Автор Тема: Перач за кола  (Прочитано 116281 пати)

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Перач за кола
« на: 06 Април 2012, 21:19:31 pm »
Бидејќи колата си ја перам дома,а и одамна имав желба да си купам вап,додека беше татко ми во Словнија му текнало и купил од таму KARCHER k 2.300 ,чудово пере растура,е сега ме интересира дали може да се користи сјај за садови,или шампон за автомобил со самиот перач бидејќи таму му нуделе некој средства од KARCHER,ама татко ми не ги земал,еве за кој модел се работи

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Одг: Перач за кола
« Одговори #1 на: 06 Април 2012, 21:20:17 pm »
Прочитај во упатството за апаратот...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Перач за кола
« Одговори #2 на: 06 Април 2012, 23:11:00 pm »
Сјај за садови????????????????/шампон за автомобили би било идеално решение

Отсутен VTR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 737
Одг: Перач за кола
« Одговори #3 на: 06 Април 2012, 23:13:00 pm »
Никако немој да користиш сјај, ако не ти се даваат пари земи си ренко шампон за коли, го има и со восок, подобар е, но во никој случај сјај за садови...

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: Перач за кола
« Одговори #4 на: 06 Април 2012, 23:28:20 pm »
А што мислиш ти во перална ставаат ренко шампон?? или некој специјален за кола... Незнам што ? Другар што работеше цело лето во перална вика донаса сјај од ОХИС го претура у шишето со оргинален шампон за перење и цепаме.. секој што ке види си мисли топ е овие перат со добар шампон, што нема врска

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Перач за кола
« Одговори #5 на: 06 Април 2012, 23:29:03 pm »
ама средството треба да помине низ главата на пумпата,да не се оштети нешто од восокот?

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: Перач за кола
« Одговори #6 на: 06 Април 2012, 23:46:21 pm »
Незнам тоа, но еден комшја кај мене ставаше течност за перење коли во кофа, цревото од чешма идеше во кофата и цревото што влече вода од вапот исто во кофата... и сето тоа се меша и функционира одлично :D

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Перач за кола
« Одговори #7 на: 06 Април 2012, 23:47:51 pm »
абе сеа не сум сигурен дали иде преку пумпата ама ако не иде,тогаш може со било каков шампон да се пере

Отсутен VTR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 737
Одг: Перач за кола
« Одговори #8 на: 07 Април 2012, 00:19:49 am »
Во машината не се става средство, за таа работа ти е http://www.karcher.co.uk/uk/Products/Home__Garden/Pressure_washers/Entry_class/16732080.htm?&sdp=ac&pid=26418470&accessoriesGroupName=&pn=Foam+nozzle%2C+0.6+litre&title=Foam+nozzle%2C+0.6+litre
или купи си рачна пумпа со капацитет од 2-3 литри или повеќе, и плус концентрат средство авакс (охридско производство), 10 литри е околу 1000 ден со восок, а се става 10милилитри на литар вода, можеш да го делиш со некого, повекето перални перат со него, средството е супер за тие пари, јас ја перам мојата со такво :) не одам кај на наколче другар му ;D
процесот на перење е следен
1- прво ја напрскуваш колата со вапот, мора да биде на сенка
2- прскаш од средството, и чекаш 2-3 минутки да дејствува со извалканото, таму каде што треба може да поминеш со     четка
3- ја испираш колата со доволно вода и ја бришеш со еленска крпа
Резултати екстра ;)

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54666
  • Махер
Одг: Перач за кола
« Одговори #9 на: 07 Април 2012, 00:29:50 am »
А што мислиш ти во перална ставаат ренко шампон?? или некој специјален за кола... Незнам што ? Другар што работеше цело лето во перална вика донаса сјај од ОХИС го претура у шишето со оргинален шампон за перење и цепаме.. секој што ке види си мисли топ е овие перат со добар шампон, што нема врска
Taka de.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Перач за кола
« Одговори #10 на: 07 Април 2012, 00:36:49 am »
абе на самиот перач има цревце за детергент,се става во детергентот и си повлекува,е сеа зборот ми беше дали некој употребувал средства што можат да се купат секаде а да не му наштетат на перачот (пумпата)

Отсутен VTR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 737
Одг: Перач за кола
« Одговори #11 на: 07 Април 2012, 00:55:13 am »
Сум прочитал спецификации за друг модел на вап ;) не би требало да наштети, само да не го бапнеш цревото во концентрат :) тогаш може да имаш проблеми

Отсутен Тања ˚͜˚

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Одг: Перач за кола
« Одговори #12 на: 07 Април 2012, 01:56:17 am »
Сјај за садови????????????????/шампон за автомобили би било идеално решение
xaxaxa Te-En strasna rabota, so se ne ke slusnes, abe sjajot kvaliteten (Spin) od 1l e 100 den, a sampon na renco od 1L isto e pak 100den, i sea aj kazete mi ja matematikava da gi perete kolite so sjaj?????????

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: Перач за кола
« Одговори #13 на: 07 Април 2012, 02:25:13 am »
Ама сјај од ОХИС не е 100 денари...

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Перач за кола
« Одговори #14 на: 07 Април 2012, 08:01:45 am »
No comment