Автор Тема: Здравје, медицински установи, опрема и стручност на персоналот  (Прочитано 349148 пати)

Присутен Van

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4063
 • VW Golf MK3 1.9 TDI
веројатно СЗО не е доволно кредибилна институција да дава препораки,или само по потреба е таква.
Ван, не е за тебе репликава, резонирам онака :)

Така и треба ама за резонирање треба и малку логика, не само слепо слушање на еден авторетит (а гледаш други авторитети кажуваат различно).
СЗО го кажува(ше) тоа затоа што едноставно нема доволно маски, за да не се дига паника и за да не се деси да снема маски за здравстениот кадар. Секако снема. Сега таа препорака е контрапродуктивна, веќе подолго време е контрапродуктивна, и верувам дека наскоро ќе ја сменат.

Како што гледаме со примерите на Франција, ете и Австрија и Бугарија, сега ќе почнат со задолжително носење на маски.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38156
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Ова со маскиве требаше да биде прв чекор. Како вонредна состојба што се прогласува, треба да има и масковна состојба. Особено кога се работи за респираторна епидемија.

Ја у војска бев у АБХО, таму школата беше - пукне бомба, ставаш маска! Ма обична граната била, а бе од кај знаеш! Стај маска, па после ќе видиме дали е обична граната или ХБ напад:)
Не го вадеше чепот? ;D

Ти будала си, сакаш да ми скинат наградно викнед? :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3507
Ако има масовно тестирање тек тогаш ќе се ококориме од бројките. Од друга страна ќе видиме и дека мн. индивидуи ќе има без никаков симптом и без никаков проблем.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17343
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Ако има масовно тестирање тек тогаш ќе се ококориме од бројките. Од друга страна ќе видиме и дека мн. индивидуи ќе има без никаков симптом и без никаков проблем.

Како кај нас така и на светско ниво, само така може да се смири глупава паника.

Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16096
 • Keep it 100
Ако има масовно тестирање тек тогаш ќе се ококориме од бројките. Од друга страна ќе видиме и дека мн. индивидуи ќе има без никаков симптом и без никаков проблем.

Можеби тогаш ќе им стане појасно на повеќето зошто треба сите да носат маски.

Најавуваат деновиве дека и во САД ќе станат задолжителни маските, не им е издржана препораката од СЗО.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 46949
 • Махер
  • malikovski.com


Ако има масовно тестирање тек тогаш ќе се ококориме од бројките. Од друга страна ќе видиме и дека мн. индивидуи ќе има без никаков симптом и без никаков проблем.

Можеби тогаш ќе им стане појасно на повеќето зошто треба сите да носат маски.


Одлично срочено!
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Присутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20023
Нема неиздржани препораки од СЗО...
Сите препораки треба да се издржани со се онаа главната за прогласување пандемија за прв пат за тип на корона вирус.  Последната беше за свински грип.

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3863
Ова со маскиве требаше да биде прв чекор. Како вонредна состојба што се прогласува, треба да има и масковна состојба. Особено кога се работи за респираторна епидемија.

Ја у војска бев у АБХО, таму школата беше - пукне бомба, ставаш маска! Ма обична граната била, а бе од кај знаеш! Стај маска, па после ќе видиме дали е обична граната или ХБ напад:)
Не го вадеше чепот? ;D

Ти будала си, сакаш да ми скинат наградно викнед? :)
Многу строги билекај тебе, кај мене само остав се добиваше, од едниот крај на другиот од полигонот (цела единица) ;D

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38156
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Ова со маскиве требаше да биде прв чекор. Како вонредна состојба што се прогласува, треба да има и масковна состојба. Особено кога се работи за респираторна епидемија.

Ја у војска бев у АБХО, таму школата беше - пукне бомба, ставаш маска! Ма обична граната била, а бе од кај знаеш! Стај маска, па после ќе видиме дали е обична граната или ХБ напад:)
Не го вадеше чепот? ;D

Ти будала си, сакаш да ми скинат наградно викнед? :)
Многу строги билекај тебе, кај мене само остав се добиваше, од едниот крај на другиот од полигонот (цела единица) ;D

АБХО, не се заебааш со заштитна опрема! Може опртачите да ти се криво наместени, ама маската мора да биде у топ форма. Секој ден се користи на обука. Не како другите единици, само у вторник проверка на маски :) На смотра, секое сабајле, маска на фаца (за дупло пократко време од армиска норматива) и проверка на цедилото и вентилот.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен NUME

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5391
I koga ke te pratat na trcanje so maska i puna oprema na grb ides nadvor od vidno pole i gumiceto napred go vadis/previtkuvas da mozes da dises ko covek, i da ne zaboravis atomska slevo se frlas kontra  ;D

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3863
Ова со маскиве требаше да биде прв чекор. Како вонредна состојба што се прогласува, треба да има и масковна состојба. Особено кога се работи за респираторна епидемија.

Ја у војска бев у АБХО, таму школата беше - пукне бомба, ставаш маска! Ма обична граната била, а бе од кај знаеш! Стај маска, па после ќе видиме дали е обична граната или ХБ напад:)
Не го вадеше чепот? ;D

Ти будала си, сакаш да ми скинат наградно викнед? :)
Многу строги билекај тебе, кај мене само остав се добиваше, од едниот крај на другиот од полигонот (цела единица) ;D

АБХО, не се заебааш со заштитна опрема! Може опртачите да ти се криво наместени, ама маската мора да биде у топ форма. Секој ден се користи на обука. Не како другите единици, само у вторник проверка на маски :) На смотра, секое сабајле, маска на фаца (за дупло пократко време од армиска норматива) и проверка на цедилото и вентилот.
Се ослободивме од упртачи и маски ;D
Со новите униформи во тоа време :)

Не сум јас на слика :)Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Присутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31364
 • Таков е животот... јебига


Пред 3 недели бев до кардиологија, никој жив, празно.

Па сите оздравеа сега, нема болни.

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk


Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3863
« Последно менување: Март 31, 2020, 22:10:20 pm Mikius »


Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16096
 • Keep it 100
Многу е поверојатно дека негативниот тест не е точен, отколку дека двата позитивни не се точни.

Очигледно не си прочитал за процентот на точноста на тестовите.