Автор Тема: Здравје, медицински установи, опрема и стручност на персоналот  (Прочитано 1272918 пати)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Гледаш, не требало да ги откажеш цигарите.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5679
А има ли некој "кефир" (габа) да си праве југурт?Баш почнав за диета и јас да читам и скоро во секоја диета се спомнува "кефир" 🙂
Така да ако има некој размножено од габата да ми даде 😁

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5227
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Имам јас, пиши ПП.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5679
Имаш пп 😁

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9900
Гледаш, не требало да ги откажеш цигарите.
Со хероин 100% се слабее, ем забите ќе ти попаднат да не се здебелиш пак :)

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Некои апчиња, сируп што знам, за настинка да препорачате а да бидат достапни насекаде, не некој во гаражата правел некаков магичен напиток.
Ми треба претежно за носот, а притоа да не ми го исуши грлото и потоа да кашлам. Не сакам спрејови или капки.

Не земам апој, па да знам ваптека што да барам.
Ќотек за тебе само...
Настинал и аман за аман сирупи лекови. Легни, покри се, изеди 3 лимони, испиј 3 чаја и ќе бидеш како нов, немаш маларија мајку му.

Изедени беа 6 лимони и 12 чаја испиени, изгледа маларија имам, е сега со ќотек не пробав...
Инаку сме имале дома Ногрипин Форте, и сега добро е со носот ама затоа пак сега кашлам од ништо, ама ќе помини за 2-3 дена.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29162
    • CARclub.mk
Значи, околу слабеењето...


Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54748
  • Махер

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1892
  • If you can dream it, you can do it.
Дали некој имал ангиоми(вака ги најдов на нет), црвени точки на кожата, и како ги излечил. Има ли некој природен лек да пробам, пред да одам на лекар. Имам една на нос, и многу ме нервира. Ќе и го удрам бричот вo нервоза.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4707
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Дали некој имал ангиоми(вака ги најдов на нет), црвени точки на кожата, и како ги излечил. Има ли некој природен лек да пробам, пред да одам на лекар. Имам една на нос, и многу ме нервира. Ќе и го удрам бричот вo нервоза.
Нема природен лек, има 3 вида третмани: горење со течен азот, ласерско или електрично сечење. Оди си на доктор ако толку ти смета ќе ти го сецнат не е страшно.


Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4921
  • Пиши лаже
Чисто да пишам како апдејт на ситуацијата кај мене...

Првично се видовме со Марјан, ми препорача некој масер од тука, што го управил него. Не отидов, но сум во план да отидам деновиве.

По препорака на една жена и претходно мое читање за Кинеската Акупунктура решив да отидам во Тонг Да Танг. Таму Кинезот ми утврди дека се работи за шилец, не за дискусхернија. (Сите кажуваат различно и не знам веќе кој што како ја разбира) Бев на прва терапија со жешки игли, која беше доста болна, но не неиздржлива. Кошташе 1500 денари.
Нареден ден станувам од кревет, мислев дека нешто не е во ред со мене бидјеќи немав никаква болка, освен делот каде што ме буцкаше со игли. Бев на нога и во кола голем дел од денот и немав никаква болка. Вечерта имав наболување на ногата поточно како да ми се згрчи малку нервот. (болка која ја имав голем дел од времето од претходно)
Вчера бев повторно на терапија,но овој пат ми ставија 10 игли на грбот и стоеја 20 мин. Не беше болно тоа и кошташе 1000 денари.
Денес сум со ситни болки односно мало стегање на кичмата. Ке одам во Вторник на контрола пак, да виидме што ке кажат. Јас би инсистирал да се направи уште еднаш со жешки игли, бидејќи премногу ми помогна тоа (барем наредниот ден бев одличен).

Кога сме кај диетата што пишав погоре, почнав да јадам само интегрален леб (3-4 рибанчиња дневно). Повеќе вода, избегавам благо да јадам, алкохол и меани никако.
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9900
Ртг знајт најубаво дали е шилец или дикусхернија. Ако е шилец треба по сериозен третман. Почетна фаза на дискусхернија можда би се ублажилансо вежби, масажи, тегнења.
Мада гледав по фб некој чепенки за шилци, као го раградувале шилецот, ама сумљиви ми се некако.... Секако, ако ги одобри ( и потпише ) доктур би ги стајл.
Познаник, екс профи клошаркар тврдеше дека Али Али и Таир (или Таип) му помогнале како нему, така о на жена му, исто така се бави со спорт. Ама ја би пошол на ртг или тие како се викаат за слоевито скенорње понапредни методи или за снимање на мускули по потреба.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5978
Луѓе, што ќе се прави со коронавирусов?

Да бидам искрен, паника ме фаќа и од информираност и од неинформираност.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Луѓе, што ќе се прави со коронавирусов?

Да бидам искрен, паника ме фаќа и од информираност и од неинформираност.
Миј раце и не се сексај со животни.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6337
  • Бенве сие бенве
Ако ти е пишано да се обесиш, нема да се удавиш.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk