.s. Dokolku nekoj ima  i ne go koristi, neka mi pise za mu go kupam

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2152
Одг: Перач за кола
« Одговори #269 на: 19 Февруари 2019, 14:09:22 pm »
 Само во опциите одбери си приклучок кој одговара на вапот што го имаш.

https://www.aliexpress.com/item/Foam-Lance/1212116034.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.5bc44c4dI1A4qy
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!