Автор Тема: Центрирање на предница КАДЕ???  (Прочитано 97967 пати)

Отсутен VladeFF

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 81
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #300 на: 11 Јуни 2019, 18:35:45 pm »
Околу 5 години ја имам колата. Увезена е, но тоа не е проблемот бидејќи сум имал и други постари гуми и немало никакви проблеми. Ова е од пред една година.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17278
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #301 на: 13 Јуни 2019, 22:26:24 pm »
Проверен е и задниот трап на центрирање или само на предниот се фокусираа?

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #302 на: 14 Јуни 2019, 00:33:22 am »
Налетав случајно на темава па ми текна да постирам, да не оставате да ви се прават сегде мајсторишта. Само што ја купив колата, на поминување бев во Скопје. И така имав време одвишок тогаш ми текна да отидам на центрирање бидејќи ми беше минимално воланот према лево, а колата си одеше право. Претходно имав центрирано неколку коли кај Тихо во близина на Citymoll.. Одам таму кога некои сосема трети дечки во сервисот, мајсторот не бил тука они ќе сределе се да не се секирам. И ајде чекам ред, прават проверка дечкиве излегуваат од каналот и ми викат: " Друже, не може да се центрира колава... летвата ти тропа цела, мора да ја репарирме, плус и позади ти е искривена цела во трапот, види како стојат тркалата на косо." (колата фабрички е таква во подвозјето)
Си ја запалив колата и си отидов кај друг мајстор, ја среди за 5 секунди ептен минимално беше избегана предницата... Нити летва тропа, нити има нешто за менување во предница.. Инаку Тихо се што ми имаше правено до сега беше океј, не знам дали има уште чираци.

Отсутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 844
  • Am386 DX/DXL-40
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #303 на: 14 Јуни 2019, 10:02:52 am »
Сменети се дечките во тој сервис. Знам дека еден од тие што работеа претходните сега отворил сервис во кругот на Олимпико, продавницата за гуми карши Хубо.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6962
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #304 на: 15 Јуни 2019, 08:18:27 am »
Да, тоа е во ред и логично е, но работата е што јас ставив нови гуми и влечењето не се изгуби. Една година ги возам гумите и сепак си влече надесно. Ги изротирав гумите на сите можни начини (запазувајќи го правецот на ротација) и пак исто...
Тешко дека и можам да најдам која гума е фабрички крива ако има таква и тешко дека ке ми признаат гаранција, ќе ми речат дека сум ја оштетил или пак не ми е во ред возилото. :)

Ако колата знае да влече на некоја страна најчесто станува збор за "отворена" предница односно тркалата се \ /
Кај мене беше слично, цело време бегаше воланот, ја као од нископрофилните гуми е итн

А од кога се сменети дечките кај Тихо? Кога центрирав накак април мај, беше еден средновечен човек о помлад дечко со наочари?

Отсутен vladimir_

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 212
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #305 на: 15 Јуни 2019, 20:27:14 pm »
Дечки дали знај некој колку треба да биди нагибот на предни тркала зa алфа 147? И како го штеловат истиот ?

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43367
  • Il Moderatore
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #306 на: 16 Јуни 2019, 00:18:28 am »
Немаш штелување на нагиб. Може нешто да се изведе, ама „легално“ нема штелување.
Податоците ги имаш во owners manual-от:


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен VladeFF

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 81
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #307 на: 19 Јуни 2019, 15:49:45 pm »
Проверен е и задниот трап на центрирање или само на предниот се фокусираа?

Досега мислам дека не е проверен задниот трап. Ке пробам да ја однесам уште еднаш, но кај Сервис Мето, па нека го зирне и задниот трап.
Ви благодарам за одговорите.

Отсутен Mihail

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 188
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #308 на: 24 Јули 2019, 09:17:21 am »
Дечкото што работеше кај Тихо , сега си отвори свој сервис кај Момин поток одма до претставништвото за Субару и сеуште си работи топ !

https://www.facebook.com/CentriranjePrednica/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARBk0EmkmSxblqLCDeVtgv9hRgGYIHtzb-Jr0wHYMqt8JKt4rwarpc86oALuF6psERD74irAH79tRQ9r

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6907
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #309 на: 24 Јули 2019, 10:37:22 am »
Дечкото што работеше кај Тихо , сега си отвори свој сервис кај Момин поток одма до претставништвото за Субару и сеуште си работи топ !

https://www.facebook.com/CentriranjePrednica/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARBk0EmkmSxblqLCDeVtgv9hRgGYIHtzb-Jr0wHYMqt8JKt4rwarpc86oALuF6psERD74irAH79tRQ9r

Ова не е на Церес сервисот?

Иначе и мене истото ми го кажаа како на Брзи тие новите дечки кај Тихо и одма улета од спротива тој дебелиот со понуда за сите делови за предница, се подразмислив малце, па ќе појдам и до ваму за мислење.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5428
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #310 на: 24 Јули 2019, 10:47:57 am »
Дечкото што работеше кај Тихо , сега си отвори свој сервис кај Момин поток одма до претставништвото за Субару и сеуште си работи топ !

https://www.facebook.com/CentriranjePrednica/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARBk0EmkmSxblqLCDeVtgv9hRgGYIHtzb-Jr0wHYMqt8JKt4rwarpc86oALuF6psERD74irAH79tRQ9r

Ова не е на Церес сервисот?

Иначе и мене истото ми го кажаа како на Брзи тие новите дечки кај Тихо и одма улета од спротива тој дебелиот со понуда за сите делови за предница, се подразмислив малце, па ќе појдам и до ваму за мислење.
Jas pa koga bev trebase jas da odam i da gi molam na nekoj nacin.
Koj kako ke mu se pogodi izgleda :D
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #311 на: 24 Јули 2019, 11:28:10 am »
Не знам, мене изгледа ме видоа млад па си рекоа ајде нема појма овој ќе го удриме со тупото... дури и малце како да се подналути кога му реков ај извади ми ја надвор колата..
Од такви луѓе ми се повраќа што сакаат да го поебат некој одма штом ќе видат прилика. Наместо да дојдам и друг пат, да донесам нови муштерии, они сами си прават луѓето да ги кудат..

Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #312 на: 31 Октомври 2019, 19:22:18 pm »
Менував денес летни/зимски гуми во Мотоцентар, па божем да наштелувам и подвозјето.
Наштелуваа тое-то на предните тркала. Другото каде може да се наштелува?
И каде може да видам кои параметри треба да бидат наштелувани на голф 5 да не знае некој?
Слика

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2584
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #313 на: 31 Октомври 2019, 19:28:44 pm »
Servis Meto, 070510790. Kisela voda.
Deckoto si ja znae rabotata.
Odis i zavrsuvas rabota.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43367
  • Il Moderatore
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #314 на: 31 Октомври 2019, 19:37:53 pm »
Ја вака ко што гледам, добра ти е колата.
Таму кај што пишува „legend“, вредноста „database“ ти е онаа која треба да биде задоволена. Before е пред штелување, after нормално по штелување. Значи у секое квадратче првата бројка ти е отчитана вредност пред, па во средина потребна вредност, па најдолу ти е по штелување. 
Нагибот на десното тркало предно малце отстапува, да си провериш зошто. Обично нема штелување, ама може некој дел од подвозјето да „испушта душа“. Ааа и на задното десно ете малце....

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.