Автор Тема: Здравје, медицински установи, опрема и стручност на персоналот  (Прочитано 1271387 пати)

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43368
  • Il Moderatore
Мозок? ;D
Да, да... мозокот отиде...
Некој вика дека може и да се капне една капка ама ризично е може да ти спржи мозок.



Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4942
  • The Spartan General
Ризик јак, а душа мила.  :-\
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5663
Да му се плукнам на синусите саде размрсулаен сум. Ќе мирисам, па нек сибе мајката ако ми било така пишано.
Мирисањето ќе да ти дојде како крајо на свето,освен ако си ептен "пудлица" 😂

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Присутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10123
Мозок? ;D
Да, да... мозокот отиде...
Некој вика дека може и да се капне една капка ама ризично е може да ти спржи мозок.


Спржени се мозоците одамна ;D

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9893
Ама ако капниш, не ако помирисаш ? Башка кај мене е вакуум, нема ни мозокојадци, и тие избегаа :D
Колку се шанситње да се поебеш од мирсање ?
Што е со пудливца муабетов ?

Отсутен TheForce

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 546
Дали некој има(л) потешкотии со дишење (ко да ти е затнат носот) подари некаков деформитет/повреда/искривување? Се прави ли некаква интервенција на пр. пластична хирургија што е покриена од фондот?

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6333
  • Бенве сие бенве
Јас имам некоја преграда што често ми прави проблеми,. Страв ми е од доктори, операции болници инекции и терам така. Прскам спреј и поминува.

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17278
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Дали некој има(л) потешкотии со дишење (ко да ти е затнат носот) подари некаков деформитет/повреда/искривување? Се прави ли некаква интервенција на пр. пластична хирургија што е покриена од фондот?

Пластична хирургија (официјално) не е покриена од фонд. Ако сакаш и пластика и најдеш соодветен доктор што сака да помогне и со документација, и тоа се покрива. Девијација на дишни канали - од друга страна - е официјално покриена.

Јас имам правено комбинација на ринопластика и операција на канали на клиника во Скопје пред 7 години, не препорачувам поради болничка инфекција која среќа се фати рано, иначе Волдеморт (или Мајкл Џексон за сиромашни) ќе ме викаа.

Другарка правеше идентична операција како мојата во Воена болница (или некоја од државните болници во тој комплекс, не знам), помина далеку полесно од мене, пократко закрепнуваше и операцијата и беше извршена по многу посовремени методи од мојата. Таа препорачува, препорачувам и јас.

Малку повеќе информации од што бараше, ама ваљда ќе ти користат. Ако треба да прашам име на хирургот кој ја оперираше другарката, пиши ми ПП. И мојот хирург заврши одлична работа, ама поради компликациите (читај болнички персонал што не стерилизира инструменти) морав пак да се оперирам.

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1820
Сабајлево околу 8:30 службено бев во центарот за зависници во Кисела Вода. Па тоа таму не е нормално бре, тие докторки треба да им се даде медаља.
Друго, како тие луѓе живеат таму во околните куќи.
Па савајлево минимум 50 луѓе беа со смкнати гаќи и се боцкаа по улица и во тоа паркот до болницата.
@FiLo  мислам дека ти имаш спомнато дека таму живееш, вака е секој ден таму, кој каде стигне се боцка и лежи по уличките ?

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6428
На сред улица може да застане, да соблече панталони и да се боцка во препони.
Возиш со колата, му свириш, не те рецка 2% додека не си заврши работа.
Имаше сега пред некој ден граѓански собир, претставник од кабинетот на Кисела Вода имаше кој вети дека од 1 декември немало веќе да има зависници иако надлежен за здравствена установа меѓу кој и оваа за наркозависници е Министерство за здравство и ако они не одобрат дислокација, џабе ветување од градоначалник.

Тие што живеат одма до болницата им е хаос. Тој фарбарот што е Миле, кај него пред порта еден куп шприцеви. Еден ден му пукнал филмот, ги собрал сите шприцеви и пред влез на болница ги исфрлил.

Исто така еден ден приметил еден се надрогирал ама саглам, и потоа во кола седел да се освести малку, па си заминал возејќи. Го пријавил во полиција, кажал и таблица, објаснил ситуација дека тоа лице вози под дејство на наркотици, џабе полицијава рекла не сме надлежни, ништо не им можеме.

И да, тоа што си го забележал денеска, така е секој ден. Навечер нема зависници, но шприцевите се тука, расфрлани насекаде.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Тука без пари да ми дадат да живеам не одам.

Отсутен TheForce

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 546
Лапај си whole genome sequencing за 170 евра. Од 3 билионски проект пред 10 години стигнавме до попусти за Black friday, прекрасно <3
https://www.dantelabs.com/collections/our-tests/products/whole-genome-sequencing

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9893
што е ова?

Отсутен TheForce

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 546
што е ова?

Читање на целосната ДНА секвенца. Врз основа на присуство на одредени патогени мутации може да се предвиди веројатност или ризик за развивање на одредена состојба или патологија во иднина, одговор на лекови итн. Иднината на медицината и здравството се базира на ова- персонализирана медицина.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43368
  • Il Moderatore

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.