Автор Тема: Перач за кола  (Прочитано 116286 пати)

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: Перач за кола
« Одговори #15 на: 07 Април 2012, 11:43:53 am »
Имам перено и со Renco и со Sonax а и со сјај не сум забележал некоја видлива разлика така да битно да е чиста, инаку друже си завршил работа со Karcherov. Karcher ти е мерцедес помеѓу машините за перење коли :)

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Перач за кола
« Одговори #16 на: 07 Април 2012, 12:17:13 pm »
па тој продавачот му рекол дека нема да згреши што го земал,имаат 5 години гаранција а многу ретко ги враќале на сервис

Отсутен maci

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1339
Одг: Перач за кола
« Одговори #17 на: 07 Април 2012, 12:55:38 pm »
колку пари е машинава?
гледав имаше во хубо,ама незнам дали е добра 4000-5000 ден беше
форд фиеста 1,4 тдци

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Перач за кола
« Одговори #18 на: 07 Април 2012, 13:05:17 pm »
kupi si u[te edno vakvo http://www.youtube.com/watch?v=Kso0Fn1TWhQ
i cool rabota,vnatre se tura 150ml koncentrat i ostanatoto zeska voda,so regulatorot +,-, se regulira gustinata na penata.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Перач за кола
« Одговори #19 на: 07 Април 2012, 16:02:24 pm »

Отсутен Тања ˚͜˚

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Одг: Перач за кола
« Одговори #20 на: 07 Април 2012, 20:18:34 pm »
Имам перено и со Renco и со Sonax а и со сјај не сум забележал некоја видлива разлика така да битно да е чиста, инаку друже си завршил работа со Karcherov. Karcher ти е мерцедес помеѓу машините за перење коли :)
Kako nemas primeteno razlika na kratok period Da nema razlika, megutoa odma otkako ke ja isperes kolata so sjaj i paga zastitata ( vosokot), se razbira dokolku go ima prethodno, i na podolg period lakot stanuva neotporen na atmosverski vlijanija( sonce, dozd, sneg, mraz i slicno). Mislam deka deneska samponite za perenje koli se so tolku komercijalna cena sto sekoj moze da si gi dozvoli, i da go odbegne perenjeto so sjaj ;D ;D ;D ;D

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5107
Одг: Перач за кола
« Одговори #21 на: 07 Април 2012, 20:32:37 pm »
 KARCHER odlicni se kaj nas se 10.700 u merkur ki gledav ,inace ,ne se maci so taa idea da stavis sampon vo nego ,ne go rasprskuva ubavo sum probuval ,nema kapacitet ili neznam koj mu e problemot ......

ne e ona kako u peralnine da ja obledi kolata spored mene najubavo

Sonax vosok

u edna kofa, voda edno kapace od sonaxsot i so vapot razburickaj neka naprai penja,ubav golem mek sunger ,izduvaj ja kolata so kopresor ubavo pomini so sunger i vosokot i pak iduvaj ke iskoci mast !!!!

o na kraj elenska normalno :)

so srekja da si go koristis :)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Перач за кола
« Одговори #22 на: 07 Април 2012, 23:17:42 pm »
Аrno ti vika VTR Driver имаш вакво во Хубо за 100 денари, стависи каков сакаш детергент во него



И после удри му со пумпата и не му ја мисли имало восок или немало...

Отсутен Tommy

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6946
Одг: Перач за кола
« Одговори #23 на: 08 Април 2012, 17:26:56 pm »
Дали некој знае дали и Хубо дава 5 години гаранција за Karcher купен од кај нив?

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1255
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Перач за кола
« Одговори #24 на: 08 Април 2012, 18:07:05 pm »
Јас го купив претходниот модел, пред едно 8-9 години, и цената ( У Керфур у Солун ) беше иста, 100 Евриќа. Внимателно треба со нег, бидејки е секако Baby WAP.

Внимателно од стилот на тоа да прво дојде вода до него, и да излезе од пиштолот напред, а тек после да се вклучи струјата.
Предноста е што троши малку вода, и го користи притисокот повеќе отколку самата вода.

Средството што се купува за него беше околу 20 Евра/кантиче од 5 литра, и самото цревце за таа намена од wap-от се брцкаше во кантата. Истото не дада некаков резултат, па после тоа на неколку наврати го користев разредениот прашак од Voulis ( мислам дека можеш да замолиш некоја од пералниве да ти даде едно 200 грама ) .

Супер отперува, не прави активна пена, ама и нема потреба од трљање. Па еднашка попрскуваш ( со исклучена струја од вапот бидејки тогаш му работи пумпичето за шампон ) а после палиш струја и симињаш све.

Од мојот почна во еден момент да капе уље, ама го растурив, предихтував ( цилиндарот му е пластичен ) дотурив малце уље за мењач ) и еве го ферцера и понатаму. Додуше мрза сум веќе за перење кола, ама одличен е за перење разни подови, ролетни, и останато.

Кај нашите педерски увозници цената е дупла.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5711
  • Почесен кинез.
Одг: Перач за кола
« Одговори #25 на: 08 Април 2012, 18:33:57 pm »
Vo Bugarija imase promocija vo Praktiker lani 99 leva :) vodostruika :). Pa sega videte kaj sme nie. Ama nie SME NAJBOGATI od site drzavi be !

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Перач за кола
« Одговори #26 на: 08 Април 2012, 20:11:00 pm »
Хахаха аман бе Bugar, оди во „пребарај“ и пиши на латиница Bugarija - во секој втор пост ја спомнуваш :D
Не се лути, едноставно човек неможе, а да не забележи ;)

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1255
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Перач за кола
« Одговори #27 на: 08 Април 2012, 21:29:28 pm »
И никот таков му е :)

Него, Dark MK сапуницата се нанесува со искључена струја и извадена предна цевка. Читај упатство маклце :)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Перач за кола
« Одговори #28 на: 08 Април 2012, 21:45:34 pm »
А има ли проблем со каменец? Се запушуваат ли бризгалките?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Перач за кола
« Одговори #29 на: 08 Април 2012, 22:20:19 pm »
Аии а скопскава вода колку калцификати има...
Купив лонец за варење млеко за малото и во него се става слој вода за да не загорува млекото додека се вари.
За неполни два месеци денес извадив 20-30 грама бигор, бел како хероин. Многу калцификати има, треба да се пазат апаратите од него.