Автор Тема: Здравје, медицински установи, опрема и стручност на персоналот  (Прочитано 1272079 пати)

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11695
  • Архитект
Сликаш.

Што внсесуваш и што изнесуваш.
Апликацијата после мери се.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20053
Каква сака диета нека тера ако е има сурплус на калории ќе се здебели или ако е на граница ќе остане иста килажа. Килажа се спушта само со дефицит на калории. За да функционира кето ко што треба мора да јаде макс 20-25 грама јаглехидрати, 80 грама е нормална количина.
- Да се спушташе килажа само со дефицит на калории, немаше да има куп луѓе што не можат да ослабат иако се утепуваат од вежбање и со броење калории
- 20 грама јагленихидрати е многу тешко да се достигне, идејата е да се има здрав живот со здрава исхрана, не да се следат стриктни дефиниции: ти некогаш си пробал со месеци да се храниш така да не внесуваш повеќе од 25 грама јагленихидрати? Не?
- Фино ќе беше да беше можно метаболизбот да можеше да се објасни вака во 2-3 реченици од рандом дартџизуси.

Зборував за промена на лајфстајл. Целосна промена, не некоја диета која ќе ја издржиш еден месец и пак ќе се вратиш на старото. Затоа ќе повторам: намалување на внес на јагленихидрати, 50-80 грама/ден е доволно за почеток на било кој што сака да почне од некаде.

Ти спомна кето, јас ти кажувам кето се тера со 20 грама јагленихидрати, ете и баланар ти потврди. За да си во кетоза мора да е максимум 20 грама секој ден барем две недели. Тие што не слабеат кога бројат калории не го следат едноставното правило, ако не слабееш намали ги пак калориите. А и зависи што користат како репер за слабеење, вага или изглед. Затоа што вагата и не е некој репер за слабеење понекогаш. Јас не познавам човек што не ослабел со правилно броење калории, ама знам еден куп што не успеале да ослабат со кето затоа што не се влегува во кетоза толку лесно и ПАК треба да се бројат калории.

Тој што мисли дека ослабел дур е во кето со вишак калории грешно ги брои. Со вишок калории не можеш да ослабеш.
« Последно менување: 17 Јануари 2020, 16:06:17 pm DarthJe5us »

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2055
Јас влегов (барем мислам дека влегов) во кетоза после 5-та недела или така нешто. Но не купив лентички за урина, па не би можел да знам.

Знае некој дали можат да се купат во СК или да нарачувам од Али?

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4921
  • Пиши лаже
Ви благодарам за советите погоре. Како што реков не можам да трчам или слично што е во директен контант со кичмата. Јас сум гурман и сакам да се напијам и замезам, но ке го оставам настрана тоа, бидејќи знам дека голем дел од овие вишок килограми се од тоа.
Не очекувам нормално да ослабам за еден месец 10кг, но би сакал за 3 месеци да успеам да спуштам 10 барем. Движење имам доста, како на работа, така и низ град, редовно се движам. Според саатот имам во просек по 8500/9000 чекори.

Цитат
@Van - Совет? :)
@Boshe - Ако сакаш можам да ти изгенерирам извештај во ПДФ од апликацијата да видиш што јадам. Во основа - јајца, туна, мајонез, месо (пилешко, свинско), кашкавал, сирење (има едно осоговско топено), сланина (поретко), кајмак , павлака (полномасна), Sprite знам да се напијам (од оној без шеќер) или Coca Cola Zero колку да се почастам еднаш во неделата. Како пример за еден квалитетен кето оброк - измати 3 јајца, направи ги омлет и рамни како палачинка. Исецкај внатре сланина 50-60 грама, измачкај млечен намаз/полномасна павлака или кајмак 50-60 грама, преклопи го како бурито и исечи си 100тина грама кашкавал. Оброк од 800-900 калории што верувај дека ќе те држи многу посит од оброк со исти износ на калории и многу повеќе удел на ЈХ.
Не сум некој кето freak, не ни планирам да бидам, но од оваа временска дистанца гледано - дефинитивно ЈХ се сето она што е погрешно во модерната исхрана.
Ако не ти е проблем, би можел да прикачиш што поточно конзумираш или пак прати ми го на ПП, мејл што и да е. Бидејќи никогаш не сум следел кое јадење што и колку има маснотии, протеини и сл. работи. :)
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Присутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5227
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Јас влегов (барем мислам дека влегов) во кетоза после 5-та недела или така нешто. Но не купив лентички за урина, па не би можел да знам.

Знае некој дали можат да се купат во СК или да нарачувам од Али?

