Автор Тема: Здравје, медицински установи, опрема и стручност на персоналот  (Прочитано 1263764 пати)

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Aко си од Штип, прима повеќе од 7.

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4703
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Некој има искуство со приватно здравствено осигурување?

Дали функционира/го признаваат приватниве болници?

Дали мора да имаш упат од државна/матичен или може директ во приватно за општ преглед?


Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2047
Ако ја замолиш и ако сака ќе те прими. Иначе од 14:00 до 16:00 или 17:00 прима луѓе.

Бев вчера некаде пред 18:00. Рече дека не сум за кај неа, немам шинато, "убиено" или изместено, туку истегнато. Рече да си појдам на лекар/ортопед за да ми препишат нешто.

Некој да препорача крема/гел/маст за истегнат мускул?

Присутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1587
Некој има искуство со приватно здравствено осигурување?

Дали функционира/го признаваат приватниве болници?

Дали мора да имаш упат од државна/матичен или може директ во приватно за општ преглед?
Во фирмава моја имаме приватно здраствено на триглав, имаат одредени работи кој ги покриваат и се наведени во договорот, за се да си рефундираш средства треба да имаш извештај од докторот кајшто си бил да е убаво образложено, за да идеш на лекар на приватно треба од матичниот да имаш упат препоарака преку која ги рефундираш средствата инче ке се фатат за нешто ситно и ке треба да се тегнеш со брокерите од осигурителната, нашево бар така функционира.
пс. има со некој приватни болници соработка и за да не плаќаш поголем преглед треба прво со упат препорака за тој преглед кај брокерот и он да заврши работа закаже термин за преглед, лабораториве со кој соработуваат во сезона на грип/алергии само со картичката нивна и без никакви упати поминуваш. 

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9868
Ако ја замолиш и ако сака ќе те прими. Иначе од 14:00 до 16:00 или 17:00 прима луѓе.

Бев вчера некаде пред 18:00. Рече дека не сум за кај неа, немам шинато, "убиено" или изместено, туку истегнато. Рече да си појдам на лекар/ортопед за да ми препишат нешто.

Некој да препорача крема/гел/маст за истегнат мускул?
konjska mast, crvena, taja e standard, a kao po ok imashe edna od divi kosteni (ne vreli kosteni), ama taja pokje e za reuma, a ima i analgetik/anestetik, isto i kontrapen e so analgetik. Mozda kada so vrukja voda povekje ke ti pomozi, ama min 30 minuti, t.e. mene mi pomaga pri takvi sitni povredi, sekako plus mast posle.

Отсутен trkalo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 346
^ најдобро е да се консултира со спортски лекар имаат специјални масти, истегнувањето е честа спортска повреда

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Некој има искуство со приватно здравствено осигурување?

Дали функционира/го признаваат приватниве болници?

Дали мора да имаш упат од државна/матичен или може директ во приватно за општ преглед?
Функционира додека те излажат да ти ги земат парите, после ќе ти се разјаснат сите звездички во 30 листа договор.

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1462
Одете на лекар, не одете на местачи, бајачи и слични шалабајзери. Да не биде после што сум кревал рака у вторник.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4910
  • Пиши лаже
Сум забоирал да пишам на темава...

Во врска со моите проблеми со кичмата, по разговор со некој доктор од Неуромедика, препорача докторка од амбуланта Превентива 99. Одев на терапии со таканаречена спинална декомпресија (поточно разтегнување на кичмата)
Бев на 5 терапии по ред секој ден, кои се состоеа од терапија со струја, спинална декопресија и црвена ламба. 4 дена правев така со компјутерско влечење, 5 тиот ден имав влечење на кичмата рачно (не ми текнува како го викаа они. те врзуваат на кревет со каиши и те влечат неколку пати, каде ти испукува секоја можна коска. :D) После ова продолжив со уште 2 такви влечења рачно, еднаш неделно.
Наредно ке одам на контрола, па најверојатно ако е подобро ке ми дадат некои вежби за растегнување или не знам што.
Засега, јас се осеќам малку подобро, иако имав некои болки низ терапиите.
Доста задоволен од вработените таму и нивниот пристап, но се работи за прилично скапи терапии. :)
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Секако дека се скапи терапиите. Те начекале поднаведнат со слекнати гаќи, тазе депилиран а они се мераклии и скапи ќе бидат нормално. Тоа е таа сива зона дали вреди или не вреди.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10032
Терапијата као средновековна инквизиција.

Згора, скапа да ти била.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6298
  • Бенве сие бенве
Мене ми го бутнаа тој пакет на приватно здравствено осигурување поврзано со каското. На почетокот на годинава правев магнет околу 8000ддн беше ќе ми излезело гратис доколку сум го имал. Јас мислам дека вреди и дека не е многу пари, освен ако не е превара ко што вика ахтунгот.

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1462
Или пример може да идете на местачи и бајачи, и не дај боже да имате фрактура на рбет за која не сте свесни, па така убаво да ве унакази за цел живот, да не знаете што ве снашло.

Или друг пример, може да имате фрактура на глужд или стапало, а они фино лепо да ве масираат и мачкаат со коњски трн, а после тоа мамата да ви се расплаче. Ова е тазе пример, жена со фрактура, масирана 3 месеци, 500 денари од масажа. Значи масажа на скршеница. После ова имала лошо зараснување и лекарите малку имале простор за работата, бидејќи времето е клучен фактор.

Идете на лекар. Ебате на форум за коли иљач да се бара. Прост, глуп и клет народ. Ќе си уебе здравје за 200 денари.

Некад си викам може и боље така, природна селекција.


Постов не се однесува за никој конкретно, само пренесувам информации.
Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
« Последно менување: 23 Август 2019, 23:09:03 pm Bravo »

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9868
^ најдобро е да се консултира со спортски лекар имаат специјални масти, истегнувањето е честа спортска повреда
Тие се мастите за истегнување, + можда некое апче за болки, ама ако се трпи да не се труеш џабе со апчиња, за 2-3 дена ќе помини секако, е сега ако си 100% сигурен дека е истегнат мускул, добро е да појш на лекар да ти кажи со сигурност што е, ама да е нешто по сериозно ко робот ќе бидеш, не уште тегој да креваш :) сум имал искуство, не е толку страшно, ко вежбав мин секојм месец тегнев нешто xD

~~~~~~~~~~~~~~~
Скапо, скапо е ко ќе дајш пари а ко ќе нема подобрување....

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Идете на лекар. Ебате на форум за коли иљач да се бара. Прост, глуп и клет народ. Ќе си уебе здравје за 200 денари.

Донекаде е вистина ова, ама лек за дисхидроза јас на интернет најдов, откако си ја пробав среќата по болници, лекари и прегледи (на бајачи не одам). Ама друг пат ќе раскажам подетално.