Автор Тема: Здравје, медицински установи, опрема и стручност на персоналот  (Прочитано 1264041 пати)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
И доктори имаш секакви, и местачи, мене за 2 болести после 6 месечна агонија и испитувања по болници, билкари/надри доктури ми помогнаја.
Ногата кога ја исчашив, ми ја наместим местач за 5 минс, инаку требаше да носам гипс xD е сега некој друг доктур може ќе ми ја наместеше, ама тој ми препорача гипс....

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1464
Ако точак, па да идеш.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
Мислиш да одам?
« Последно менување: 25 Август 2019, 01:57:36 am Bicikle »

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8000
  • Малерозен дрводарец
Клабери, едно прашање некој ако знае или може да ми помогне. Евентуално бројче ако имате да прашам, стварно не знам. Имам проблем со грбот кај бубрегот десен, го истегнав ваљда пред некој ден на бодибилдинг вежбајќи рамо (со лесна тежина). Ме боли на придвижување бааги.

Некој да знае дали Шинка во Муртино "прима" во сабота или евентуално денес/утре после 18:00 да отидам...

Трк тука во Понеделник,
прашај во продавничињата да ти кажат која е оринацијата на "Турчинот".

Се работи за лиценциран невротерапевт (или како веќе се вика тоа...), а не зајебант.
Проблемот: секогаш е гужва и ќе чекаш.
Решението: ќе го решиш проблемот со грбот :)

https://www.google.mk/maps/@41.9921842,21.4115365,3a,75y,66.37h,87.38t/data=!3m6!1e1!3m4!1smdV1rFvgtqPXQw42N8hmmw!2e0!7i13312!8i6656?hl=en
Двеста на сат
По нелегален пат

Отсутен velkov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 637
Клабери, едно прашање некој ако знае или може да ми помогне. Евентуално бројче ако имате да прашам, стварно не знам. Имам проблем со грбот кај бубрегот десен, го истегнав ваљда пред некој ден на бодибилдинг вежбајќи рамо (со лесна тежина). Ме боли на придвижување бааги.

Некој да знае дали Шинка во Муртино "прима" во сабота или евентуално денес/утре после 18:00 да отидам...

Трк тука во Понеделник,
прашај во продавничињата да ти кажат која е оринацијата на "Турчинот".

Се работи за лиценциран невротерапевт (или како веќе се вика тоа...), а не зајебант.
Проблемот: секогаш е гужва и ќе чекаш.
Решението: ќе го решиш проблемот со грбот :)

https://www.google.mk/maps/@41.9921842,21.4115365,3a,75y,66.37h,87.38t/data=!3m6!1e1!3m4!1smdV1rFvgtqPXQw42N8hmmw!2e0!7i13312!8i6656?hl=en

"Турчинот“ е преместен некаде на Букурешка веќе година и нешто

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8000
  • Малерозен дрводарец
Шит, не знаев... па дај линк, да му ебам стопанката :D
Двеста на сат
По нелегален пат

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
За истегнат мускул на невротерапевт ?
Ко така после секој тренинг трњба да кисниме по доктури... Ако не му поминало до сега.
Тежок е билдерскиот живот, no pain no gain, то кичмата да тие  да одиш, инаку нормалнанпојава е на тренинг да прегориш некој мускул или да го истегниш... Поготово за рамо, таја што е со шипка зад глава, нај не природна позиција, не знам уопште оти ја правиме, нема некој што не се зезнал на таја вежба, а има и заменски по комфорни колку што знам.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8000
  • Малерозен дрводарец
Бицикле, братми, по пишувањето штом се жали членот претпоставувам дека не е заебанција.
Особено ако бељата се случила од ситница, а не е занемарлива.

Понекогаш знае и грб да ебе работа, а да мислиш дека е нешто друго.

Еве директен пример, кај мене заради висина (196см) сум мислел дека имам проблем со "богдачува" работи поради болка во граден кош.
Излезе дека е 'рбет...

Ништо не шкоди да се провери кај докторов, камо среќа да е нешто ситно сега.
Фацава е спремен ко Џедај, може многу добро да го оправи за во иднина, не се зезам.
Двеста на сат
По нелегален пат

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
Не велам дека е на одмет или да не појди.....

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8000
  • Малерозен дрводарец
Тука те поштуем највеќе, знаеш да се заебааш, ама знаеш и кога треба да се "пресече" :)
Двеста на сат
По нелегален пат

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2048
^ најдобро е да се консултира со спортски лекар имаат специјални масти, истегнувањето е честа спортска повреда

Да, бев и на ортопед кој препорача ова што ќе наведам. Fastum гел зедов, се мачкам од вчера. Пијам и Myocare, мада немаше потреба да ги купам мислам, 600 денари се. Пијам и Ефридол, но не сум имал огромни болки, подвижен сум и се тоа.
Највеќе ме боли кога стојам исправен и само главата ја веднам надолу, како да си гледам во чевли. Тогаш осеќам жежење и болка на средина на грбот, со болка која се проширува кон ребрата малку. Не на долна половина, туку баш на средина од грбот, кај што завршува трапезиусот. Kaко за илустрација:



Најмногу ме боли кога станувам од спиење, претпоставувам заради оладен мускул и заради отокот кој се прави меѓу мускулните влакна додека мирувам. Mалку ми е чудно што ме болеше само на десна страна, од пред 2-3 дена почна да ме боли и на лево (многу помалку од десната страна, ама се осеќа). Ортопедот рече дека  сум истегнал и на лева страна во помала мера, но е delayed болката заради поголемото истегање од десно.

За сите други:
Повредата настана на бодибилдинг, вежбање рамо со еднорачен тег (летање на страна), со релативно лесни тегови (барем за мене) од 10кг. Последна серија ми беше пред кардио, така да бев загреан. Од понеделнкот ме зеза, ќе одморам и оваа недела.



(не сум ја на сликава хахха)

Што се однесува за бајачки и местачи - нема потреба да се кажува која е Шинка. Една е, the one. Не проба да ме прави, само ме напипа и рече дека не сум за кај неа т.е немам исчашено, шинато или слично.
Кај други не сум бил, немам ни намера. Сум чул за Туран, татко ми носеше еден пријател (кој го среди мислам), но сепак не сум за кај него, по моја процена.
« Последно менување: 25 Август 2019, 14:48:49 pm balanar »

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10035
До 30ка ништо не ме болеше.
По 30ка прво почна ребро од десна страна, подолго време ме мачеше. Се испостави дека е од потпирање на шанк ;D

Се у свое време.


Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20049
Слаб ти е трапезот форсирај грб повеќе.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
како го викавте ојаа од ѓорче заби што ваѓат ? Жикица ?

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
Аои браво за батево еј ми го извај пред да трепниш, буквално 5 секунди, ем ми се гадеше за нестезијатљ, стави само од едната страна . Предходниот доктур 20 минс ме мачеше.