Кетони во урина имаш само во првите 2-3 недели по преоѓање на кето, потоа количината на кетони во урината варира од х фактори и не е репер за мерење дали си излегол од кетоза. Релевантни мерења даваат мерачите кои мерат од крв, со боцкање како за мерење шеќер... Но зошто ти е тоа потребно, нели посоодветна валидација ти е симнатата килажа и одржувањето на истата? :)

Инаку мерачи (за крв) барај на Амазон, Кинезите уште не се влезени во кето шемата (или не бе пред година дена кога барав на али/ибеј), имаше по нешто ама сомнителни понуди.




Тие што не слабеат кога бројат калории не го следат едноставното правило, ако не слабееш намали ги пак калориите.

Зборуваш за гладување.
Луѓето се несреќни кога се гладни, затоа има толку дебели луѓе. Кето исхрана ти нуди да не бидеш гладен ПЛУС да не бидеш дебел.

Понуди нешто подобро.

Со било која диета можеш привремено да ослебеш. Но поентата е да останеш нормално дебел и да не се здебелиш пак.
Повторно, јас зборувам за промена на лајфстајл - не за привремено ослабување (по што редовно следи здебелување).


Инаку за кето дефиниции и грамови, немам намера да зборувам со некој што не ја практикува самата исхрана и зборува за нешто што го начул некаде (или прочитал наслови од колумни).

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20053
Ти колку кг имаш ослабено за колку време со кето? Колку калории си јадел на ден дур си слабеел и колку јадеш сега моментално дур одржуваш тежина?

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43371
  • Il Moderatore
Сликаш.

Што внсесуваш и што изнесуваш.
Апликацијата после мери се.
Само да не се заебеш вода да пуштиш пред да сликаш... отиде есапот :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33898
  • Таков е животот... јебига
Некои апчиња, сируп што знам, за настинка да препорачате а да бидат достапни насекаде, не некој во гаражата правел некаков магичен напиток.
Ми треба претежно за носот, а притоа да не ми го исуши грлото и потоа да кашлам. Не сакам спрејови или капки.

Не земам апој, па да знам ваптека што да барам.
Ќотек за тебе само...

Настинал и аман за аман сирупи лекови. Легни, покри се, изеди 3 лимони, испиј 3 чаја и ќе бидеш како нов, немаш маларија мајку му.

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk


Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9899
таја морска вода што е викаат и не е некој лек.... то бараше чоеко....па и стрептоназалот... ринастоп исто...

Отсутен vele85

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 586
Бидејќи повторно имам страшно сериозни проблеми со кичмата, потребно е да спуштам килажа, барем 10/15кг. Препорачајте како би дошол до ова, бидејќи не би ризикувал со теретана да не се дозаебам уште толку. Не знам дали би било добро трчање, бидејќи ке има директно удар на кичмата и ногата.
Моментално сум 114/5 кг, висина 191цм.
Благодарам.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Јуни бев 118кг тежок, висок 192цм во септември дојдов на 100кг само со трчање. И јас имам проблем со кичмата во долниот дел,меѓутоа ако сопртувам трчање/точак немам болка. Не се плаши од трчање почни види како ќе ти реагира телото. Само добра патика и карактер ќе дојдат резултати, броење калории и диети за мене се глупости.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4921
  • Пиши лаже
Сакаш да кажеш дека само со трчање спушти 18 кг за 4 месеци? Браво...
Колку км дневно во просек ?

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен vele85

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 586
Сакаш да кажеш дека само со трчање спушти 18 кг за 4 месеци? Браво...
Колку км дневно во просек ?

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Јуни и јули пазев на исхрана, август и септември не толку околу 400км за 4 месеци. Од 10 до 15 пати во месецот трчав.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


Присутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4054
јас не би трчал ако имам прекумерна тежина, големи се шансите за повреди.Возење велосипед да, но поради проблеми со кичмата, мора да се избере соодветен за да не го оптоварува премногу грбот.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20053
Треба да ја ојача мускулатурата на грбот.

Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4991
Никако трчање ако се има болки во долен дел од грбот барем не се дур не се направи снимка, јас научив на потешкиот начин еве уште лелекам, моментално спијам со перница меѓу нозе и на кетонали сум секој ден благодарејки му на супер здравството чекам веќе месеци двајсе дена за термин на физикална...иначе работам физикус одвреме на време со поприлично тежини размонтирајки рампа за свелто се засопнав и слегов скала од метро со 30тина кила рампа во рацете..само некоја оштра болка во секунда осетив и толку беше, неколку дена бев по претпазлив мислев ништо не и дека пресно откажани цигарите си продолжив со трчање по 6/7км денот и несвесно ја досјебав...
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html